VÚB
VÚB

Úrodu obilnín v Nemecku zdecimovali vrtochy počasia

Nemecký zväz roľníkov (DBV) očakáva, že v dôsledku pretrvávajúceho sucha na väčšine územia krajiny bude tento rok výrazne nižšia úroda obilnín. Vláda bude musieť podľa predsedu zväzu Joachima Rukwieda pokračovať v ich podpore.

Úrodu obilnín v Nemecku zdecimovali vrtochy počasia

Rukwied v Trebbine pri Berlíne vo štvrtok povedal, že úroda obilnín dosiahne tento rok 41 miliónov ton. Bude to podstatne menej ako priemer za posledných päť rokov, keď sa ich do sýpok dostávalo takmer 48 miliónov ton.

Páľavy viedli aj v Nemecku k tomu, že sa žatva začala mimoriadne skoro. Obilné zrná nie sú dozreté a horúčavy ich predčasne zosušili.

„Počasie v niektorých častiach Nemecka v tomto roku bolo skutočnou výzvou. Po mokrom zimnom období prišla studená jar,“ povedal Rukwied.

Potom nasledoval teplý apríl, čo viedlo k tomu, že mnohé poľné kultúry sa dostali do stresu.

Šéf DBV žiada od vlády pre roľníkov pomoc, aby sa zachovala ich platobná schopnosť. V dobrých rokoch by mali mať znížené daňové odvody, aby si vytvorili rezervy pre nepriaznivé roky.

Situáciu nemeckých farmárov zhoršuje nielen nižšia úroda, ale aj to, že cena ich produkcie nestúpa dostatočne.

Obilniny sa tento agrárny rok pestovali v Nemecku na 6,25 milióna hektároch. Ich výsev medziročne klesol o 6 %. Sucho najviac postihlo spolkovú krajinu Brandenbursko, kde bude úroda o 20 až 50 % nižšia než v priemerných rokoch. V niektorých jeho regiónoch vôbec nebude. To, čo na poliach zostalo, farmári rovno zaorajú.

Nemeckí farmári sa však nemôžu spoliehať na rast ceny ich obilnín. V hlavných svetových obilninárskych krajinách, konkrétne v Severnej Amerike a v Rusku, sú vyhliadky na vydarenú žatvu. Rusi plánujú vyviezť z tohtoročnej úrody obilnín 44 miliónov ton. V Austrálii už farmári majú za sebou jesenný výsev. Minulú úrodu brali začiatkom tohto roku. Žatva sa znovu vydarila.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Píšete články o úrodách v Nemecku, Rakúsku, Česku, na Slovensku je žatva už min. 3 týždne a informácie nulovè okrem pár riadkov o začatí... polnohospodar / 06.07.2018

Aj takéto články sú veľmi dôležité. Ani nie tak aby sa vedel slovenský poľnohospodár zorientovať v realite, ale hlavne aby pochopili tí ktorý stále hlásajú ako sa poctivo starajú o poľnohospodárov v katastrofických prípadoch . Len nie je cítiť tú pomoc. jm / 06.07.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ