VÚB
VÚB

Zožaté hektáre sa objavili skoro, pribúdajú však pomaly

Prvé hektáre ozimného jačmeňa a hrachu boli na Slovensku skosené v druhej dekáde júna. Ide o výnimočne skorý nástup žatevných prác, ktorý sa negatívne prejavil na výsledkoch jednotlivých plodín. Značné rozdiely v úrodách sú medzi regiónmi aj medzi hospodármi od seba vzdialenými len niekoľko kilometrov.

Zožaté hektáre sa objavili skoro, pribúdajú však pomaly

„Nedostatok vlahy v apríli a v máji negatívne ovplyvnil priebeh tvorby úrod. V niektorých častiach juhozápadného Slovenska žatva začala aj o tri týždne skôr oproti zvyčajnému termínu,“ hovorí Ján Baršváry, riaditeľ odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore.

Takto skorú žatvu si nepamätá ani Alexander Pastorek, ktorý pracuje v spoločnosti Agrocoop Imeľ už tridsať rokov. Prvé hektáre ozimného jačmeňa začali kosiť už v nedeľu 17. júna.

„Tradične začínala žatva okolo 5. júla. Dnes, teda v období, keď sme v minulosti so zberom začínali, máme pokosenú polovicu z päťsto hektárovej výmery ozimnej pšenice,“ hovorí Alexander Pastorek, predseda predstavenstva Agrocoop Imeľ.

Z doterajšie pozberaných parciel sa črtá priemer na hektár vo výške 5-ton. V spoločnosti, ktorá hospodári v okrese Komárno, sú zvyknutí na vyššie úrody. Za dlhodobým priemerom zaostávajú o 20 až 25-percent.

„Dôvody vidíme najmä vo veľmi suchom apríli a máji. Za tieto dva mesiace nám padlo len 30-milimetrov zrážok. Výdatné júnové dažde už hustosiatym obilninám nepomohli. Výborne sa ale prejavili na kukurici, do ktorej vkladáme nádej na dobrú úrodu,“ hovorí Alexander Pastorek.

V okrese Nové Zámky začala žatva po 17. júni a dnes majú pozberanú štvrtinu výmer ozimnej pšenice. Poľnohospodárom v regióne sype v priemere 5,9 ton z hektára.

„V Nitrianskom regióne, do ktorého v rámci SPPK zahŕňame okresy Nitra, Zlaté Moravce, Šaľu a Topoľčany bolo pozberaných už 90-percent plôch ozimného jačmeňa s priemernou úrodou 6,3 tony z hektára. Pšenica ozimná je zatiaľ pozberaná len na desatine plôch a úroda len mierne presahuje 5,1 tony z hektára,“ vymenúva Ján Baršváry.

Spokojní s úrodami nie sú ani v okrese Galanta, kde suché počasie bez zrážok zanechalo svoju stopu.

„Tvrdé pšenice sú zahorené a majú veľmi nízku hektolitrovú váhu, ako aj nízky obsah lepku,“ tlmočí informáciu z regiónu Ján Baršváry.

Tento problém nevnímajú na trnavskej tabuli, kde sme zastihli v pozitívnej požatevnej nálade Andreja Adamoviča, predsedu družstva v Dolnom Dubovom. Po minuloročných katastrofálnych výsledkoch oslavovali ukončenie zberu tvrdej pšenice a repky.

„Výmeru 330-hektárov tvrdej pšenice sme dokosili v závere pracovného týždňa s úrodou 5,7 tony z hektára. Repky sa nám urodilo z hektára pekných 4,7 tony,“ hovorí Andrej Adamovič.

Tohtoročné výsledky tvrdej pšenice sú síce priemerné, ale z hľadiska kvality sú spokojní. Teší ich najmä fakt, že sa nezopakoval vlaňajší rok. Vtedy v dôsledku sucha zberali z hektára len polovicu z aktuálnych úrod. Minuloročné výsledky rastlinnej výroby dostali družstvo do straty a  jedinou ziskovou plodinou bola repka, ku ktorej sa vrátili po trinástich rokoch.

V ani nie tridsať kilometrov vzdialenom Cíferi, taktiež v okrese Trnava, s úrodami tak spokojní nie sú. Zrážky boli podľa Olivera Slezáka, hospodára z tamojšej obce, slabšie ako na okolí. Výsledkom je napríklad podpriemerná úroda hrachu, ktorá dosiahla len 1,8 ton z hektára, čím sa takmer nelíši od nepriaznivého vlaňajšieho výsledku.

"Pred malou chvíľou som skončil so zberom pšeníc. Presné čísla ešte nepoznám. Podľa toho, čo mi ale ukazuje počítač v kombajne, úrody nepresiahnu päť ton," povedal v piatok Oliver Slezák z Farmy Slezák.

Z ďalších regiónov Slovenska sú zaujímavé Levice, ktoré už takmer ukončili zber ozimného jačmeňa. 

"Priemerná úroda v okrese dosiahla 5,8 ton z hektára. Hustosiate obilniny majú zatiaľ pozberané zo sedemnástich percent,“ informuje Ján Baršváry.

Na konci júna začali so zberom aj na Považí, konkrétne v južných častiach okresu Nové Mesto nad Váhom. V posledný júnový deň skomplikoval žatvu požiar pšeničného poľa, keď aj v dôsledku veterného počasia zhorelo v obci Pobedim až 45-hektárov obilia.

„Vo viacerých okresoch sa žatva ešte len rozbieha. V okrese Senica sú pozberané len 2-percentá hustosiatych obilnín, alebo v okrese Bánovce nad Bebravou 12-percent výmery,“ hovorí Ján Baršváry.

Žatva v posledný júnový týždeň začala aj v okresoch východného Slovenska. Ako aj na ostatnom území, aj tu sú práce prerušované častými zrážkami.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ