VÚB
VÚB

Sucho spôsobilo vlani škodu takmer 30 miliónov eur

Škody, ktoré vlani z dôvodu sucha utrpeli najviac postihnuté okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Senica, Skalica, Hlohovec, Piešťany a Trnava dosiahli podľa správy Štatistického úradu (ŠÚ) SR 28,6 milióna eur. Uviedla to predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.

Výsledky v správe ŠÚ SR sa podľa nej iba minimálne líšia od vyčíslenia, ktoré ministerstvu pôdohospodárstva v júni odovzdali farmári. Poľnohospodári z najviac postihnutých okresov vyčíslili svoje straty na 38,6 milióna eur. Rozdiel vo vyčíslení škôd vznikol iba pre odlišnú priemernú predajnú cenu surovín, s ktorou úrad a farmári pracovali.

"Obe analýzy žiaľ poukazujú na katastrofálne výsledky 96 subjektov, ktoré zamestnávajú 2500 ľudí," povedala Patasiová. 

Obrazom toho bol podľa nej úpadok na ich produkcii. Tá klesla v spomínaných okresoch až o 70 %. Zatiaľ čo pšenice sa zvyčajne rodí 5,5 tony na hektári, vlani sa urodili iba 2 tony. Úroda kukurice klesla o polovicu, repky o tretinu, celkom výpadok na úrode predstavuje viac ako 560.000 ton.

"Extrémne sucho v tejto oblasti za dané obdobie potvrdila aj odborná štúdia meteorológov a klimatológov. Na väčšine územia Podunajskej nížiny a Trnavskej tabule zaevidovali výnimočné sucho a na Záhorí až extrémne sucho," zdôraznila Patasiová. 

Finančné prostriedky poľnohospodárom podľa predsedníčky AKS chýbajú na pokrytie odvodových povinností voči štátu, ako sú sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov, dane z pozemkov a nehnuteľností či faktúry za osivá. Poľnohospodári si preto vážia pochopenie a pomoc zo strany vlády Slovenskej republiky. 

Dodala, že v rámci celého Slovenska zosumarizoval ŠÚ SR škody na úrode spôsobené suchom v roku 2017 na 52 miliónov eur. Tento údaj zohľadňuje aj ďalších 114 poľnohospodárov, ktorých SHMÚ neoznačil až za tak kritické oblasti z pohľadu sucha v roku 2017.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Vsetky tie okresy mali velkoplošne zavlahy tak čo chcu stary gazda421 / 17.07.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ