VÚB
VÚB

Aj vďaka paradajkám dosiahli rekordné tržby a zisk

Poľnohospodárske družstvo Haňovice (okres Olomouc) vďaka sprevádzkovaniu nového skleníka na pestovanie paradajok a rastúcemu predaju plastových výrobkov zvýšilo vlani medziročne tržby o 57-percent na rekordných 206,2 miliónov českých korún (8 miliónov eur) zo 130,5 milióna (5 miliónov eur) v roku 2016.

Aj vďaka paradajkám dosiahli rekordné tržby a zisk

Poľnohospodárskemu družstvu Haňovice na Olomoucku v roku 2017 výrazne vzrástol aj čistý zisk, a to z 3,9 milióna korún (150 tisíc eur) na 14,3 milióna korún (560 tisíc eur).

"V roku 2017 zaznamenalo družstvo rast tržieb, a to v rastlinnej výrobe z predaja paradajok a v nepoľnohospodárske výrobe rozvojom predaja plastových výrobkov," uviedlo vedenie PD Haňovice.

Rastlinná výroba sa na minuloročných tržbách haňovického družstvá podieľala 46-percentami a živočíšna 30-percentami. Zostávajúca časť tržieb pripadla na ostatné aktivity, medzi ktoré patrí napríklad výroba náplní do 3D tlačiarní.

PD Haňovice nové skleníky, v ktorých sa môže urodiť až 750 ton paradajok, postavilo na jeseň 2016. Do skleníkov družstvo investovalo s pomocou dotácií z Programu rozvoja vidieka cez 150 miliónov korún (5,9 milióna eur). Väčšina produkcie hydroponicky pestovaných paradajok je určená pre český trh.

Dva moderné skleníky postavené na poli pri Haňovciach zaberajú plochu bezmála tri hektáre a ich obsluhu zabezpečuje 35 ľudí. Paradajky sú pestované hydroponickým spôsobom. O opeľovanie sa starajú nakúpené čmeliaky.

Mnohomilionovú investíciu do dvoch skleníkov vedenie haňovického družstva zdôvodnilo tým, že domáca produkcia paradajok výrazne zaostáva za spotrebou. Voľba padla na cherry paradajky, po ktorých v Česku i zahraničí rýchlo rastie dopyt.

PD Haňovice je nástupcom pôvodného JRD Doubrava a špecializuje sa na pestovanie paradajok, rastlinnú výrobu, chov dojníc, chov ošípaných a výrobu plastových produktov. Družstvo vlastnú tiež bioplynovú stanicu. PD Haňovice vzniklo postupným zlučovaním pôvodných 16 celkov a teraz obhospodaruje polia v okolí Litovle a pätnástich ďalších obcí. Vlani malo v priemere 121 zamestnancov.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ