VÚB
VÚB

ČR: Nízke úrody maku katapultovali jeho ceny

Tohtoročná úroda maku môže byť najnižšia od roku 2000. Je za tým jarné sucho a škodcovia. Kde napršalo, tam rastliny udusilo bahno, povedal ČTK Václav Lohr z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Očakáva sa výnos okolo pol tony z hektára, v posledných rokoch bol priemer 0,67 ton.

ČR: Nízke úrody maku katapultovali jeho ceny

Ako už skôr informoval Český štatistický úrad (ČSÚ), polí s makom tento rok ubudlo o 18,3 percenta. Pestoval sa na 26 608-hektároch. Výkupná cena maku sa podľa Vlastimila Mikšík zo spolku Český modrý mak zvýšila oproti vlaňajšku na dvojnásobok, predáva sa za 60 až 65 českých korún za kilogram (2,34 - 2,53 eur). V obchodoch je v ponuke často za viac ako 100 korún (3,9 eur) za kilogram.

"Počas jarných mesiacov nastal problém - ako je známe, väčšinu pestovateľských oblastí zasiahlo sucho, aké nemá v posledných desaťročiach obdoby. Zásoby spodnej vody sú na minime a nedostatok dažďov v apríli a máji problém ešte prehĺbil. V mnohých oblastiach mak vôbec nevyšiel, vychádzajúce rastlinky zasychali, zvlášť, keď sa pridal horúci vietor," popísal Lohr.

Kde pršalo, objavilo sa podľa neho bahno.

"Na dovŕšenie všetkého sa na mnohých miestach, prakticky po celej republike, objavili škodcovia - najmä krytonos koreňový, ktorý je schopný zlikvidovať vychádzajúce rastlinky na obrovských plochách prakticky cez noc," opisuje odborník.

Poľnohospodári podľa neho museli rozľahlé plochy osevu zaorať a znovu ich preosiať buď makom, alebo inými plodinami, ako napríklad kukuricou.

"Od neskorých výsevov v prvej polovici mája sa však už nedá veľa očakávať. Možno odhadnúť, že reálne osevné plochy sú o niekoľko tisíc hektárov nižšie v porovnaní s odhadom ČSÚ, publikovaným začiatkom júla," dodal Lohr.

Na zvyšku podľa neho budú nízke výnosy. Optimálna rozloha maku na českých poliach je podľa odborníkov okolo 30 000-hektárov. Do budúcnosti očakávajú jej navyšovanie.

"Neúroda maku zapríčinila jeho zvýšený dopyt aj za vysokú cenu. V nasledujúcom roku sa dajú očakávať väčšie výmery. Razantné rozšírenie plôch ale môže mať záporný efekt pre mak ako plodinu. Očakávaný nadbytok produkcie zrazí ceny razantne nadol a na maku prerobia ako tí, ktorí nepoznajú dokonale jeho pestovateľské technológiu, tak najmä tí, ktorí nemajú skladovacie kapacity, aby uchovali mak v potrebnej kvalite do doby zvýšeného dopytu a ceny," opísal Mikšík.

Mak sa okrem využitia ako náplň do buchiet využíva aj na výrobu rastlinného oleja. Olej je podľa odborníkov nutrične hodnotný, obsahuje minerály a vitamíny. Podľa Mikšík sa makovice predávajú aj ako dekorácia.

Spotreba maku v ČR v posledných rokoch mierne rastie, naposledy (2016) predstavovala 430 gramov na obyvateľa. Na začiatku 90. rokov bola ale vyššia.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Doporučil by som obchodníkom dlhodobé kontrakty ako sa to robí u ferových obchodníkov v zahraničí. Napr . mak 1,5eura na 3 - 5 rokov a vyhli by sme sa výkyvom 0,8 eura v 2016 -17 alebo 2,5 -3 eurá v 2018. A čo sa týka obilnín a daľších plodín, doporučujem farmárom čakať do septembra a cena pšenice bude nad 165 eur, kukurica 160 -170eur, sója 365 - 400eur. Farmari nenechajte sa ......... marcel sako / 08.08.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ