VÚB
VÚB

Sucho v Európe ohrozuje úrodu jačmeňa

Súčasné horúce a suché počasie v Európe ohrozuje úrodu jačmeňa, čo môže spôsobiť problémy pivovarom, ktoré potrebujú slad. Úroda v dôležitých oblastiach v Škandinávii, severnom Nemecku a Pobaltí by mohla byť o 30 až 40-percent nižšia, než je obvyklé, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na odhady obchodníka s poľnohospodárskymi plodinami Evergrain Germany.

Sucho v Európe ohrozuje úrodu jačmeňa

Obavy z úrody sa už premietajú aj do cien jačmeňa, ktoré prudko rastú. Niektoré nemecké pivovary už začali zvyšovať ceny piva, upozornil obchodník spoločnosti GrainCom Stefan Vollmar. Avšak ďalší analytici upozorňujú, že slad činí iba nepatrnú časť nákladov na výrobu pollitra piva.

Mimoriadne horúce počasie v Škandinávii spôsobilo, že žatva začala o tri až štyri týždne skôr, než je obvyklé. Počasie ublížilo plodinám a podľa poradenskej firmy RMI Analytics bude v EÚ chýbať 490.000 ton jarného sladovníckeho jačmeňa. EÚ zažije nedostatok tejto plodiny prvýkrát po ôsmich rokoch. Ešte pred dvoma mesiacmi obchodník s obilninami Robin Apple očakával, že v Európe bude prebytok sladovníckeho jačmeňa v objeme viac ako jeden milión ton.

Výkonný riaditeľ firmy Evergrain Andries de Groen sa domnieva, že úroda jarného jačmeňa v EÚ by mohla byť desať percent pod päťročným priemerom. Slabú produkciu v severnej Európe by mohla vykompenzovať úroda vo Francúzsku, kde je zber vynikajúci a mohol by zabezpečiť dostatok dodávok.

"Čím viac idete na sever, tým je to ťažšie," upozornil Vollmar. "Je ťažké si byť istý konečným výsledkom úrody, ktorú sme teraz začali. Ale očakávame, že objem bude pomerne nízky a budeme mať problémy s kvalitou."

Ceny francúzskeho sladovníckeho jačmeňa sa od apríla zvýšili o viac ako 35-percent a sú najvyššie od roku 2013, vyplýva z údajov Commodity3. Druhý najväčší pivovar na svete Heineken vo svojej správe za druhý štvrťrok varoval pred vyššími cenami komodít. Uviedol, že slabá úroda v Európe nebude mať tento rok negatívny vplyv na výsledky, avšak odmietol komentovať dopad v ďalšom období.

"Je to výrazné zvýšenie ceny," uviedol de Groen.

Domnieva sa, že pivovary sa budú musieť vysporiadať s rastom cien, ak nemajú uzavreté termínové kontrakty.

RMI tiež upozornila, že sladovne budú musieť platiť viac za kvalitnejšie obilie, alebo zmeniť svoje postupy výroby sladu. Horúce počasie totiž tiež znižuje kvalitu jačmeňa. Na trhu tak zrejme bude prebytok obilia použiteľného iba pre kŕmenie hospodárskych zvierat.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Sucho už v máji determinovalo , že výnosy jačmeňa budú o 15 -25% nižšie ako je priemer to sme vedeli už pred dvoma mesiacmi. Ale prečo autor neuvedie a to si myslím , že dobre vie keď spomína uvedené analitické firmy AKÉ sú momentálne ceny vo francúzku alebo v nemecku aby aj naši farmári mali prehlaď o cenách. Pretože potom takéto články nemajú žiadny význam, lebo neprinášajú žiadne konkrétne informácie. Informácie kde ? a co? a kolko? a prečo? ale konkrátne čísla sú podstané aby farmári vedeli reagovať na ponuky svojich obchodníkov. Veď poľnoinfo má byť o informáciách .... či nie. Jarný jačmeň by sa mal momentálne predávať minimálne za 180 -200 eur/ bez ohľadu na obsah NL/ a každý mesiac by jeho cena mala stúpať o 10- 15 eur, pretože ho viac až do zbero 2019 nebude. marcel sako / 11.08.2018

Palec hore. Správny postreh. jm / 11.08.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ