VÚB
VÚB

AGROKOMPLEX: Program Diskusných okrúhlych stolov

Základom odborného sprievodného programu počas výstavy Agrokomplex 2018 budú Diskusné okrúhle stoly, ktoré Zastúpenie Európskej komisie v SR, Agroinštitút, š. p. a webový portál poľnoinfo.sk organizujú už siedmy rok.

AGROKOMPLEX: Program Diskusných okrúhlych stolov

"Sprievodný program je opäť koncipovaný tak, aby reflektoval na skladbu návštevnosti v jednotlivých dňoch výstavy," hovorí Mária Debrecéniová, riaditeľka nitrianského Agroinštitútu.

Prvý deň výstavy, v budúci štvrtok (16. augusta), čaká návštevníkov 45. ročníka diskusia na tému Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2021 - 2027. Diskusia začína o 14.30 na novom mieste - v pavilóne M2 a medzi diskutujúcimi nebude chýbať rezortná ministerka Gabriela Matečná, zástupcovia Európskej komisie Ladislav Miko a Dušan Chrenek, alebo predstavitelia poľnohospodárov Emil Macho za najväčšiu samosprávnu organizáciu roľníkov a Helena Patasiová ako predsedníčka Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

"Diskusia má za cieľ priniesť novinky v téme, ktorá je momentálne jednou z najhorúcejších," hovoria vo svojom stanovisku organizátori.

Druhý deň výstavy - piatok (17. augusta 2018) bude v rámci výstavy venovaný lesníctvu, ktorému sa za sedem rokov konania podujatia organizátori nevenovali ani raz.

"O to viac nás teší, že z hľadiska lesníctva prijali pozvanie tí najrelevantnejší," hovorí Mária Debrecéniová.

Diskusia začína taktiež v pavilóne M2 o 14.00. Lesnícku tému si budú môcť vypočuť vo verejnej nahrávke aj poslucháči Rádia Regina, ktoré už tradične niektoré diskusie nahráva. Hosťmi budú Peter Kicko, generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na rezortnom ministerstve, Boris Greguška, expert na medzinárodné lesnícke politiky a predseda Fóra o lesoch OSN, Jaroslav Šálka, prodekan pre vedu a výskum z Technickej univerzity vo Zvolene, Marián Staník, generálny riaditeľ Lesov Slovenskej republiky a Ľuboš Halvoň, generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra.

V piatok (17. augusta 2018) organizuje Krajský informačný deň aj rezortné ministerstvo. Začne o 9.30 v pavilóne K a pre účasť je potrebné sa zaregistrovať cez email - informacnedni@agroinstitut.sk.

"V sobotu budeme o 12.00 hovoriť v pavilóne M2 o najmladšej generácii. Cieľom je informovať a inšpirovať," uvádzajú organizátori.

Na podujatí vystúpi rôznorodé spektrum diskutujúcich a obdobne ako pri téme o lesoch aj z tejto diskusie vznikne relácia, ktorá bude vysielaná na druhom okruhu Slovenského rozhlasu.

"Naše pozvanie prijali Margita Štefániková, ktorá bude informovať o projekte adoptuj kravičku a zastupuje Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka. O školskom ovocí povie viac Renáta Vagaská – pestovateľka ovocia z okresu Vranov nad Topľou. Pozvanie prijali aj Stanislav Becík propagátor poľnohospodárstva, Jozef Golian z Občianskeho združenia Tradičná chuť regiónov Slovenska a Stanislav Voskár koordinátor Mňam festu Bánovce na Bebravou," informujú organizátori.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ