VÚB
VÚB

Zimné paradajky končia sezónu uprostred leta

Zatiaľ čo poľní pestovatelia paradajok či záhradkári majú sezónu v plnom prúde a v týchto dňoch dosahujú najvyššie úrody, sezóna zimného pestovania sa u nás končí. V skleníkoch v Leviciach aktuálne likvidujú staré rastliny, aby mohli priestory pripraviť na ďalšie pestovanie.

Zimné paradajky končia sezónu uprostred leta

„Práve teraz nastal čas, kedy v skleníku vidieť všetky fázy pestovania, ešte tu máme posledné rastliny na koreňoch, z ktorých oberáme úrodu. Väčšina rastlín už ale ide na ďalšie spracovanie, to znamená kompostovanie. Práve prebieha likvidácia starých porastov,“ uviedol prevádzkový riaditeľ Farmy Babindol Jozef Porubský.

Skleníky vyrástli pri Leviciach len minulý rok, na ploche asi 5,3 hektára dopestujú ročne vyše 500 ton rajčiakov. Podobné úrody dosahuje aj babindolský skleník. Nakoľko ide o zimné pestovanie, jedno z mála na Slovensku, sezóna sa končí uprostred leta.

„Najkvalitnejšiu úrodu máme v zimných mesiacoch, k Vianociam či k Veľkej noci. Počas sezóny rastlina dosiahne dĺžku až do 14 metrov. Na konci sezóny sa všetky rastliny musia zlikvidovať. Následne sa skleník vyčistí, vydezinfikuje a pripraví na novú výsadbu,“ uviedol Porubský.

S tou by sa malo začať asi o 3 týždne. Prvú úrodu budú oberať začiatkom októbra. Priesady si slovenskí agropodnikatelia nakupujú od pestovateľov z juhu Rakúska.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Tá nádherná slečna tam pracuje? agrisato / 18.08.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ