VÚB
VÚB

Belgicko prichádza kvôli suchu o vianočné stromčeky

Súčasná vlna tropického počasia v Európe tvrdo dopadá aj na belgických pestovateľov vianočných jedlí. Oblasť Arden, z ktorej pochádza 85-percent belgických vianočných stromčekov, je v týchto dňoch plná zvädnutých a niekedy aj úplne spálených malých stromčekov, napísal web belgickej rozhlasovej a televíznej stanice RTBF. Zrážkové úhrny sa v Belgicku za posledné týždne blížia k historickému minimu.

Belgicko prichádza kvôli suchu o vianočné stromčeky

"Sú tu škôlky, kde máte 15 až 25, niekedy až 30-percent uschnutých malých stromčekov. Rástli počas jari a potom ich spálila slnečná žiara," povedal šéf Ardenskej únie pestovateľov Jonathan Rigaux.

Situácia podľa neho ešte nie je katastrofálna, ale už teraz sú vraj straty obrovské.
Ak v najbližších troch, štyroch týždňoch nepribudne zrážok, prídu škôlky asi o 15-percent vianočných jedličiek pre tohtoročnú sezónu, povedal Rigaux. Stromčeky budú buď uschnuté, alebo nevyhovujúce z estetického hľadiska.

Belgický meteorologický úrad klasifikuje aktuálne podmienky na väčšine územia ako "extrémne suché". Zrážkový úhrn sa za posledných 90 dní dostal už na úroveň roku 1976, ktorý bol v tomto smere rekordný.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ