VÚB
VÚB

Pestovatelia cukrovej repy cítia pokles cien cukru

Takmer rok po zrušení kvót na pestovanie cukrovej repy sú následky tohto rozhodnutia v Európe vidieť.

Pestovatelia cukrovej repy cítia pokles cien cukru

„Prebieha tu klasická obchodná vojna, niektoré západoeurópske krajiny chcú na seba strhnúť všetku výrobu, aby zanikli niektorí výrobcovia, ktorí im na spoločnom európskom trhu zavadzajú, a ktorých by chceli nahradiť. Európska komisia zrušila veľmi dobrý kvótový systém, ktorý tu existoval. My sme s tým nesúhlasili. Je to istým spôsobom samovražedný krok, pre ktorý sa rozhodla únia a my za tým vidíme záujmy veľkých hráčov – Nemecko, Francúzsko, Benelux, ktorý by chceli stiahnuť túto výrobu na seba a potom zabezpečovať celý trh,“ uviedol predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Róbert Kovács.

Niektoré krajiny sa dopredu na zrušenie kvót pripravili a pestovateľské plochy cukrovej repy zvýšili aj o 30 percent. To má za následok prebytok cukru na spoločnom trhu a teda aj klesanie cien. Napĺňa sa teda negatívny scenár, na ktorý producenti v minulosti upozorňovali. Vývoz cukru do krajín mimo EÚ aktuálne brzdia nízke ceny. Zrušením kvót totiž pestovatelia stratili aj istotu garantovanej minimálnej ceny. Oproti pôvodným cenám, ktoré v Európe pred zrušením kvót dosahovali 650 eur za tonu cukru, sa teraz ceny hýbu na úrovni 361 eur za tonu, čo je na hranici rentability.

„Cukrovú repu pestujeme intenzívne od roku 2000. Ale pokiaľ v tomto sektore nebude rentabilita, bude obrovský problém nahradiť cukrovú repu inou komoditou. Takže sa teraz pokúšame zvyšovať hektárové výnosy a robiť to čo najekonomickejšie,“ uviedol Štefan Rakický z podniku Agro-Matúškovo v okrese Galanta.

Na Slovensku je v súčasnosti 195 pestovateľov cukrovej repy, ich produkciu spracovávajú dva cukrovary v Seredi a Trenčianskej Teplej.

„Cukorná vertikála je naozaj jediná vertikála, ktorá dokáže zušľachťovať domácu produkciu tým spôsobom, že je spracovávaná výlučne slovenská cukrová repa. Táto produkcia je finalizovaná, to znamená, že nemáme žiadny problém čo sa týka zahraničnej obchodnej bilancie. Na druhej strane máme absolútnu istotu, že máme bezpečnú a doma vyrobenú potravinu,“ vyjadril sa Adrián Šedivý, konateľ Slovenských cukrovarov, ktoré aktuálne štartujú svoju 111. cukrovarnícku kampaň.

Slovensko je v produkcii cukru nateraz plne sebestačné. Ročne ho na Slovensku spotrebujeme 160 tisíc ton. Ceny v obchodoch sa aktuálne pohybujú na úrovni okolo 55-60 centov za kilogram. Klesajú pritom už od vlaňajšieho októbra.

„My sme upozorňovali ministerstvo už pred dvomi rokmi na to, čo môže spôsobiť rušenie kvótového systému, a žiadali sme, aby podporilo tento segment,“ uviedol Róbert Kovács zo Zväzu pestovateľov cukrovej repy.

Ministerstvo pôdohospodárstva už od roku 2016 zaradilo cukrovú repu medzi citlivé komodity, ktorým prislúchajú viazané platby. Tie dosahujú asi 360 eur na hektár pestovateľskej plochy. 

„Taktiež je to podpora jednotlivých komodít cez zelenú naftu. Tú v tomto roku používame v špeciálnom móde. V tom by sme chceli pokračovať celé roky, aby sa to stalo systémovým opatrením pre komodity, ktoré sú na hrane rentability,“ vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

„Aj tento rok, aj do budúcna, urobíme maximum pre to, aby aj do tohto sektora smerovali peniaze,“ uviedol Emil Macho, predseda SPPK.

Podľa samotných pestovateľov sa pritom investície štátu do cukrovarníckeho sektora vracajú späť.

„Máme vykvantifikované, že štátu sa na daniach, odvodoch a ostatných príjmoch z tohto sektora vráti ročne 42 miliónov eur. Jednorazová investícia sa každý rok vráti minimálne štyrikrát,“ uviedol Kovács zo Zväzu pestovateľov cukrovej repy.

V budúcich rokoch by sektor cukrovarníctva mal podporiť aj marketingový fond, ktorého zriadenie chystá ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Ten by mal prispieť k propagácii všetkých slovenských produktov, vrátane cukrovarníckych, zároveň by mal spotrebiteľov edukovať a dostať slovenské produkty viac do povedomia. Jeho návrh by sa čoskoro mal dostať do medzirezortného pripomienkového konania. Ďalší pripravovaný nástroj, rizikový fond, zatiaľ čaká na dohodu o jeho fungovaní v praxi.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ