VÚB
VÚB

Pestovatelia sliviek v Nemecku dosiahli rekordnú úrodu

Po horúcej a suchej jari sa nemeckí ovocinári pripravujú na rekordnú úrodu sliviek. Ich úroda by mala podľa odhadu Štatistického spolkového úradu vo Wiesbadene z polovice júla dosiahnuť rekordných viac ako 65.500 ton. Vlani sa ich obralo len 24.000 ton.

Úroda sliviek bude veľká aj v porovnaní s uplynulými dobrými rokmi. Priemerne sa ich za posledných desať rokov spracúvalo 46.200 ton.

Slivky sa v Nemecku pestujú na 4200 hektároch. Ich najrozsiahlejšie sady sú v spolkovej krajine Bádensko-Württebersko, kde ich je 1800 ha. Spolková krajina na druhom mieste - Porýnie-Falcko ich má 880 ha. V ostatných spolkových krajinách sa venuje pestovaniu sliviek podstatne menšia pozornosť hlavne preto, že im veľmi nevyhovujú klimatické podmienky.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ