VÚB
VÚB

ČR: Chýba seno, cena stúpla švornásobne

Poľnohospodárom v Českej republike chýba kvôli tohtoročnému suchu krmivo pre dobytok. Sena je nedostatok, prvá kosba bola o pätinu nižšia a potom tráva takmer prestala rásť.

ČR: Chýba seno, cena stúpla švornásobne

Poľnohospodári výpadok sena nahrádzajú slamou, ale aj tej je málo. Cena sena sa tento rok zvýšila až štvornásobne. Seno chýba takmer v celej krajine, výnimkou je oblasť Šumavy a severnej Moravy. Aby poľnohospodári vystačili s krmivom, pristúpia niektorí k zníženiu stavov dobytka. ČTK to povedal Vladimír Pícha z Poľnohospodárskeho zväzu ČR. České ministerstvo poľnohospodárstva chystá kompenzácie aj na škody spojené s nedostatkom sena.

"Odškodnenie pre poľnohospodárov za škody spôsobené tohtoročným suchom v tejto chvíli pripravujeme. Kompenzácie budú určené aj na škody na produkciu kŕmnych plodín vrátane sena," povedal hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý.

Ministerstvo pripravilo spolu s tímom InterSucho a mimovládnymi organizáciami dotazník, aby škody zmapovalo a vyčíslilo. Dotazník majú poľnohospodári vyplniť do pondelka 17. septembra. Podľa skoršieho odhadu Agrárnej komory ČR sa škody pohybujú medzi deviatimi až jedenástimi miliardami korún (352 - 430 miliónov eur).

"Nedostatok sena a slamy sa dotýka asi 90 percent našich členov," povedal Pícha.

Seno je u chovateľov dojníc menšinovou časťou kŕmnej dávky, ktorú sa snaží nahradiť slamou.

"Ale aj tej je nedostatok. Slama, ktorá bola určená na zaoranie, sa zbierala do balíkov a bude použitá na podstielku, alebo kŕmenie," povedal.

Najdôležitejšou zložkou krmiva je kukuričná siláž. Aj tej je menej. Podľa aktuálneho odhadu Českého štatistického úradu úroda klesne o desatinu. Väčšina farmárov preto časť kukurice, ktorú mali určenú na zrno, posekala na kŕmenie.

Údaje InterSucha z konca augusta ukazovali, že pokles výnosu sena je viditeľný v celej republike. Na väčšine územia sa strata výnosu odhaduje medzi 30 a 40-percentami. Zhoršený stav vegetácie nie je len v Česku, ale aj v Nemecku, Belgicku, Holandsku a severovýchodnej časti Francúzska. Sucho svoj vrchol dosiahlo v polovici augusta, keď zasiahlo 92-percent územia ČR, od tej doby sa rozsah zmierňuje. Tento týždeň podľa InterSucha trpí zníženým množstvom vody v pôde 58-percent územia Českej republiky.

Niektorí poľnohospodári podľa Píchu možno pristúpi k zníženiu stavov dobytka, aby im krmivo vystačilo.

"Nepočítajú s tým, že by likvidovali celé stáda, ale budú znižovať stavy," vysvetlil.

Napríklad v Plzenskom kraji musia farmy kvôli nedostatku krmiva predávať hovädzí dobytok na bitúnok, povedal predseda tamojšej agrárnej komory Jaroslav Šíma.
Ministerstvo očakáva, že o znižovaní počtu zvierat bude uvažovať celý rad chovateľov.

Hovorca im ale odkazuje, že ministerstvo je pripravené žiadať vládu o posilnenie rozpočtu na čo najvyššiu úroveň a čo najrýchlejšie zabezpečiť kompenzácie týchto škôd v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.

"Predpokladáme, že tieto snahy budú úspešné a pomôžu vo väčšine prípadov odvrátiť dopad sucha v podobe rozhodnutí chovateľov vykonať zásadnejšiu redukciu stavov chovaných zvierat," dodal Bílý.

Napríklad na Vysočine má najväčšie problémy so suchom Třebíčsko.

"Krmiva je menej, každý sa na to pripravuje," povedal riaditeľ třebíčskej agrárnej komory Karel Coufal.

Uviedol, že po nedávnych dažďoch by ešte mohlo trochu trávy prírásť. Niektoré firmy sa snažia krmoviny dokúpiť inde v republike. Zásadnejšie znižovanie stavov hovädzieho dobytka ale riaditeľ nezaznamenal.

Ceny sena tento rok podľa Poľnohospodárskeho zväzu vzrástli zhruba štvornásobne. Cena podľa ČSÚ vlani klesla na 1393 korún za tonu (54 eur). Ešte tento rok na jar sa podľa Píchu seno predávalo za 1200 Kč / t (47 eur) a teraz je to cez 4000 Kč / t (156 eur).

"Kto seno potrebuje pre vlastnú potrebu, ten nepredá, nechá si ho pre svoje zvieratá. Ten, kto má len lúky, nemá zvieratá a len predáva seno, si vyberie toho, kto dá viac," dodal.

Nedostatok sena podľa chovateľov oslovených ČTK nahráva priekupníkom. Oproti minuloročným cenám okolo 600 korún (23 eur) za veľký balík teraz chovatelia zaplatia aj trojnásobok. Na trhu je aj dopyt z Nemecka, kde tohtoročné mimoriadne sucho zničilo značnú časť úrody. Nemci dávajú za balík v hmotnosti 250 až 350 kilogramov vyše 2000 korún (78 eur).

Ministerstvo teraz priebežne prepláca odškodnenie za sucho z minulého roka. Prišlo 3270 žiadostí s celkovým požiadavkou na 1,16 miliardy korún (45,3 milióna eur).

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Ten kto má iba lůky predáva tomu kto dá viac!!! Tuná Pýcha pochopil ako funguje trh a kapitalizmus bez výhrad no prečo to něchápe ako aj iný u nájmou????? Saša / 16.09.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ