VÚB
VÚB

PPA už vyplatila chovateľom viac ako 4,6 milióna eur

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplatila finančnú podporu žiadateľom o vnútroštátnu doplnkovú platbu na dobytčie jednotky. Viac ako 2 530 žiadateľov si rozdelilo cez 4,6 milióna eur.

PPA už vyplatila chovateľom viac ako 4,6 milióna eur

„Slovenskí poľnohospodári môžu každoročne požiadať aj o doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčie jednotky. Financie poskytuje Pôdohospodárska platobná agentúra najmenej na jednu dobytčiu jednotku žiadateľovi, ktorý chová dojčiace kravy, ovce a kozy. V uplynulý rok musel pritom predložiť na príslušnom regionálnom pracovisku agentúry žiadosť obsahujúcu údaje z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat (zoznam dojčiacich kráv a zoznam oviec a kôz na farme),“ vysvetlil Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA. 

Celkovo bolo podaných 2 531 žiadostí. PPA schválila pre žiadateľov na rok 2018 na základe vydaných rozhodnutí viac ako 4,6 milióna eur. Žiadateľom už boli peniaze vyplatené.

O doplnkovú vnútroštátnu platbu na dobytčiu jednotku (DJ) môžu poľnohospodári žiadať každoročne. Jednou z podmienok, ktoré musia žiadatelia spĺňať je to, že ovce a kozy musia mať minimálne 12 mesiacov, pričom jedno zviera zodpovedá 0,15 DJ. Platba sa poskytne len v prípade, ak počet schválených DJ je najmenej 1 DJ v akomkoľvek zložení. Sadzba platby bola stanovená na úrovni 59,15 EUR/DJ.

Poľnohospodári mohli o finančnú pomoc na dobytčiu jednotku na rok 2018 požiadať v priebehu februára tohto roku.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

/ 21.09.2018

Je potrebné schváliť limit pre hasičské autá na jeden kilometer. Základ výpočtu je spotreba pohonných hmôt dole kopcom. Tak sa u nás postupuje pri dotáciách na jednu DJ.Katastrofálne nízke zaťaženie HD na hehtár, je vačšia hrozba pre poľnohospodárstvo a následne pre obyvatelstvo,ako požiar velkého rozsahu.Každý požiar sa dá uhasiť ,ale stav v chove prežúvavcov a jeho následky na pôdu budú strašiť desaťročia. Riadenie rozvoja polnohospodárskeho sektoru potrebuje odbornosť a čestnosť a nie udržať vládnu koalíciu. Prežil som v polnohospodárstve časy jeho rozvoja a to sme mali brzdy bývalého režimu . Toto čo sa teraz robí na to nestačí nijaké pomenovanie. Anton Spišák / 21.09.2018

tak, tak. Smutné je to. RSKS / 24.09.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ