VÚB
VÚB

SPPK je od piatka v Copa Cogeca

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa od piatka oficiálne stala členom najväčšej lobistickej poľnohospodárskej organizácie v EÚ – Copa Cogeca. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

SPPK je od piatka v Copa Cogeca

 "Vstup najväčšej agropotravinárskej samosprávy na Slovensku do organizácie Cogeca schválili jej členovia už vo štvrtok 13. septembra. Dnes o vstupe SPPK rozhodli členovia organizácie Copa," spresnila Holéciová. 

Jediná relevantná agropotravinárska samospráva na Slovensku – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora - tak podľa nej bude mať s finančným prispením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zastúpenie v oboch významných organizáciách. 

Priblížila, že Copa Cogeca presadzuje záujmy svojich členov, teda poľnohospodárov krajín Európskej únie a po novom už aj slovenských.

"Aj preto je vstup SPPK pre našich poľnohospodárov veľmi pozitívnou správou," povedala Holéciová.

"Aj s naším hlasom budeme môcť ovplyvňovať tvorbu rozhodujúcich európskych predpisov, pravidiel či politík. Už dnes som hlasoval o oficiálnej pozícii k Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) po roku 2020 tak, aby bola výhodná aj pre našich poľnohospodárov. Na Slovensku sme v minulosti nevyužili dva programy rozvoja vidieka. Teraz musí byť naším cieľom efektívne využiť možnosti pre rozvoj slovenského vidieka, ktoré nám ponúkne práve pripravovaná Spoločná poľnohospodárska politika na roky 2021 až 2027," reagoval po hlasovaní priamo z Bruselu zo sídla organizácie Copa Cogeca predseda SPPK Emil Macho. 

Pre budúcnosť slovenského agropotravinárskeho sektora bude podľa SPPK dôležité čoraz častejšie a dôraznejšie presadzovať hlas slovenských poľnohospodárov. 

Holéciová dodala, že generálny sekretár Copa Cogeca Pekka Pesonen na spoločnom minulotýždňovom stretnutí s predsedom SPPK Machom navrhol možnosť posielať pracovných expertov organizácie priamo na Slovensko, aby slovenským farmárom poskytovali informácie, alebo sa zúčastňovali rôznych školení, seminárov či konferencií. 

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Vysoko oceňujem mimoriadnu snahu a úsilie predsedu SPPK, ktorý sa zasadil o to, aby aj slovenskí poľnohospodári mohli presadzovať svoje záujmy prostredníctvom tejto silnej lobistickej organizácie, akou Copa-Cogeca nepochybne je. Ďalším jeho "husárskym kúskom" je, že dokázal pritiahnuť v tak krátkom čase po vstupe do tejto organizácie jej generálneho tajomníka Pekku Pesonena na Slovensko. Slovenským poľnohospodárom sa prihovorí už 17. októbra 2018 na konferencii "Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore" v hoteli DoubleTree by Hilton. Držím palce! / 15.09.2018

Aj ja drzim palce. Budu to potrebovat. Clenstvo v COPA totiz znamena aj cestovanie do Bruselu, komunikaciu v cudzom jazyku, prehlad v legislativnych navrhoch ES, vela času a energie schopnych ludi, ochotnych bojovat za vsetkych slovenskych polnohospodarov. Lada / 16.09.2018

kladne hodnotím lebo by to skončilo ako v Mníchove 1938 - o nás bez nás agrarnik zHN / 17.09.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ