VÚB
VÚB

Budúca SPP: Mladí farmári navrhujú zmeniť platby

Združenie mladých farmárov na Slovensku (ASYF) navrhuje viacero zmien v budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP). Jednou z nich je vzdialenostná platba. Je to jeden z konkrétnych činov ako zlepšiť účelnosť a zacielenie financií do poľnohospodárstva a zároveň nezaťažiť farmárov ďalšou byrokraciou.

Budúca SPP: Mladí farmári navrhujú zmeniť platby

„Vzdialenostná platba znamená vyššiu platbu za polia, ktoré sú bližšie od farmy či hospodárskeho dvora a nižšie platby za polia vzdialenejšie.“ hovorí Milan Jurky, predseda ASYF.

Cieľom tejto platby je dostať finančné prostriedky aj pre tie farmy, ktoré sú v periférnych oblastiach, napríklad na samote, či pri lese a nedokážu ponúknuť také nájomné ako ponúkajú „silní hráči“ so sídlom desiatky kilometrov od danej vidieckej lokality. Takto vieme pomôcť práve tým, ktorí majú logisticky znevýhodnenú polohu, no dokážu efektívne a často ekologicky využiť pôdu, pretože ju majú pod dohľadom.

Vzdialenostnou platbou podporuje prirodzený záujem farmárov o zocelenie užívania pozemkov. Ak totiž polia v priamom susedstve sídla farmára užíval iný farmár a naopak, vďaka finančnej motivácii nájdu títo farmári „spoločnú reč“, a užívanie si budú chcieť vymeniť. Ak sa nastaví výhodné finančné nastavenie, určite sa vymenia aj zdanlivo nevymeniteľné a neriešiteľné polia. Vieme, že ľudia sú neuveriteľne vynaliezaví, úlohou štátu je preto pozitívne využiť túto vynaliezavosť. Legislatívne je už teraz možné podľa Zákona 504/2003 uzavrieť podnájomné zmluvy na pôdu, a teda nájomca vie svoje pozemky dať do podnájmu iným farmárom a takto nezasahovať do vlastníctva pozemkov a zároveň pracovať s užívacím právom k pozemku.

To, že farmári budú mať viac pôdy v blízkosti svojho sídla prináša viacero dopadov. 

1) krajinotvorný - menej prejazdov techniky znamená šetrenie poľných ciest,

2) ekonomický – menej prejazdov menej nafty ale aj efektívnejšie využívanie času strojov a plánovania jednotlivých prác.

3) ekologický - zníženie nákladov znamená zníženie emisií.

Veľkou výhodou takéhoto opatrenia sú aj nízke náklady na jeho zavedenie. Pretože od roku 2016 podávajú farmári svoje žiadosti o priame platby elektronicky v programe GSAA, každému poľu sa iba priradí údaj o vzdialenosti od farmárskeho sídla žiadateľa, respektíve jeho hlavného hospodárskeho dvora. Podľa vypočítanej vzdialenosti sa jednoduchým prepočtom nastaví výška podpory za pole. Jednoduché a funkčné. Bez nových úradníkov, bez byrokracie. Znevýhodnené budú osoby podobné pani Roškovej.

„V krajinách ako Slovensko, kde sa prenajíma drvivá väčšina pôdy, môže platba závislá od vzdialenosti priniesť veľkú pomoc pre miestnych farmárov. Ak chceme zachovať slovenskú pôdu v rukách slovenských občanov, mali by sme pochopiť, že vzdialenostná platba je jeden z nástrojov ako chrániť farmárov pred finančníkmi.“ dodáva Marián Glovaťák, člen predsedníctva ASYF.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Veľmi zaujímaví návrh. Je logický, dobre vysvetlený, je jasné komu by pomohol, čiže v podmienkach SR nemá šancu na úspech. Prepáčte že som taký skeptický, ale tento návrh znie asi tak nepriechodne ako snaha o systémovú podporu pestovanie zeleniny, ovocia a ost. ŠRV. Kým v PRV 2014-2020 došlo k 20% zníženiu podpory integrovanej produkcie na 34 mil. EUR, čo aj pri takej podpore stále znamená cca. 160.000 ton kvalitných produktov ktoré v prevažnej miere skončia na našom trhu (ide o produkciu z výmery cca. 13.000 ha), v TTP cez environmentálne (biotopy a NATURA 2000), ekologické a ANC podpory upracú cca. 265 mil. EUR a hádajte aká je z toho produkcia. V roku 2016 bolo u nás vyprodukované certifikované ekologické mäso spolu 175 ton, mlieko spolu 16.535 ton a 159.317 ks vajec a to bolo podporených 125.184 ha TTP. Nie je to málo za tie peniaze? Podporujem dobré nápady a o tomto návrhu ASYF sa určite dá diskutovať, mali by sme si ale aj upratať v našich existujúcich prioritách a pozrieť sa akú hodnotu dostávame za vynaložené peniaze. Juraj Mačaj / 25.09.2018

Mladi farmari by sa mali viac venovat produkcii ako dotaciam. Vela z nich ak nie vacsina ma vyssie dotacie ako trzby. To je na zamyslenie komu o co ide... DoesntMatter / 25.09.2018

Ale ved dotacie by vobec nemuseli byt...pody by bolo dostupnej pre tuzemskych farmarov tolko ze by ju ani neobhospodarili...avsak ceny za potraviny by boli niekolkonasobne vyssie ako su dnes a v tom je zmysel dotacii - udrzat cenu potravin taku aby si ich aj Slovaci mohli dovolit. Ked sa na to pozrieme z tohto pohladu tak su dotacie OK avsak vsetko okolo ich vyplácania uz tak v poriadku nie je a tam je problem Stevo / 26.09.2018

opäť trochu mimo i keď pri boji o verejné peniaze je každý argument dobrý - doporučujem energiu venovať platbe na prvé hektáre, ktorá splní rovnaký účel,....ešte upozornenie pre mladých farmárov podpory majú kompenzovať zvýšené náklady v dôsledku obmedzení a zhoršených prírodných podmienok i samozrejme stabilizovať príjem...teda platiť za to, že "mám parcelu za domom" to už asi nie .... realista / 26.09.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ