VÚB
VÚB

Kontroly na mor ošípaných boli v ČR zrušené

Mimoriadne veterinárne opatrenia, podľa ktorých mali českí príjemcovia dovážaného bravčového mäsa robiť jeho kontroly na africký mor ošípaných od utorka, boli zrušené. Zmenu v pondelok (1. 10.) oznámilo tamojšie ministerstvo pôdohospodárstva.

V pôvodnej informácii ministerstva sa mala povinnosť vzťahovať na dovozcov mäsa z krajín, v ktorých sa infekcia vyskytuje.

Česká republika tak ustúpila Európskej komisii (EK). Tá mala proti jej schváleným vybraným kontrolám námietky. Namiesto nich budú plošné kontroly a bude ich robiť štátna veterinárna správa.

Pôvodný plán ministerstva počítal s tým, že bravčové mäso a vedľajšie produkty z neho a z diviakov z krajín, v ktorých sa mor vyskytuje, pôjdu na trh až po kontrole. Povinnosť sa mala podľa portálu ČT24 vzťahovať na všetkých českých prevádzkovateľov potravinárskych podnikov dovážajúcich bravčovinu z Belgicka, Bulharska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ