VÚB
VÚB

Nemeckí roľníci nebudú spokojní s nižšími dotáciami

Prezident nemeckého roľníckeho zväzu Joachim Rukwied pokladá tempo zmien v budúcich európskych agrárnych dotáciách za rýchle.

Nemeckí roľníci nebudú spokojní s nižšími dotáciami

„Potrebujeme opatrné rozhodovanie o rozpočte, aby EÚ zostala stabilná a schopná rozhodovania,“ uviedol Rukwied v piatok v Stuttgarte, kde sa konala porada k rozpočtu EÚ na nové plánovacie obdobie.

Rozhodnutie o rozpočte EÚ by sa malo prijať na jar 2019. Májové voľby do Európskeho parlamentu jeho konečnú podobu zrejme znovu otvoria.

Podľa plánov Európskej komisie (EK) by mali nemeckí roľníci dostať v nasledujúcom desaťročí podstatne nižšie subvencie. Hlavným dôvodom bude odchod Británie z Únie a presun značných prostriedkov na podporu migrantov.

Nemeckí roľníci však nesúhlasia so znižovaním subvencii a sú pripravení konať. Na európskych peniazoch sú  mnohí z nich existenčne závislí.

Spolková ministerka pôdohospodárstva Julia Klöcknerová v piatok na akcii povedala, že k zníženiu dotácii nedôjde. V koaličnej zmluve súčasnej spolkovej vlády sa zakotvilo, že úroveň podpory roľníkom zostane nezmenená.

V návrhu rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 sa vyčleňuje pre nemecký agrárny sektor 41 miliárd eur. Zo súčasného rozpočtu dostanú z Bruselu 44,1 miliardy eur.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Nemci chápu,že zabezpečenie potravín je dôležitejšie,ako ostatné potreby obyvatelstva. Predstaviť si ,že by bolo obyvateľstvo odstavené od vody je skoro nemyslitelné. Katastrofa by sa dostavila do týždňa. U nedostatku potravín by sa opakoval obraz z Jemenu alebo z iných oblastí sveta takto nedpstatkom postihnutých oblastí.Keď sa pozrieme na rozpočet nášho štátu toto sa neberie vážne. Komunisti gniavili a ničili spoločnosť, ale na sebestačnosť v potravinách velmi dbali. Snažili sa eliminovať ich dovoz.V prípade vedšieho výpadu svetovej produkcie a spotreby priemyselnej výroby / áut,ocele,hliníku a pod. / náš národ bude vystavený hladu. Tento stav by mala riešiť vláda dko hlavnú prioriyu. Anton Spišák / 08.10.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ