VÚB
VÚB

Írsko oznámilo opatrenia, ktoré pripravia ekonomiku na brexit

Írsky minister financií Paschal Donohoe oznámil nové opatrenia, ktoré majú pripraviť ekonomiku krajiny na brexit. Ten pritom označil za politickú, ekonomickú a diplomatickú výzvu svojej generácie.

Írsko zvýši rozpočtové výdavky v roku 2019 už druhý rok po sebe pre obavy z dôsledkov prípadného vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody, sľúbila vláda v Dubline pred zverejnením návrhu rozpočtu.

Minister Donohoe v utorok predstavil schému pôžičiek vo výške 300 miliónov eur pre malé a stredné podniky a pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo na podporu investícií do ich budúceho rastu.

Okrem toho vyčlení viac ako 110 miliónov eur na opatrenia spojené s brexitom.

Cieľom írskeho kabinetu je zabezpečiť, aby tí, ktorí budú najvystavenejší dôsledkom brexitu, mali schopnosť rásť a čeliť problémom.

Minister Donohoe tiež povedal, že najlepšou prípravou na brexit je zodpovedný rozpočet. Preto má v úmysle pripraviť vyrovnaný rozpočet v roku 2019, prvýkrát po viac ako desiatich rokoch. Aj keď ide o zlepšenie oproti predchádzajúcemu malému deficitu, stále to nie je rozpočtový prebytok, upozornila írska centrálna banka.

Odborníkov však znepokojujú plánované vysoké výdavky na zdravotníctvo, ktoré podľa nich prekračujú možnosti Írska. A majiteľov hotelov a reštaurácií zase nepoteší návrat k štandardnej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 13,5 % po 9 % DPH zavedenej v roku 2011 na podporu tohto odvetvia, ktoré vtedy zápasilo s krízou.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ