VÚB
VÚB

Spokojnosť s návrhom štátneho rozpočtu

Rezort pôdohospodárstva by mal v budúcom roku hospodáriť so sumou 1,19 miliardy eur. Ako aj po iné roky, väčšiu časť tohto balíka, 949 miliónov eur, by mali tvoriť prostriedky z eurofondov. Samotné prostriedky rozpočtovej kapitoly by mali dosiahnuť 244 miliónov eur. Oproti minulým rokom by v roku 2019 malo dôjsť k výraznejšiemu navýšeniu štátnej pomoci. Po jej zvýšení volajú poľnohospodári už roky.

Spokojnosť s návrhom štátneho rozpočtu

„Historicky pre Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je to rozpočet, ktorý, nehovorím, že uspokojí poľnohospodárov, ale uspokojí nás, ktorí sme o rozpočte vyjednávali,“ uviedla šéfka rezortu Gabriela Matečná.

Národná podpora sektora sa oproti minulosti zvýši niekoľkonásobne – plánovaná je na 31 miliónov eur. Pre tento rok pritom rozpočet rátal pôvodne len s jedným miliónom, hoci štát napokon balík peňazí navýšil na 6,9 milióna eur.

„Pôjde o 31 miliónov eur alokovaných do zelenej nafty. Bude to notifikovaná štátna pomoc, prvýkrát v histórii. Máme to odkonzultované s Bruselom, čiže pôjde to cez vratku spotrebnej dane. Cez zelenú naftu máme ambíciu podporiť tie sektory a tie segmenty, ako je špeciálna rastlinná a živočíšna výroba, ktoré so sebou prinášajú aj väčšiu zamestnanosť,“ dodala Matečná.

Navýšenie zdrojov víta aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá po rokoch návrh rozpočtu vníma pozitívne – aj napriek tomu, že v minulosti roľníci opakovane vystúpili s požiadavkou na národné podpory až vo výške 70 miliónov eur

„Zverejnený štátny rozpočet vnímame ako prvý krok k nastolenému trendu, ktorý už aj z tohto roku máme, že vláda a celá spoločnosť si uvedomuje, ako veľmi je agropotravinársky sektor potrebný. Dlhodobo bojujeme s tým, že pôsobíme v otvorenom európskom trhu pri nevyrovnaných podmienkach. Jednou z vecí, ktoré riešime aj na pôde Európskej komisie je, aby sa harmonizovali národné podpory, pretože rozdiely v nich ovplyvňujú celý agropotravinársky sektor nielen u nás, ale aj v EÚ,“ uviedol Emil Macho, predseda SPPK.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ