VÚB
VÚB

Macho: Zalobovať musíme aj kľukatými cestami

Diskusia o pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politike neutícha ani na pôde Európskeho parlamentu. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho sa 9. októbra ako zástupca Konzorcia s Českou republikou zúčastnil verejného vypočutia vo Výbore Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Predstavený materiál bol vôbec prvým oficiálnym zverejnením toho, ako Európsky parlament vníma budúcu SPP.

Macho: Zalobovať musíme aj kľukatými cestami

Rokovania sa okrem jeho stálych členov zúčastnili aj europoslanci z iných výborov EP a viacerí zástupcovia nevládnych agropotravinárskych organizácií, vrátane predsedu SPPK Emila Macha.

Český europoslanec Pavel Svoboda podporil zmeny v návrhu pre externou konvergenciu tak, aby na vyrovnávanie priamych platieb prispievali iba tie členské krajiny, ktorých výška platieb je nad priemerom EÚ.

Práve s europoslancom Pavlom Svobodom a aj europoslancom Vladimírom Maňkom mal ešte pred verejným vypočutím v Európskom parlamente samostatné stretnutie predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho. Predseda E. Macho ich požiadal, aby na verejnom vypočutí položili otázky na pripravovanú SPP a to v mene Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

„Vnímame to ako zhoršenú vyjednávaciu pozíciu, pokiaľ členská krajina nemá priamo zastúpenie v danom výbore Európskeho parlamentu. A to je práve náš prípad, keď o budúcnosti slovenských poľnohospodárov a potravinárov musíme v Európskom parlamente zalobovať aj kľukatými cestami, a to prostredníctvom europoslancov z iných krajín“, uviedol Emil Macho.

Európsky výbor regiónov spoločne s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom podporil návrh Európskej komisie na povinné zastropovanie. Českí europoslanci odmietli súčasné znenie návrhu pre externú konvergenciu, zahrnutie podpôr pre životné prostredie do zastropovania a zavedenie poviného zastropovania priamych platieb.

Mimovládne poľnohospodárske organizácie z desiatich členských krajín EÚ prijali spoločné stanovisko proti povinnému zastropovaniu priamych platieb.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ