VÚB
VÚB

SAMO: Zákon môže mať negatívny dosah na zamestnanosť

Navrhovaný zákon o špeciálnom odvode, ktorý poslanci SNS predložili bez akýchkoľvek odborných a dôsledkových analýz, môže mať negatívny dosah na zamestnanosť a na mzdy v obchode. Môže tiež znamenať zníženie investícií do rozvoja a podpory dodávateľov v regiónoch. Pre TASR to v piatok v reakcii na navrhovanú legislatívu uviedla Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO).

SAMO: Zákon môže mať negatívny dosah na zamestnanosť

 Šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS) na brífingu v piatok povedala, že štyri alebo päť reťazcov ovláda 80 % trhu a to spôsobilo, že slovenský dodávateľ, slovenský spracovateľ nemal možnosť sa presadiť v reťazcoch za konkurenčnú cenu.  

Podľa SAMO ide o nesystémový a neférový zásah do podnikateľského prostredia. Navyše môže mať negatívny vplyv aj na ceny potravín a ďalšieho tovaru u obchodníkov, čo sa dotkne najmä tých najslabších, ktorí by si už tiež zaslúžili profitovať z toho, ako sa slovenskej ekonomike darí.

Systém osobitného odvodu má podľa ministerky zabezpečiť, že peniaze sa opäť vrátia do rozpočtu rezortu pôdohospodárstva a budú slúžiť na zvýšenie objemu slovenských produktov v obchodných reťazcoch. Zdôraznila, že reťazce v celej vertikále vyberajú najväčšie marže. Poznamenala, že nielen ona, ale aj programové vyhlásenie SNS hovorí o snahe získať peniaze do rezortu. Celé roky bol podľa nej finančne poddimenzovaný.

SAMO tvrdí, že dlhodobo podporuje slovenských dodávateľov, aby boli nielen na pultoch predajní, ale aby uspeli aj v zahraničí, čo verejne oceňuje aj Ministerstvo pôdohospodárstva SR a ministerka Matečná.

„Za posledný sledovaný rok narástol počet slovenských dodávateľov na naše pulty o 12 % a navyše využívame slovenské výrobné kapacity aj pri výrobe 4800 rôznych produktov pod privátnymi značkami, z ktorých tretinu nájdu zákazníci obchodných sietí aj za hranicami Slovenska,“ priblížila mediálna zástupkyňa aliancie Lenka Puzlíková.

SAMO uvádza, že jeho členovia vo vyše 700 obchodoch zamestnávajú viac ako 30.000 zamestnancov. Do rozvoja a modernizácie obchodu na Slovensku bez akejkoľvek štátnej pomoci investovali doteraz 3,3 miliardy eur.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ