VÚB
VÚB

Poľnohospodári už pozbierali približne polovicu kukurice

Poľnohospodári už pozbierali približne polovicu kukurice. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Poľnohospodári už pozbierali približne polovicu kukurice

Sezóna zberu sa podľa nej v tomto roku začala relatívne skoro. Kombajny sa "rozbehli" do polí už aj koncom augusta, vzhľadom na vývoj počasia. Výrazne suché a teplé počasie počas leta totiž urýchlilo dozrievanie porastov, a to najmä kukuríc a slnečníc.

"Napríklad v Galante začali zbierať kukuricu už koncom augusta a jej zber podľa odrôd pokračoval tiež v mimoriadne suchom stave. Pri kukurici sa tak ušetrili obvyklé vysoké náklady na jej sušenie," spresnila.

V Bratislavskom kraji majú podľa nej už pozbieranú celú kukuricu na osivo s úrodou 7,70 tony na hektár (t/ha), v Prešovskom kraji s úrodou 7,10 t/ha. V Nitrianskom kraji počas 42. kalendárneho týždňa zberové práce výrazne pokročili, kukurica na zrno bola pozberaná už na 90 % výmery s priemernou úrodou 9,64 t/ha.

Doplnila, že podľa údajov Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice (zväz je členom SPPK) úroda sa ukazuje ako dobrá až mierne nadpriemerná. Problémy z mykotoxínmi, ktoré pestovateľov trápia v daždivých obdobiach, momentálne nezaznamenávajú. Odhady Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice za august naznačovali úrody okolo 7 t/ha. Momentálne sa pohybujú vyššie, asi okolo 7,5 t/ha.

"Zväz pestovateľov a spracovateľov kukurice predpokladá, že do roku 2020 ostane kukurica spolu so pšenicou a jačmeňom našou najdôležitejšou pestovanou poľnohospodárskou plodinou. Sebestačnosť pri kukurici sa bude pohybovať okolo 130 %. Pestovateľská výmera kukurice by sa mala pohybovať okolo 187.000 ha," dodala.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ