VÚB
VÚB

Preddavky sa k pestovateľom opäť nedostávajú

Pôdohospodárska platobná agentúra po druhý raz vypláca preddavky na priame platby. Aj v tomto roku si ich rozdelia niektorí poľnohospodári v sektore živočíšnej výroby.

Preddavky sa k pestovateľom opäť nedostávajú

Pôdohospodárska platobná agentúra začala vyplácať preddavky na viazané priame platby v podporných schémach na chov bahníc, jariek a kôz v sadzbe 18,04 eur, na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka v sadzbe 227,23 eur a na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka v sadzbe 288,95 eur.

„Využili sme maximálne možnú hranicu na vyplatenie preddavkov, a teda rovných 50 percent. Viac ako 4 500 žiadateľom poskytneme cez 23 miliónov eur,“ vysvetlil riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Preddavkov sa ani v tomto roku nedočkajú pestovatelia. Pre sektor rastlinnej výroby ich totiž zatiaľ Slovensko nezaviedlo, ani nenotifikovalo na európskej úrovni. Rezort uvádza, že prioritou je nateraz živočíšna výroba, ktorá v uplynulých rokoch stagnuje.

Samotní poľnohospodári vyplácanie preddavkov aspoň časti agrosubjektov v predstihu vítajú. Poukazujú však na to, že v niektorých iných krajinách sa takáto forma pomoci dostáva aj pre pestovateľov plodín.

„Napríklad Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Rakúsko poskytujú tieto preddavky aj na pôdu. Práve z rastlinnej výroby majú naši poľnohospodári najväčšie príjmy. A preto je žiaduce, aby sa v budúcnosti nastavilo vyplácanie preddavkov aj na hektár poľnohospodárskej pôdy,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Rezort sa v minulosti vyjadril, že vyplácanie preddavkov pre všetkých farmárov nie je možné, nakoľko k októbrovému termínu, kedy sa preddavky vyplácajú, nie sú ukončené všetky kontroly na žiadostiach. Problémom je vraj aj vysoká chybovosť v žiadostiach.

„Čo sa týka zálohových platieb, aké sú na živočíšnu výrobu, v tomto smere nám vysvetľujú, že u nás to nejde. V ďalšom programovacom období sa v tom možno niečo napraví, ale zatiaľ asi ťažko,“ uviedla Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska.

Na Slovensku priame platby poberá asi 19 tisíc poľnohospodárskych subjektov. Preddavky v roku 2018 získalo 4584 agropodnikateľov. Vlani to bolo asi 3645 žiadateľov, ktorí si rozdelili sumu 18,4 milióna eur. S vyplácaním priamych platieb by mal rezort začať v riadnom decembrovom termíne. Vlani však platby mnohým farmárom meškali – dôvodom boli chyby v žiadostiach, ktoré zahŕňali napríklad aj prekryvy v elektronickom systéme. Pre takéto problémy priame platby ešte v januári nemala takmer štvrtina žiadateľov.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

prekryvy??? to je už čo za blud? Veď tie boli technicky vylúčené... ak si jeden zakreslil, druhému to ukázalo prekryv, a už nemohol tlačiť mapy - tak aké prekrytia??? RSKS / 08.11.2018

neviem preco tato vymyslena tema preddavkov sa kazdy rok opakuje... abraka / 10.11.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ