VÚB
VÚB

ČR: Súkromná poľnohospodárska škola stavia školský statok

Prvá súkromná poľnohospodárska škola na Vysočine, ktorú pred dvoma rokmi založila spoločnosť Agro 2000, vyučuje od tohto roku v novej budove postavenej v plánovanom sídle školy v Pozďatíne na Třebíčsku.

ČR: Súkromná poľnohospodárska škola stavia školský statok

Zatiaľ vzdeláva 26 žiakov v prvom a druhom ročníku maturitného odboru. Školská výučbu začala v septembri 2017 v prenajatých priestoroch v Budišově a Vladislavi. Do konca roka dokončí v areáli školský statok a plánuje stavbu telocvične, prípadne internátu. Chce tiež ponúknuť trojročný učebný odbor. ČTK to povedala riaditeľka Eva Novotná.

Spoločnosť Agro 2000, ktorej podniky dnes fungujú podľa Novotnej v takmer celej republike, založila školu v reakcii na starnutie vlastných zamestnancov. Chcela školiť nových odborníkov v poľnohospodárstve.

"Majitelia cítili, že časom dôjde k odchodu do dôchodku z pozícií dôležitých pre chod ich firiem, to znamená agronóm, zootechnik a ekonóm poľnohospodárskeho podniku, a chceli si svojich odborníkov vychovať sami," povedala Novotná.

Žiaci študujú bezplatne, štvrtina najlepších má štvrťročne nárok na prospechové štipendium 2500 korún (96,6 eur). Ak sa zaviažu pracovať po škole v niektorej zo spoločností vlastnených zakladateľom, majú nárok aj na záväzkové štipendium. Štipendium budú záujemcom vyplácať aj počas vysokoškolského štúdia, prípadne štúdia v zahraničí.

Škola je od Třebíča vzdialená asi 15 kilometrov. Žiakov vozí školský autobus, pretože linkové autobusy ani vlak sem nezachádzajú v dobe, ktorá by vyhovovala začiatku a koncu vyučovania. V rámci mimoškolskej činnosti sa budú žiaci venovať jazdectvu, poľovníctvu alebo včeláreniu. Už teraz môžu cvične hospodáriť na priľahlých poliach, pestujú bylinky i zeleninu. Veľký dôraz kladie škola na prax v reálnych podmienkach. Prospechové štipendium získajú nielen tí s dobrými študijnými výsledkami, ale aj tí, ktorí sa osvedčia v praxi. Škola nadviazala spoluprácu s vysokými školami, navštevuje aj vedecké pracoviská Akadémie vied ČR, ktoré sídlia v neďalekom Studenci.

Na školu sa podľa Novotnej hlási predovšetkým deti z rodín, ktoré sa už poľnohospodárstvom zaoberajú, prípadne deti so záujmom o prírodu.

"Nechceme, aby k nám nastupovali len preto, že chcú mať maturitu, preto je súčasťou prijímacieho konania aj motivačný list. Našou snahou je vychovávať ľudí, ktorí si vedia predstaviť, že s poľnohospodárstvom spoja svoj život," povedala Novotná.

Predstavou školy je mať v každom ročníku do 25 žiakov. Zatiaľ ich je v prvom ročníku 15 a v druhom 11. Noví záujemcovia si budú môcť školu pozrieť 12. decembra pri dni otvorených dverí.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ