VÚB
VÚB

Nové drahokamy firmy LEMKEN v roku 2019

LEMKEN pred širokou odbornou novinárskou obcou predstavil vo Francúzsku novinky, ktoré si aj naši poľnohospodári môžu objednať pre dodávky v roku 2019. Najväčšiu pozornosť isto vzbudzuje krátky tanierový podmietač Rubin 10, ktorý nahradí veľmi úspešného predchodcu Rubin 9. Spoločnosť z nemeckého Alpenu inovovala aj pluhy, sejacie stroje a postrekovače.

Nové drahokamy  firmy LEMKEN v roku 2019

Rodinný podnik LEMKEN na čele s Nicolou Lemken zažíva najlepšie obdobie vo svojej 238-ročnej histórii. Medziročne zvýšili obrat o 11 % na celkových 360 mil. €, na čom sa export podieľa viac ako troma štvrtinami.

Predstavené novinky uvidíte na našich poliach už v nasledujúcom roku, ale napríklad autonómny traktor či postrekové lietajúce roboty, na ktorých vývoji sa LEMKEN podieľa, budú hudbou vzdialenejšej budúcnosti. Nicola Lemken len konštatuje, že ich širšiemu zavádzaniu do praxe bráni otázka bezpečnosti.
Tanierových podmietačov krátkej konštrukcie Rubin 9 vyrobili v LEMKENe neuveriteľných 20 000 kusov.

"Je to neuveriteľné, ale aj na malý slovenský trh sa nám za 13 rokov parilo dodať cez 450 týchto zariadení. Medzi poľnohospodármi sú obľúbené a verím, že aj s nasledovníkom tejto legendy budeme pokračovať v písaní úspešného príbehu zariadení Rubin u našich poľnohospodárov," hovorí Róbert Pecko, zástupca modrej značky na Slovensku.

Potenciál na to má Rubin 10 aj vďaka výborným konštrukčným riešeniam. Na novinke eliminovali bočný ťah symetrickým osadením tanierov s priemerom 645 mm, čím znížili spotrebu nafty a zlepšili napájanie jázd pri používaní GPS navádzania a zmenili aj istenie tanierov.

Na margo istenia v LEMKENe zdôraznili, že energiu pri návrate po prejazde prekážky absorbuje pôda a nie stroj, čím sa zvyšuje životnosť rámu a uchytení tanierov. Rubin 10 vybavili aj novými podvozkami, čím ho prispôsobili na prácu aj s ťažšími valcami a zvýšili stabilitu pri preprave po ceste. Nový drahokam dokáže pôdu intenzívne premiešať s rastlinnými zvyškami v rozsahu 7 až 15 cm aj v ťažších podmienkach pri šetrnosti k vlahe. Vyrába sa v nesených aj ťahaných verziách s pracovným záberom od 2,5 m do 7,0 m.

Pluhy LEMKEN sú v praxi považované za jedny z najlepších. Najúspešnejším modrým pluhom spomedzi veľkých bol Diamant 11, ktorý absolvoval omladzovaciu kúru so zmenou názvu na Diamant 16. Konštruktéri znížili bočný ťah spôsobovaný asymetrickým osadením pluhu za traktorom, čo viedlo aj k zaujímavému zníženiu spotreby o 10 %. Súprave traktora s Diamantom 16 neprekážajú ani ťažšie pôdne podmienky, keď sa prenáša tiaž na zadné kolesá a zvyšuje sa trakcia. LEMKEN myslel aj na čoraz častejšie nasadzované vysokovýkonné traktory so širokými pneumatikami a pásové traktory a zlepšil Onland verziu pluhu.

Sortiment noviniek pluhov uzavrel LEMKEN ľahkou šesťradličnou verziou Juwel 7.

Sejačka na presný výsev Azurit absolvovala prvé úspešné komerčné sejby aj na Slovensku, v ktorých sa podľa vyjadrenia Róberta Pecka potvrdil až 10 % nárast úrod v porovnaní so štandardnými sejbami. LEMKEN zvyšuje jej výkonnosť zásobníkom na hnojivo Solitair 12 s objemom cca 6.000 litrov.

Ďalší zásobník, tentoraz v čelnom nesenom vyhotovení Solitair 23, sa uplatní v širokom spektre prác pri sejbe medziplodín, sejbe obilnín či plodín na presný výsev ako 1 900 l zásobník pre osivo, hnojivo alebo prísev.

LEMKEN si získal renomé poľnohospodárov nielen v oblasti obrábania pôdy a sejby, ale aj v ochrane rastlín. Novinky majú spoločného menovateľa - zjednodušené ovládanie a kvalitnejšia aplikácia. V jednoduchšom ťahanom modeli Primus výrobca umožňuje väčšiu flexibilitu pripojenia k traktoru, ale hlavne zvýšil ovládací komfort a skvalitnil aplikáciu sekčnou kontrolou a výškovým vedením ramien nad porastom. V sofistikovanejšom ťahanom postrekovači Vega vylepšili nápravy a ich schopnosť kopírovania stôp traktora. Novinku rozoznáte aj podľa integrovanej zmiešavacej nádrže a podľa menej viditeľného, ale zato výborného individuálneho ovládania dýz.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ