VÚB
VÚB

MPRV SR: Odvod pre obchodné reťazce má do agrosektora vrátiť rovnováhu

Návrh na mimoriadny odvod pre obchodné reťazce vznikol najmä preto, aby odstránil nespravodlivé rozdelenie marže a do agrosektora vrátil rovnováhu. Pre TASR to v stredu uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) v reakcii na Výzvu na podporu poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu na Slovensku z dielne Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) a Združenia miest a obcí Slovenska.

MPRV SR: Odvod pre obchodné reťazce má do agrosektora vrátiť rovnováhu

Výzva je reakciou na návrh zaviesť osobitný odvod pre obchodné reťazce. Jej podporovatelia sa obávajú rastu cien potravín a dopadu na zvyšovanie miezd v agropotravinárstve a obchode.

V súčasnosti majú najväčšiu časť profitu obchodné reťazce a farmári a spracovatelia sú často na hranici výrobných nákladov, alebo dokonca pod ňou. Všetky získané financie budú smerovať na boj proti klimatickým zmenám, na budovanie zavlažovacích systémov, na tvorbu rizikového fondu, aj na podporu kvalitných domácich potravín, dôvodí agrorezort.

“Výzvu KOZ SR a RÚZ vnímame veľmi vážne, avšak upozorňujeme, že MPRV SR nie je správnym adresátom. Odporúčame ju adresovať obchodným reťazcom, ktoré majú dostatočne veľkú silu na to, aby vytvorili v agropotravinárskom sektore poctivé obchodné vzťahy,“ konštatovalo ministerstvo.

Podľa neho nie je dôvod na zvyšovanie cien pre spotrebiteľov.

„Väčšina reťazcov má dostatočne veľký profit, aby mimoriadny odvod nemuseli premietať do cien. Nastal čas, aby sa so svojim ziskom spravodlivo podelili,“ pripomína rezort.

MPRV SR upozorňuje na dlhodobé podfinancovanie sektora a preto začalo so sériou systémových opatrení, ktoré zvýšia jeho konkurencieschopnosť. A ak majú byť opatrenia financované zo štátneho rozpočtu, je nevyhnutné nájsť financie a tie je potrebné hľadať v tomto prípade u obchodných reťazcov, uzatvára rezort.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Kto sa len trochu rozumie do obchodu a do podnikania vôbec,musí hodnotiť tento zákon ,ako za ukážku diletanstva. V zákone musia uviesť aj spôsob kontroly,ako zistia,že dodatočný odvod sa nezahrnul do ceny tovaru. Kontrola ceny podnikatela a následne aj zisku,keď nie sú porušené podmienky kvality,hlavne v oblasti platných noriem,je prakticky zrušenie volného trhu. To sa môže celé podnikanie vrátiť do minulého režimu,kde sa cena stanovovala pre celú republiku. Anton spišák / 03.12.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ