VÚB
VÚB

S cukrovou repou pravdepodobne v Oponiciach končia

Na Slovensku pestuje cukrovú repu takmer 200 poľnohospodárov. Zatiaľ k nim patria aj hospodári z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach. Do budúcna však s touto plodinou už viac menej nepočítajú. Dôvodom je sucho aj pokles cien v dôsledku zrušenia kvót.

S cukrovou repou pravdepodobne v Oponiciach končia

„Cukrovú repu pestujeme už veľmi dlho, ale v poslednej dobe sme znížili radikálne výmery, takže ju pestujeme už iba na 60 hektároch. Je to najmä preto, že sa nám nevypláca. Oplatí sa, pokiaľ máme výnos 70 ton z hektára. Vtedy je rentabilná, ale už dva roky po sebe nám vychádza úrodnosť len asi 50 ton z hektára,“ vysvetlil riaditeľ podniku Ján Lajda.

Príčinou je podľa neho najmä počasie.

„Sucho úrodnosť pri tejto plodine výrazne ovplyvňuje. Navyše, odkedy sa uvoľnili kvóty, tak je to pre nás čím ďalej, tým viac nerentabilné. Ceny padajú a náklady na dopestovanie v suchu rastú,“ dodal Lajda.

Podnik sa chce v budúcnosti viac orientovať skôr na obilniny, kukuricu či sladovnícky jačmeň.

„Keby sme nemali trojročnú zmluvu s cukrovarom, už by sme cukrovú repu nepestovali. Dokonca boli v našom podniku také ohlasy, aby sme radšej zaplatili zmluvnú pokutu a prestali ju pestovať. Ale rozhodli sme sa, že na budúci rok to ešte potiahneme, ale potom končíme, pokiaľ sa samozrejme podmienky nezmenia. Už niekoľko rokov sme stratoví v produkcii mlieka, ktoré sa snažíme udržať, teraz je stratová aj cukrová repa, takže sa to nedá takto dlhodobo ťahať,“ dodal Lajda.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ