VÚB
VÚB

Najmenší spotrebitelia v pozornosti Mliečnych hliadok

Na Slovenské školy opäť prichádzajú Mliečne hliadky. V týchto dňoch navštevujú školy v Nitre, Leviciach, Piešťanoch, Trnave či Trenčíne.

Najmenší spotrebitelia v pozornosti Mliečnych hliadok

„Ide o informačno-osvetovú aktivitu, ktorej cieľom je zistiť postoj detí k mlieku, či mlieko a mliečne výrobky konzumujú a vedia napríklad o tom, odkiaľ mlieko pochádza. Chceme ich hravou formou vtiahnuť do deja. Ukázať im, že poľnohospodári sa starajú o kravičky a z mlieka ktoré získajú následne spracovatelia vyrobia výrobky, ktoré sa postupne dostávajú až k nim na stôl," vysvetlila Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Trojčlenná Mliečna hliadka, ktorá pozostáva z koordinátora a dvoch kamarátiek - kravičiek, navštívila v utorok (4. decembra) aj Základnú školu sv. Gorazda v Nitre.

Takmer dve desiatky prvákov vtiahla do diskusie o výrobe mliečnych produktov. Deťom predstavila aj hru Adoptuj kravičku v jej vynovenej podobe.

„Prišli kravičky, rozprávali o mliečku a rozdali nám mliečne výrobky. Ja mám najradšej syr a jogurt. Jedávam ich každý deň,“ vyjadril sa prvák Lukáš.

Podobné aktivity na Slovensku prebiehajú už niekoľko rokov a financujú ich samotní prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka. Už pred rokmi vytvorili Mliečny fond, ktorý sa sústredí najmä na propagáciu a zvýšenie povedomia verejnosti o slovenských mliečnych výrobkoch.

„Mliečny fond je jediný komoditný fond na Slovensku. Funguje už 11 rokov a vďaka nemu prebiehajú všetky informačné, osvetové ale aj propagačné kampane. Čo sa týka zvyšovania spotreby, je to beh na dlhú trať, ale vidíme pozitívny trend. Pred 11 rokmi, keď sme začínali, bola spotreba 155 kg mlieka na osobu a rok. Teraz sa spotreba pohybuje okolo 176 kg na osobu a rok. Ide to pomaly, ale za 11 rokov sa spotreba zvýšila o 21 kilogramov,“ dodala Margita Štefániková.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ