VÚB
VÚB

SPPK: Poľnohospodári bojujú s počasím aj s lesnou zverou

Jesenné práce sú na väčšine územia SR prakticky ukončené. Poľnohospodári finišujú so zberom kukurice a slnečnice, ale aj ovocia. Zber cukrovej repy sa presunul do poslednej tretiny. Pestovatelia upozorňujú aj na škody na ornej pôde a trvalých trávnych porastoch následkom premnoženej poľovnej zveri. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

SPPK: Poľnohospodári bojujú s počasím aj s lesnou zverou

Poľnohospodári podľa neho postupne ukončili jesenné práce v oblasti Žiliny, na Liptove, Orave, v regiónoch Banská Bystrica, Zvolen, Poprad, ale aj v okresoch Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník či Vranov nad Topľou.

"Podľa možností počasia pokračuje v mnohých regiónoch pasenie hovädzieho dobytka a oviec, vykonávajú sa orba, zapracovanie maštaľného hnoja či ošetrovanie porastov," priblížil.

Priemerné úrody sú podľa Korpáša lepšie ako v minulom roku.

"Je však nutné podotknúť, že v minulom roku mala na jesenné úrody veľký vplyv extrémna vlna horúčav a nedostatok vlahy počas letných mesiacov. Priemerná úroda zemiakov je na úrovni 27,64 tony na hektár (t/ha). Priemerné úrody cukrovej repy sa aktuálne pohybujú na úrovni 60,5 t/ha," spresnil.

Tohtoročné jesenné obdobie sa podľa neho vyznačuje mimoriadnym suchom, orba a ďalšie práce na poliach sú pre slovenských poľnohospodárov značne sťažené. Často dochádza aj k poškodeniu používanej techniky, podmienky tiež vyžadujú zvýšenú spotrebu pohonných látok. Značný deficit zrážok robí ťažkosti, najmä pri pomalšom vzchádzaní ozimných obilnín. 

"Lesná zver opätovne začala robiť škody na lucernách a ďatelinovinách a vo vyšších polohách sú už poškodené aj porasty ozimných obilnín a trvalých trávnych porastov," dodal.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

A ešte bojujeme s prebujnelým byrokratickým systémom v štátnej správe , kde si každá inštitúcia prehrieva svoju polievočku dôležitosti v agrosystéme. Na riešenie dôležitých tém potom neostáva priestor a výsledok je taký , že v republike chováme viac medveďov ako je chovateľov oviec, na poliach sa pasie viac kusov vysokej zveri ako sa chová v dojníc, poľovníci strieľajú psov a vyhrážajú sa smrťou cyklistom na poľných cestách ... To sme teda dopadli... Pišta / 06.12.2018

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ