VÚB
VÚB

SNS: Výnos z odvodu pôjde na podporu agrosektora

Výnos z osobitného odvodu obchodných reťazcov pôjde na podporu poľnohospodárov a potravinárov, aj keď ho ostatní kritizujú. V stanovisku po tom, ako návrh zákona o osobitnom odvode schválil parlament, to uviedol poslanec SNS a jeden z predkladateľov návrhu, Radovan Baláž.

SNS: Výnos z odvodu pôjde na podporu agrosektora

Pripomenul, že návrh zákona poslanci Národnej rady (NR) SR prijali aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorý niektoré podmienky zákona upravuje a zjemňuje. Podľa národniarov sa bude týkať nakoniec asi len ôsmich obchodných reťazcov. 

Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku tak budú od nového roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu.

"V záujme spravodlivejšieho prerozdelenia zisku bolo potrebné vytvoriť mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva v rámci dodávateľského potravinového reťazca," vysvetlil Baláž.

Zákon podľa neho zlepší podmienky pre farmárov a výrobcov potravín. 

"Na základe pozmeňovacieho návrhu sa osobitný odvod nebude vzťahovať na malé a stredné prevádzky, nachádzajúce sa v najmenej rozvinutých okresoch. Za obchodný reťazec sa nebude po novom považovať taký podnik, ktorý má zemepisne svoju prevádzku umiestnenú do 15 % zo všetkých okresov na Slovensku," vymenoval Baláž.

Zároveň sa odvod bude vzťahovať na reťazce, u ktorých minimálne 25 % obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi. Nebude mať teda vplyv na skupinu subjektov, ktoré majú obrat prevažne z nepotravinových sektorov, akými sú drogéria alebo výživové doplnky.

"Čistý výnos pôjde na podporu slovenských prvovýrobcov, na prezentácie súvisiace s odbytom ich poľnohospodárskych produktov a výrobkov," dodal Baláž.

Schválenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce kritizuje okrem iných Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje viaceré obchodné reťazce. Aliancia vo štvrtok vyjadrila "obrovské sklamanie, že napriek opakovaným upozorneniam analytikov, právnikov, odborárov, zamestnávateľských združení aj samotných obchodníkov" parlament odsúhlasil tento odvod pre obchodné reťazce. Podľa predsedu SAMO Martina Krajčoviča ide o nesystémový a diskriminačný zákon.

"Tento zákon porušuje vo viacerých bodoch európsku legislatívu a môže mať devastačný dopad na celé maloobchodné odvetvie," upozornil Krajčovič.

Je to podľa jeho slov antisociálne opatrenie, ktoré môže mať negatívny dosah nielen na spotrebiteľov, ale aj na zamestnancov a dodávateľov.

"Z našej strany využijeme všetky dostupné zákonné prostriedky na jeho pozastavenie," avizoval predseda SAMO.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ