VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Chov vodnej hydiny ako perspektíva a spása?

Pomôcť rozvoju našej živočíšnej výroby by malo aj obnovenie produkcie vodnej hydiny. Slovensko sa stalo absolútne závislé od dovozu husí a kačíc a minulý rok importovalo približne 5500 ton vodnej hydiny. Z domácich chovov vykrývame len päť percent spotreby, čo sa negatívne prejavuje aj na zahraničnom obchodne s touto komoditou. Pritom ešte pred niekoľkými rokmi bola situácia v tomto odvetví priaznivejšia.

Chov vodnej hydiny ako perspektíva a spása?

„Sú tu vytvorené všetky podmienky, aby sme obnovili tradíciu. Aby sme sa nevrátili do politického obdobia z pred dvadsiatich rokov, ale do hospodárskeho obdobia, keď sme celú spotrebu Slovenskej republiky mali z domácich chovov,“ uviedol Stanislav Becík na konferencii Podporné programy v chove vodnej hydiny.

Ministerstvo pôdohospodárstva bude podporovať tých, ktorí rozšíria, alebo začnú s produkciou vodnej hydiny do 50 dobytčích jednotiek. Jedna dobytčia jednotka je približne 250 zvierat, to znamená, do produkcie 12 500 kusov.

„Na každú dobytčiu jednotkou má chovateľ šancu získať tisíc eur. Tieto prosttriedky sú určené na technickú pomoc. Dobudovanie objektov a technologické vybavenie,“ uviedol minister.

Cieľ je, aby do dvoch – troch rokov slovenskí chovatelia vyprodukovali približne stotisíc húsat. Jedna hus potrebuje za svoj život približne 25 kilogramov obilia. Pokiaľ je realizovaný nútený dokrm, spotreba obilia je približne 50 kilogramov. Pri stotisíc húsat už hovoríme o slušnej finalizácii kŕmnych obilnín a tým aj zlepšení situácie na trhu s touto komoditou. Ďalším hľadiskom, na ktoré upozorňuje šéf rezortu pôdohospodárstva je, že takáto produkcia priaznivo prispieva aj ku krajinotvorbe, ktorú v nedávnej minulosti robil veľmi často mulčovač.

Minister predpokladá, že chov vodnej hydiny sa rozbehne najmä v priestoroch po bývalých jednotných roľníckych družstvách a štátnych majetkoch. Ako uviedol, na konferencii sa zúčastňujú aj záujemcovia z okresu Michalovce, ktorí už majú pripravené podmienky pre chov 10 tisíc húsat.

Veľkým problémom v chove vodnej hydiny sú ale samotné porážkarne.

„Pri predaji z dvora nepotrebujeme porážkarne na vodnú hydinu. Perspektívne by sme ale podporili nie jeden megalomanský projekt, ale niekoľko takýchto miest na východnom, strednom a západnom Slovensku, aby chovatelia do 50 VDJ mohli zhodnocovať svoj produkt tak, ako je to v Maďarsku,“ hovorí Stanislav Becík.

A práve maďarská cesta sa zdá byť tá správna. Náš južný sused patrí k významnému exportérov výrobkov z vodnej hydiny. Dokonca vo výrobe husacej pečene je Maďarsko svetovou jednotkou.

„Ak sa bližšie pozrieme na predaj produktov z vodnej hydiny v Maďarsku, zistíme, že hodnota exportu produktov z husaciny prevýšila ich domáci predaj. V roku 2006 išlo na export z husaciny 10 549 ton, predaj na domácom trhu bol 7 698 ton. V roku 2008 na export smerovalo už 17 348 ton husaciny a na domácu trhu sa predalo približne 11 727 ton. Produkcia kačíc je o niečo vyššia ako husí, ale nie tak výrazne. Tie čísla sú veľmi podobné,“ povedal Tóth Imre, chovateľ husí z Kiskunmajsa Bodoglár v Maďarsku.

Minister pôdohospodárstva odpovedal aj na otázku poľnoinfo.sk, či sa nebojí zníženia záujmu o tento druh produkcie v časoch hospodárskej krízy.

„Predpokladáme, že cena v živom, by mala byť na úrovni približne 3,32 eur /100 korún/. Výťažnosť je približne 65 – 70 percent, to znamená, že za približne 4,32 eur /130 korún/ dostane spotrebiteľ kilo husaciny, pri ktorej je zaručená čerstvosť a pôvod,“ uviedol S. Becík.

Produkciu by si mali spotrebitelia zakúpiť hlavne u chovateľa. Chovateľ naopak malé húsata a kačiatka získa z niekoľkých centier vytvorených na Slovensku.

Zdieľaj článok na Facebook
↑ Na začiatok

Odber nových článkov na email

Ak máte záujem prihlásiť sa k odberu článkov z portálu poľnoinfo.sk, stačí nižšie vložiť svoju emailovú adresu a kliknúť na tlačidlo "Mám záujem o odber noviniek". Následne vám bude poslaný autorizačný email.

Zasielanie noviniek z poľnohospodárstva je možné kedykoľvek zrušiť a služba je a vždy bude bezplatná.

Pan minister vidi problem farmoveho chovu husi cez ruzove okuliare:-) Viaceri madarski producenti husi museli pre problemy s odbytom skoncit so zabehnutymi a tradicnymi chovmi. Ze by sovenski producenti dokazali byt v zjednotenej Europe zo susednymi chovatelmi konkurencieschopny? Rad sa vsak necham uspesne zrealizovanou viziou pana ministra milo prekvapit:-) MD / 23.03.2009

Teší ma že prispievateľ ako správny Slovák dopredu pochybuje o tom čo sa ešte nespravilo.Preto Slovensko vyzerá,ako vyzerá.Ján Lazový Lazový Ján / 30.08.2011

Súhlasím s vami. Jana Stobiecka / 10.10.2011

ZDA SA MI TO REALNE JULIUS FARBAR / 21.02.2013

↑ Na začiatok

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ