VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Výstava Agrokomplex opäť s populárnymi diskusiami

Diskusné okrúhle stoly patria k výstave AGROKOMPLEX už šiesty rok. Aktuálny ročník organizujú Zastúpenie Európskej komisie v SR, štátny podnik Agroinštitút Nitra a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Za prvé tri dni výstavy ponúkajú organizátori celkovo päť diskusií orientovaných na súčasnú problematiku v agrosektore. Vstup na podujatie je pre všetkých návštevníkov výstavy voľný. Diskusné okrúhle stoly sa konajú už tradične v pavilóne A.

EÚ: Dohoda EÚ - Japonsko je dobrou správou pre agrosektor

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a Japonskom, na ktorej sa dnes v Bruseli dohodli najvyšší predstavitelia obidvoch strán, prinesie nové príležitosti pre európske spoločnosti, veľké aj malé, ich zamestnancov, ako aj spotrebiteľov. Uvádza sa v oficiálnom stanovisku Európskej komisie (EK).

Matečná: Dôležité je najmä zjednodušenie SPP

Európska únia potrebuje silnú, dvojpilierovú spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorá podporuje rovnaké podmienky na hospodársku súťaž, ziskovosť a konkurencieschopnosť poľnohospodárstva EÚ. Zhodli sa na tom ministri poľnohospodárstva na rozšírenom zasadnutí Vyšehradskej skupiny V4+3, ktoré sa uskutočnilo vo Varšave.

Aktualizované: Dotazníky k SPP na Slovensku zaujali

Od 2. februára do 2. mája 2017 mali jednotlivci a organizácie čas na vyplnenie dotazníka na internete o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo v Bruseli ešte nevyhodnotilo obsah odpovedí. Už teraz je zrejmé, že stredoeurópske štáty dotazník odignorovali.

Predstavitelia SaS diskutovali s roľníkmi

V dohľadnej dobe nebude možné zrušiť poľnohospodárske dotácie, lebo lobing je silný a na tieto peniaze je prisatých množstvo inštitúcií, lobistov a farmárov. Uviedol v utorok (11.4.2017), na stretnutí s poľnohospodármi, Richard Sulík, predseda najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a Solidarita.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 159,50
CBoT Chicago 134,38
KBB Bratislava 140,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 119,09
KBB Bratislava 141,08
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 366,00

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk?

Výhody

  • Každý deň dostanete elektronickou poštou zoznam článkov, ktoré boli uverejnené v daný deň.
  • Nikdy si nezabudnete prečítať to, čo môže byť pre vaše podnikanie dôležité.
  • Odber noviniek je možné kedykoľvek jedným kliknutím zrušiť.

takmer 1000 čitateľov poľnoinfo.sk dostáva od nás čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.