Aktuálny pohľad na agrosektor

Stropovanie vraj nepresadzuje Nemecko ani Francúzsko

Ministri poľnohospodárstva ostatných krajín Európskej únie včera (19.2.2018) dávali najavo väčšie pochopenie pre odmietavý postoj Českej republiky a ďalších východoeurópskych štátov na určenie hornej hranice priamych platieb pre poľnohospodárov. Novinárom to v Bruseli povedal český minister Jiří Milek s tým, že asi dve tretiny krajín únie majú teraz na problematiku podobný pohľad ako Praha.

OĽaNO: Dostali štvrtinu sumy určenej pre všetky podniky v SR

Dobré rozdeľovanie eurofondov je národným záujmom Slovenska, namiesto toho však v mnohých prípadoch eurofondy slúžia len vyvoleným a tým, ktorí si to vedia vybaviť. Uviedli to v piatok na brífingu poslanci opozičného hnutia OĽaNO Veronika Remišová a Ján Marosz s poukázaním na prípad čerpania eurofondov na rozvoj vidieka firmami z okolia obce Babindol. Súčasné vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v tejto kauze odkazuje na bývalé vedenie rezortu Ľubomíra Jahnátka.

Šefčovič: Budúci rozpočet SPP je zmieňovaný veľmi pozitívne

Európska komisia (EK) bude presadzovať viacročný rozpočet EÚ, ktorý by sa mal dostať nad súčasnú hranicu jedného percenta európskeho hrubého domáceho produktu (HDP), doteraz tvrdo presadzovanú Veľkou Britániou. Uviedol to v stredu podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pred budúcotýždňovým stretnutím šéfov štátov a vlád krajín EÚ, ktorí budú diskutovať o viacročnej finančnej perspektíve EÚ po roku 2020.

Nie! Dvojakému metru v priamych platbách

Budúcnosť spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 bola hlavná téma stretnutia ministrov poľnohospodárstva rozšírenej Vyšehradskej skupiny V4+4 v Budapešti. Slovensko na nej vyjadrilo odmietavý postoj proti stropovaniu priamych platieb, ale aj proti dvojakému metru vo výške priamych platieb medzi staršími a novšími členmi únie.

Stropovanie je pre Slovensko stále otáznikom

Zatiaľ čo susedná Česká republika rozhodnutím vlády stropovanie priamych platieb odmietla, postoj Slovenska je stále otázny. Nateraz u nás neexistuje jednotný názor ani medzi poľnohospodármi, ani na úrovni vedenia agrosektora. Ten totiž čaká na analýzy dosahu navrhovaných opatrení.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ