Ematech
Ematech

JEFTA predstavuje najväčšiu obchodnú zónu na svete

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom (JEFTA), ktorú v utorok v Tokiu v rámci summite EÚ - Japonsko podpísali predseda Európske komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk s japonským premiérom Šinzom Abem, je najväčšou obchodnou dohodou EÚ, ktorá vytvorí otvorenú obchodnú zónu, zahŕňajúcu viac ako 600 miliónov ľudí. Uviedla EK v správe pre médiá.

Spolupráca krajín môže zlepšiť situáciu poľnohospodárov

Slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine chce v rámci priority bezpečné prostredie koordinovať pozície krajín V4 k reforme spoločného európskeho azylového systému. Zameria sa tiež na spoločnú obranu alebo dobudovanie Energetickej únie, pomôcť chce aj poľnohospodárom. Vyplýva to z jeho schváleného programu.

Stropovanie môže priniesť pozitíva

Návrh spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 sa stretol s kritikou v mnohých smeroch – pre plánované stropovanie platieb, nedostatočné dorovnanie priamych platieb aj pre vysokú administráciu, ktorú by aktuálny návrh priniesol. Hoci farmári aj rezort hovoria o sklamaní, návrh má podľa nich aj pozitíva.

Agroministri majú výhrady k agropolitike po roku 2020

Rokovania o novej spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ po roku 2020 medzi členskými štátmi a Európskou komisiou (EK) budú veľmi náročné. Pre TASR to uviedla ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) v rámci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre rybolov a poľnohospodárstvo v Luxemburgu.

Prezentácie z konferencie SPP 2021 - 2027

Konferencia Spoločná poľnohospodárska politika 2021 - 2027, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok 14. júna 2018, poskytla široké spektrum informácií k aktuálne zverejnenému legislatívnemu návrhu novej agrárnej politiky. V článku ponúkame možnosť stiahnuť si prezentácie jednotlivých prednášajúcich, ktorí na podujatí portálu poľnoinfo.sk vystúpili.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ