VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

EK chce väčšiu samostatnosť nášho agrosektora

Kritika neefektívneho využívania európskych zdrojov v slovenskom poľnohospodárstve zaznela z úst diskutérov na podujatí k budúcnosti európskych politík pre rozvoj vidieka. Pohľady na riešenie nepriaznivého stavu v chlebovom odvetví sa v rámci reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky líšia.

EK navrhuje väčšiu samostatnosť členským štátom

Lepšiu podporu poľnohospodárom a ďalší rozvoj poľnohospodárstva má priniesť návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie. Má zabezpečiť primeranú životnú úroveň pre poľnohospodárov, dostatok kvalitných zdravých potravín, ochranu životného prostredia a boj proti zmene klímy. Ochranári však tvrdia, že vážnosť environmentálnej krízy v krajine ignoruje.

Glyfosát dostal zelenú do roku 2022

Dnešné vydanie denníka PRAVDA informuje, že zástupcovia členských krajín Európskej únie predĺžili licenciu používania prípravkov na báze glyfosátu do roku 2022. Za predĺženie používania hlasovalo 18 štátov vrátane Slovenska, deväť bolo proti a Portugalsko sa zdržalo.

Hlavnou témou budúcnosti sú peniaze

Téma Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 naberá na intenzite. Pre mnohých poľnohospodárov znamená nádej na spravodlivejšie financovanie podvýživeného chlebového odvetvia, iní pozerajú na jej prípravu s nedôverou a všímajú si najmä riziká, ktoré môžu domácu produkciu potravín ohroziť.

Farmári sa pripravujú na novú spoločnú politiku EÚ

Spravodlivejšie rozdeľovanie dotácií a rovnosť podmienok podnikania očakávajú slovenskí poľnohospodári a potravinári od novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), na ktorej pracuje Európska únia (EÚ) a jej členské štáty. Podľa odborníkov z agorezortu, ktorí sa v piatok zišli na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, treba aktívne ovplyvňovať, ako sa bude balík určený na poľnohospodárstvo rozdeľovať a na aké ciele bude slúžiť.

Matečná chce celoeurópsku ochranu ornej pôdy

Členské štáty EÚ by sa mali dohodnúť na lepšej ochrane poľnohospodárskej pôdy pred nepremyslenou výstavbou priemyselných hál či parkovísk. Uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná v rámci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo v Bruseli.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 156,00
CBoT Chicago 122,66
KBB Bratislava 136,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 114
KBB Bratislava 131,83
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 364,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ