VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Za európske prostriedky sme toho mohli dokázať viac

Záleží mi na tom, aby sa poľnohospodársky sektor na Slovensku dobre rozvíjal. Aby využíval možnosti, ktoré mu ponúka Európska únia a aby sme mali na Slovensku dostatok zdravých, kvalitných a bezpečných potravín. Začal rozhovor o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (SPP EÚ) Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

EK preveruje plánované prevzatie Monsanta firmou Bayer

Európska komisia oznámila, že začala preverovanie plánovanej akvizície amerického producenta osív Monsanto nemeckým chemickým a farmaceutickým koncernom Bayer. Ako uviedla, dôvodom sú obavy, že spojenie týchto spoločností by mohlo negatívne ovplyvniť hospodársku súťaž v oblasti produkcie osív a pesticídov.

Výstava Agrokomplex opäť s populárnymi diskusiami

Diskusné okrúhle stoly patria k výstave AGROKOMPLEX už šiesty rok. Aktuálny ročník organizujú Zastúpenie Európskej komisie v SR, štátny podnik Agroinštitút Nitra a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Za prvé tri dni výstavy ponúkajú organizátori celkovo päť diskusií orientovaných na súčasnú problematiku v agrosektore. Vstup na podujatie je pre všetkých návštevníkov výstavy voľný. Diskusné okrúhle stoly sa konajú už tradične v pavilóne A.

EÚ: Dohoda EÚ - Japonsko je dobrou správou pre agrosektor

Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a Japonskom, na ktorej sa dnes v Bruseli dohodli najvyšší predstavitelia obidvoch strán, prinesie nové príležitosti pre európske spoločnosti, veľké aj malé, ich zamestnancov, ako aj spotrebiteľov. Uvádza sa v oficiálnom stanovisku Európskej komisie (EK).

Matečná: Dôležité je najmä zjednodušenie SPP

Európska únia potrebuje silnú, dvojpilierovú spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorá podporuje rovnaké podmienky na hospodársku súťaž, ziskovosť a konkurencieschopnosť poľnohospodárstva EÚ. Zhodli sa na tom ministri poľnohospodárstva na rozšírenom zasadnutí Vyšehradskej skupiny V4+3, ktoré sa uskutočnilo vo Varšave.

Aktualizované: Dotazníky k SPP na Slovensku zaujali

Od 2. februára do 2. mája 2017 mali jednotlivci a organizácie čas na vyplnenie dotazníka na internete o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo v Bruseli ešte nevyhodnotilo obsah odpovedí. Už teraz je zrejmé, že stredoeurópske štáty dotazník odignorovali.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 161,25
CBoT Chicago 132,45
KBB Bratislava 141,50
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 145,25
CBoT Chicago 114,77
KBB Bratislava 124,25
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 366,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ