VÚB
VÚB

Nové drahokamy firmy LEMKEN v roku 2019

LEMKEN pred širokou odbornou novinárskou obcou predstavil vo Francúzsku novinky, ktoré si aj naši poľnohospodári môžu objednať pre dodávky v roku 2019. Najväčšiu pozornosť isto vzbudzuje krátky tanierový podmietač Rubin 10, ktorý nahradí veľmi úspešného predchodcu Rubin 9. Spoločnosť z nemeckého Alpenu inovovala aj pluhy, sejacie stroje a postrekovače.

Agra poisťovňa: Desať rokov na jednej lodi

Presne pred desiatimi rokmi bola na Slovensku založená pobočka rakúskej poisťovne Die Österreichische Hagelversicherung VVaG, známa pod menom Agra poisťovňa. Ako špecialista na poľnohospodárske poistenie ponúka výhradne poistenie poľnohospodárskych plodín a hospodárskych zvierat, predovšetkým pre prípad nepriaznivých poveternostných vplyvov. V súčasnosti Agra poisťovňa spravuje približne 40-percent z celkovej poistenej plochy na Slovensku a stále rastie.

Začína sa súťaž o Najkrajší chotár 2018

Poľnohospodárstvo nie je len o číslach. Produkcia, úroda, úžitkovosť hospodárskych zvierat, výška podpôr, finančná efektivita... Skôr naopak! Poľnohospodárstvo musí mať človek v srdci. Hospodára totiž laik spozná najskôr podľa toho, ako vyzerá chotár, ktorý obhospodaruje.

Efektivita spájania fariem

Slovenské poľnohospodárstvo sa koncentruje, pričom tento proces môžeme pozorovať aj v ekonomicky vyspelých štátoch. Dochádza k zmenám, ktorých výsledkom je, že dnes niekoľko skupín obhospodaruje 15 percent poľnohospodárskej pôdy. Ide o približne 200 tisíc hektárov, najmä v južných oblastiach Slovenska.

S TWINLOGY budete aj vy rozumieť energetike

Energetika ako konverzačná téma nie je práve ice-breaker. Niekoho okamžite napadne situácia ako mu niekto zvonil pri dverách, s cieľom „len„ si pozrieť jeho faktúry a pri tom vtláčal do ruky novú zmluvu s dodávateľom, ktorého názov zámerne zamlčal alebo skomolil. U veľkej časti populácie téma energií dlhodobo vyvoláva skôr vrásky na čele - zdražovanie, záhadné a nezrozumiteľné položky vo faktúrach, prípadne to berú len ako nutnosť - veď svietiť a kúriť sa musí a nič viac ich nezaujíma.

OMV ako stabilný partner pre podniky agropriemyslu

Ziskovosť svojho podnikania môžete podstatne zlepšiť vďaka dlhej a neprerušovanej prevádzke svojich vozidiel a strojov. OMV ponúka vysokokvalitnú motorovú naftu OMV Diesel Plus a OMV Diesel CleanTech, ktoré chránia motory a agregáty pred usadeninami a tak zabezpečujú ich maximálny výkon, životnosť a najnižšiu možnú spotrebu.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ