Ematech
Ematech

GP: Došlo k pomerne veľkému počtu pochybení

Z celkovo preskúmaných 36 spisov vo veciach farmárov boli zistené pochybenia v desiatich. V deviatich prípadoch dala Generálna prokuratúra (GP) SR pokyn na začatie trestného stíhania. Výsledky preskúmania trestných vecí týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov v pondelok predstavil generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Neprotestujú, lebo veria, že rokovaním dokážu viac

Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska organizuje 210 poľnohospodárov najmä z oblasti Oravy, Liptova, Kysúc, Turca a Považia. Napriek tomu, že sú uvedení pod Košickou výzvou a súčasťou Vidieckej platformy, vedenie organizácie sa nezúčastňuje na protestoch, ktoré aktuálne prebiehajú na Slovensku. Situáciu, ktorá kulminuje v odvetví v posledných štyroch mesiacoch vnímajú v širších súvislostiach a uvedomujú si, že problémy v rezorte sú nahromadením neriešených situácií za ostatné desaťročia.

MPRV: Nepodporili sme zákaz kvôli cukrovej repe, inak sme za

Slovensko podporuje sprísnenie reštrikcií v používaní neonikotínoidov - pesticídov, ktorých negatívny vplyv na populáciu včiel potvrdzuje aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). TASR o tom informovala Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Napriek tomu sa SR zdržala hlasovania o ich úplnom zákaze v EÚ, čo mimovládna organizácia Greenpeace Slovensko označuje za "zbabelé".

Keď novinky pri nájme pôdy rozdeľujú

Včera (1. mája 2018) vstúpila do platnosti novela zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy. Tá aj v radoch farmárov vyvolala nejednotné reakcie. Podľa rezortu novela prináša poriadok do evidencie nájomných vzťahov, zamedzuje špekuláciám na pôde a umožňuje ľahší prístup k prenájmu pôdy pre poctivých poľnohospodárov.

Pri nepredvídaných udalostiach pomôžu zmeny v zákone

Jarné mrazy, ktoré v uplynulých rokoch poznačili úradu a narobili vrásky na čelách najmä ovocinárov a vinohradníkov, patria jednoznačne k nepredvídaným udalostiam. Pripraviť sa na ne je zložité, ešte zložitejšie je s nimi bojovať. Vyžaduje si to zvýšené náklady na prostriedky protimrazovej ochrany, ale aj nároky na vyššiu pracovnú silu. Práve s týmto problémom mnohí farmári po minulé roky bojovali.

Vláda: Investície do opatrení proti suchu

Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody H2ODNOTA JE VODA schválila vláda na stredajšom zasadnutí. Ide o historicky prvý prierezový dokument v uvedenej problematike. Jeho súčasťou sú opatrenia vo viacerých oblastiach a sektoroch. Od vodného hospodárstva, cez opatrenia v sídelnej krajine, poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve, až po výskum a vzdelávanie v oblasti dôsledkov sucha a nedostatku vody. Ich realizácia si vyžiada viac ako 140 miliónov eur.

Zviera už nemá byť na Slovensku vecou

Zviera sa už viac nemá na Slovensku považovať za vec. Zaviesť sa tiež majú opatrenia proti množiteľom, povinné čipovanie psov i opatrenia proti týraniu zvierat. Novinky prináša novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú v stredu schválila vláda. Materiál prináša zmeny aj v Občianskom zákonníku. Novelou rieši aj trávenie zvierat na sídliskách a cirkusy.

Ministerka: Vydali sa cestou, ktorou by mal ísť celý agrosektor

Počet vinohradníckych obcí na Slovensku vzrastie o 199 na 702. Rozhodlo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), ktoré tak reaguje na rastúci záujem o vinárstvo a vinohradníctvo na Slovensku. Ide o obce, ktoré patria do zemepisných oblastí vymedzených v špecifikácii vín s chráneným označením pôvodu.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ