VÚB
VÚB

SAMO: Zákon môže mať negatívny dosah na zamestnanosť

Navrhovaný zákon o špeciálnom odvode, ktorý poslanci SNS predložili bez akýchkoľvek odborných a dôsledkových analýz, môže mať negatívny dosah na zamestnanosť a na mzdy v obchode. Môže tiež znamenať zníženie investícií do rozvoja a podpory dodávateľov v regiónoch. Pre TASR to v piatok v reakcii na navrhovanú legislatívu uviedla Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO).

Rozbehnú sa pozemkové úpravy?

Na Slovensku máme viac ako 3500 katastrálnych území, ktoré vlastní asi 4,4 milióna vlastníkov. Na jednu parcelu tak pripadá v priemere 12 vlastníkov, na jedného vlastníka zas účasť v 23 rôznych parcelách. Rozdrobenosť pozemkov sme zdedili ešte z uhorského práva. Hoci legislatívu na ich úpravy máme prijatú už 27 rokov, reálne pozemkové úpravy prebehli dosiaľ len na 12 percentách všetkej pôdy.

Prístup k užívaniu pozemkov sa má zjednodušiť

Prístup menších farmárov k pozemkom by sa mohol zjednodušiť. Počíta s tým novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov Mosta-Híd a SNS, ktorú parlament posunul do druhého čítania.

SPF: Slovenský pozemkový fond nie je paralyzovaný

Slovenský pozemkový fond (SPF) nie je paralyzovaný. Naďalej vykonávame všetky funkcie, ktoré súvisia s našimi kompetenciami, komunikujeme s farmármi, samosprávou i fyzickými osobami. Aj bez Rady SPF riešime všetky potrebné veci. Uviedla to v piatok generálna riaditeľka fondu Adriana Šklíbová v reakcii na štvrtkové (6.9.)vyjadrenia opozičných poslancov SaS Anny Zemanovej a Radoslava Pavelku, poslancov Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

GP: Došlo k pomerne veľkému počtu pochybení

Z celkovo preskúmaných 36 spisov vo veciach farmárov boli zistené pochybenia v desiatich. V deviatich prípadoch dala Generálna prokuratúra (GP) SR pokyn na začatie trestného stíhania. Výsledky preskúmania trestných vecí týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov v pondelok predstavil generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Neprotestujú, lebo veria, že rokovaním dokážu viac

Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska organizuje 210 poľnohospodárov najmä z oblasti Oravy, Liptova, Kysúc, Turca a Považia. Napriek tomu, že sú uvedení pod Košickou výzvou a súčasťou Vidieckej platformy, vedenie organizácie sa nezúčastňuje na protestoch, ktoré aktuálne prebiehajú na Slovensku. Situáciu, ktorá kulminuje v odvetví v posledných štyroch mesiacoch vnímajú v širších súvislostiach a uvedomujú si, že problémy v rezorte sú nahromadením neriešených situácií za ostatné desaťročia.

MPRV: Nepodporili sme zákaz kvôli cukrovej repe, inak sme za

Slovensko podporuje sprísnenie reštrikcií v používaní neonikotínoidov - pesticídov, ktorých negatívny vplyv na populáciu včiel potvrdzuje aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). TASR o tom informovala Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Napriek tomu sa SR zdržala hlasovania o ich úplnom zákaze v EÚ, čo mimovládna organizácia Greenpeace Slovensko označuje za "zbabelé".

Keď novinky pri nájme pôdy rozdeľujú

Včera (1. mája 2018) vstúpila do platnosti novela zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy. Tá aj v radoch farmárov vyvolala nejednotné reakcie. Podľa rezortu novela prináša poriadok do evidencie nájomných vzťahov, zamedzuje špekuláciám na pôde a umožňuje ľahší prístup k prenájmu pôdy pre poctivých poľnohospodárov.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ