VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Miestne akčné skupiny majú podporiť zamestnanosť

V najmenej rozvinutých regiónoch Slovenska pribudnú v nasledujúcom období vďaka podpore miestnych akčných skupín (MAS) nové pracovné miesta. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodnotilo výzvu na udelenie štatútu miestnej akčnej skupiny. Z celkového počtu 121 žiadostí splnilo podmienky poskytnutia príspevku 87 verejno-súkromných partnerstiev, ktoré si rozdelia 138 miliónov eur.

Dostali prísľub prostriedkov na zelenú naftu

Na daňovo zvýhodnenú zelenú naftu by mali ísť budúci rok do agrosektora z mimorozpočtových zdrojov desiatky miliónov eur. Oznámila to na brífingu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) s predstaviteľmi Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorí sa spolu s ňou zúčastnili rokovania s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS).

Na ministerstve vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky

Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky (IPP), ktorý bude analytickým útvarom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Jeho poslaním bude zlepšovať rozhodovanie ministerstva prostredníctvom analýz, dát a dôkazov. Informoval o tom v utorok šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Danko iniciuje zlúčenie inštitúcií

Slovenský agrosektor nie je v dobrom stave, súčasný systém Spoločnej poľnohospodárskej politiky obmedzuje agroprodukciu. Podnikanie v poľnohospodárstve sa často mení na podnikanie s dotáciami a vďaka eurofondom robia slovenskí poľnohospodári to, čo robiť môžu a nie to, čo je potrebné robiť. Osobný záujem výrazne prevyšuje celospoločenský prínos pri poskytovaní dotácií v sektore. Počas osláv 25. výročia existencie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v Nitre zhodnotil súčasný stav agrosektora predseda komory Milan Semančík.

Prvý raz v histórii boli vyplatené preddavky pôdpôr

Pôdohospodárska platobná agentúra začne prvýkrát od svojho vzniku vyplácať preddavky pre poľnohospodárov. Preddavky na priame podpory v maximálnej miere 50 percent získa až 3 645 žiadateľov v oblasti živočíšnej výroby. Na preddavkoch bude vyplatených 18,4 milióna eur. Informovala o tom dnes na tlačovej konferencii Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

MPRV: Zintenzívňujeme boj proti špekulantom

Agrorezort zintenzívňuje boj proti špekulantom s prenájmom pôdy a zároveň zlepšuje podnikanie pre malých a stredných farmárov. Uviedol to Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na tlačovú konferenciu (5.10.2017) šiestich zamestnávateľských organizácií na tému novely zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy.

Návrh rozpočtu pre pôdohospodárstvo je 1,1 miliardy eur

Kapitola Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má na rok 2018 rozpočtované zdroje vo výške 1,10 miliardy eur, v tom rozpočtové prostriedky kapitoly predstavujú sumu 85,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý dnes zverejnilo ministerstvo financií.

Dvojaká kvalita je problémom už tretiny krajín EÚ

Dvojaká kvalita tovarov, najmä potravín, je problémom už tretiny krajín EÚ. Uviedla to dnes na brífingu v Bratislave šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS), po rokovaní pracovnej skupiny pre dvojakú kvalitu potravín z deviatich krajín EÚ (V4+5), za účasti generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV Milana Lapšanského a ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefa Bíreša.

Chcem dodávať má podporiť malých a stredných potravinárov

Nielen podpora malých a stredných regionálnych producentov potravín, ale aj zvýšenie sebestačnosti v potravinách má za cieľ projekt "Chcem dodávať", ktorý spustilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ako uviedla dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS), projekt sa stretol s úspechom a už sú viditeľné prvé výsledky.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 156,00
CBoT Chicago 122,66
KBB Bratislava 136,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 114
KBB Bratislava 131,83
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 364,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ