Aktuálny pohľad na agrosektor

Preddavky k platbám na plochu sú nateraz v nedohľadne

Preddavky na priame platby vyplatila Pôdohospodárska platobná agentúra historicky po prvý raz v roku 2017. Dostalo ich asi 4 a pol tisíca žiadateľov v celkovej sume takmer 24 miliónov eur. V podobnom objeme sa preddavky dostanú žiadateľom aj v tomto roku. Opäť sa o ne podelia najmä chovatelia zvierat, predovšetkým kôz, oviec, či hovädzieho dobytka.

Agrorezort víta podporu opozície pre zelenú naftu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR víta záväzok opozičného hnutia Sme rodina, že podporí projekt systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby tzv. zelená nafta z dielne agrorezortu. Uviedol to hovorca MPRV SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Sme rodina Borisa Kollára a Jaroslava Karahutu.

Do poľnohospodárstva pritečie 30 miliónov eur

Slovenským poľnohospodárom chce vláda pridať cez systém tzv. zelenej nafty 30 miliónov eur. Uviedol to v stredu premiér Robert Fico (Smer-SD) za účasti predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára (Most-Híd) a ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD).

MPRV: Projekt Zelenej nafty sa posúva do realizačnej fázy

Projekt Zelenej nafty na podporu poľnohospodárskej prvovýroby sa posúva do ďalšej, realizačnej fázy. Dohodli sa na tom dnes ministri pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) a financií Peter Kažimír (Smer-SD). Informoval o tom Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Matečná: Máme vytvorený projekt zelenej nafty

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR bude Ministerstvu financií (MF) SR prezentovať spôsob, akým chce opäť zaviesť tzv. zelenú naftu. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) v reakcii na pokračujúcu nespokojnosť agrosamospráv pre nízke dotácie do agrosektora.

Ministerstvo reaguje na kritiku Sme rodina

Hnutie Sme rodina by si malo pri kritike naštudovať aspoň základné informácie o agrorezorte. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík, v reakcii na pondelkový brífing opozičného hnutia Sme rodina.

Žiadajú o stretnutie s predstaviteľmi štátu

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv sa v utorok (9.1.) stretla na prvom zasadaní krízového štábu a zhodnotila situáciu v agropotravinárskom odvetví. Informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Matečná: Prioritou je spustenie zelenej nafty

Prioritou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na rok 2018 v legislatívnej oblasti bude najmä zákon o veterinárnej starostlivosti, vďaka čomu sa Slovensko v ochrane zvierat zaradí medzi kultúrne krajiny a zviera už nebude vec. Uviedla to v utorok na tlačovej konferencii šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) za účasti poslanca Národnej rady SR Tibora Bernaťáka (SNS).

Miestne akčné skupiny majú podporiť zamestnanosť

V najmenej rozvinutých regiónoch Slovenska pribudnú v nasledujúcom období vďaka podpore miestnych akčných skupín (MAS) nové pracovné miesta. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodnotilo výzvu na udelenie štatútu miestnej akčnej skupiny. Z celkového počtu 121 žiadostí splnilo podmienky poskytnutia príspevku 87 verejno-súkromných partnerstiev, ktoré si rozdelia 138 miliónov eur.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ