VÚB
VÚB

Matečná: Prípady sporných práv žiadateľov bude riešiť GP SR

Je dohoda, že pri sporných právach, tzv. duplicitných deklaráciách, nebude konať Pôdohospodárska platobná agentúra, ale takéto sporné práva bude hneď posielať na Generálnu prokuratúru (GP) SR a ona to bude riešiť. Uviedla to vo štvrtok šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS) po rokovaní Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ide o prípady dvoch žiadateľov na jeden pozemok na nájom a dotácie.

Vláda: Schválila návrh na voľbu členov Rady SPF

Vládny kabinet na svojom výjazdovom rokovaní vo Svidníku v utorok schválil návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu, ktorých volí a odvoláva Národná rada SR na návrh vlády SR.

SPF odstupuje od nájomných zmlúv s farmármi

Poľnohospodári, ktorí majú od Slovenského pozemkového fondu (SPF) prenajatú pôdu, ale neplnia si záväzky z nájomných zmlúv, o ňu môžu prísť. Fond vykonáva kontroly obhospodarovaných plôch a aktuálne ruší nájom na východe Slovenska. Informoval o tom v pondelok hovorca SPF Martin Kormoš.

MPRV predpokladá, že Rada SPF bude čoskoro kompletná

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predpokladá, že vo veľmi krátkom čase bude Rada Slovenského pozemkového fondu (SPF) opäť kompletná. Pre TASR to vo štvrtok uviedol agrorezort v reakcii na opozičných poslancov za SaS a zároveň členov Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Annu Zemanovú a Radoslava Pavelku.

Poľnohospodári nesúhlasia s preradením do Popradu

Poľnohospodári z Bardejova a Sabinova nesúhlasia s priradením ich okresov do Regionálneho pracoviska Pôdohospodárskej platobnej agentúry v Poprade. Doteraz vybavovali potrebnú agendu na pobočke v Prešove, od 1. septembra sa to má zmeniť. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR argumentuje, že dôvod zmeny je pragmatický a čisto ekonomický.

MPRV: Zemanová a Halgašová klamú verejnosť

Političky opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová, poslankyňa Národnej rady SR, a Jarmila Halgašová, tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo, klamú verejnosť. Budú čeliť žalobe. Uviedol to hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík v reakcii na štvrtkový brífing SaS.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 201,75
CBoT Chicago 163,03
KBB Bratislava 182,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 119,61
KBB Bratislava 154,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 362,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ