VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

MPRV: Zintenzívňujeme boj proti špekulantom

Agrorezort zintenzívňuje boj proti špekulantom s prenájmom pôdy a zároveň zlepšuje podnikanie pre malých a stredných farmárov. Uviedol to Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na tlačovú konferenciu (5.10.2017) šiestich zamestnávateľských organizácií na tému novely zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy.

Návrh rozpočtu pre pôdohospodárstvo je 1,1 miliardy eur

Kapitola Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má na rok 2018 rozpočtované zdroje vo výške 1,10 miliardy eur, v tom rozpočtové prostriedky kapitoly predstavujú sumu 85,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý dnes zverejnilo ministerstvo financií.

Dvojaká kvalita je problémom už tretiny krajín EÚ

Dvojaká kvalita tovarov, najmä potravín, je problémom už tretiny krajín EÚ. Uviedla to dnes na brífingu v Bratislave šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS), po rokovaní pracovnej skupiny pre dvojakú kvalitu potravín z deviatich krajín EÚ (V4+5), za účasti generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV Milana Lapšanského a ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefa Bíreša.

Chcem dodávať má podporiť malých a stredných potravinárov

Nielen podpora malých a stredných regionálnych producentov potravín, ale aj zvýšenie sebestačnosti v potravinách má za cieľ projekt "Chcem dodávať", ktorý spustilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ako uviedla dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS), projekt sa stretol s úspechom a už sú viditeľné prvé výsledky.

Poľnohospodárstvo dosiahlo zisk pred zdanením 50 mil. eur

Poľnohospodárstvo dosiahlo vlani kladný výsledok hospodárenia, teda zisk pred zdanením vo výške 50,4 milióna eur. Vyplýva to zo správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o poľnohospodárstve a potravinárstve v SR za rok 2016, ktorú dnes prerokovala a schválila vláda. V roku 2015 poľnohospodársky sektor zaznamenal výsledok hospodárenia vo výške 36,8 milióna eur.

Ministerstvo školstva povedie Gabriela Matečná

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR od 1. septembra dočasne povedie ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). Poverí ju prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok (31. augusta) po tom, čo prijme od súčasného ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) demisiu.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 161,25
CBoT Chicago 132,45
KBB Bratislava 141,50
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 145,25
CBoT Chicago 114,77
KBB Bratislava 124,25
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 366,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ