VÚB
VÚB

Raši: Agrorezort dosahuje v rozvoji vidieka dobré výsledky

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR dosahuje v oblasti rozvoja vidieka dobré výsledky. Konštatoval to vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) po kontrole priebežných výsledkov a implementácie operačných programov v rezorte podpredsedníčky vlády a šéfky MPRV SR Gabriely Matečnej (SNS).

PPA začala vyplácať preddavky za vyše 23 mil. eur

Agrorezort nadviazal na minulý rok, keď prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vyplatil slovenským farmárom historicky prvé preddavky na priame platby so zameraním sa na podporu živočíšnej produkcie. V týchto dňoch si finančne prilepší ešte viac žiadateľov ako vlani.

Agrorezort má naplánovaný rozpočet v sume 1,19 mld. eur

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR by malo v roku 2019 hospodáriť so sumou 1,19 miliardy eur. V tom predstavujú rozpočtové prostriedky kapitoly 244 miliónov a výdavky EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu sú naplánované vo výške 949 miliónov eur. Vyplýva to zo zverejneného návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.

SPF by mal v roku 2019 hospodáriť s prebytkom 8,48 mil. eur

Slovenský pozemkový fond by mal v roku 2019 hospodáriť s prebytkom 8,48 milióna eur, v rokoch 2020 a 2021 s prebytkami 8,40 milióna eur. Vyplýva to z Návrhu rozpočtu SPF na roky 2019 až 2021 predloženého Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V roku 2018 by sa mal prebytok fondu pohybovať na úrovni asi 9,19 milióna eur.

Matečná: Prípady sporných práv žiadateľov bude riešiť GP SR

Je dohoda, že pri sporných právach, tzv. duplicitných deklaráciách, nebude konať Pôdohospodárska platobná agentúra, ale takéto sporné práva bude hneď posielať na Generálnu prokuratúru (GP) SR a ona to bude riešiť. Uviedla to vo štvrtok šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS) po rokovaní Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ide o prípady dvoch žiadateľov na jeden pozemok na nájom a dotácie.

Vláda: Schválila návrh na voľbu členov Rady SPF

Vládny kabinet na svojom výjazdovom rokovaní vo Svidníku v utorok schválil návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu, ktorých volí a odvoláva Národná rada SR na návrh vlády SR.

SPF odstupuje od nájomných zmlúv s farmármi

Poľnohospodári, ktorí majú od Slovenského pozemkového fondu (SPF) prenajatú pôdu, ale neplnia si záväzky z nájomných zmlúv, o ňu môžu prísť. Fond vykonáva kontroly obhospodarovaných plôch a aktuálne ruší nájom na východe Slovenska. Informoval o tom v pondelok hovorca SPF Martin Kormoš.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ