VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Poľnohospodárstvo je kľúčom k oživeniu vidieka

V posledných rokoch sa stále viac hovorí o zmenách charakteru slovenského vidieka a jeho vyľudňovaní. Mnohí v tomto procese zdôrazňujú úlohu poľnohospodárstva a jeho stratu schopnosti stabilizovať štruktúru obcí, ich sociálne a spoločenské parametre tak, ako to dokázalo v minulosti. Poľnohospodárstvo ako také však vinu nenesie. Príčiny ležia inde a ich korene siahajú až do pomerne vzdialenej minulosti

Ide ma poraziť z tých neprispôsobivých!

Bývam na dedine a okrem toho pracujem aj v poľnohospodárstve. Práca ma často zavedie do rôznych kútov slovenského vidieka. Polia nemám, venujem sa hlavne technike, ale vďaka tomu sa stretávam s mnohými ľuďmi z branže aj mimo nej a v poslednej dobe sa nestačím čudovať. Pre mnohých môj objav možno nebude nič nového, ale som proste rozčarovaný z toho, čo sa tu deje.

Klimatické zmeny sú aj apelom na morálku

Hodnotiť tento rok očami poľnohospodára by bolo ešte privčas. Konštatovať, že počasie sa stáva čoraz nevyspytateľnejšie a dokáže zaskočiť i najlepších agronómov ale smelo môžeme už dnes. Dlhé obdobia bez zrážok, inde zasa prívalové dažde a neobvyklé klimatické javy sa vyskytujú stále častejšie a tvrdiť, že s klímou sa nič nedeje, môže azda iba úplný ignorant.

Keď je teória odtrhnutá od praxe

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre patrí k najkrajším miestam v meste pod Zoborom. Vsadená je medzi oceňovaný súbor stavieb SPU od architekta Vladimíra Dedečka a dobre známu budovu Agroinštitútu.

Marketing je viac, ako riešenie problémov

Zmeny, ktorými prešiel náš rezort za posledné štvrťstoročie zanechali len pramálo pozitívneho. Strata potravinovej sebestačnosti sa plne prejavila na ekonomickom vplyve agrosektora na slovenskú ekonomiku. Pokles zamestnanosti a rozvrat vidieka v najchudobnejších oblastiach Slovenska je len pomyslenou špičkou ľadovca.

Pýtať sa a otvárať nepríjemné témy

Tomu, kto sa nejaký ten rok pohybuje v poľnohospodárstve a zúčastnil sa aspoň jednej verejnej informačnej akcie, zrejme netreba Jozefa Urminského predstavovať. Snáď len pár vetami: Ing. Jozef Urminský je dlhoročným predsedom PPD Prašice so sídlom v Jacovciach, predsedom RPPK v Topoľčanoch, predsedom Združenia pestovateľov obilnín od jeho vzniku v roku 2009, členom komoditnej rady ministerky a našli by sme ho aj v ďalších organizáciách.

Ako chrániť našich chovateľov oviec a spracovateľov

V poslednom čase viacerí ovčiari a spracovatelia ovčieho mlieka sa ma pýtajú ako by sa dali chrániť naše ovčie mliečne výrobky vyrobené u nás na Slovensku, nakoľko sa ovčie mlieko dováža aj zo zahraničia a naši chovatelia sa cítia ohrození. Žiaľ stále sa u nás špekuluje a stále sa manipuluje  s malými výrobcami a aj s verejnou mienkou.

Začem bukvy? Vsjo jasno!

KIDy (Krajské informačné dni) opäť spojili predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Za organizácie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa páni predstavení ukázali poľnohospodárom, ponúkli informácie o plánovanom financovaní rezortu v roku 2017 a sľubovali ako obvykle.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ