VÚB
VÚB

AKS: Aktívny farmár patrí do Rady SPF

Predstavenstvo Agrárnej komory Slovenska na svojom rokovaní s poľutovaním konštatuje, že do Rady Slovenského pozemkového fondu za poľnohospodársku samosprávu nebol navrhnutý žiadny aktívny farmár napriek tomu, že na rokovaní s Premiérom SR pánom Pellegrinim a s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv táto požiadavka bola prednesená za prítomnosti podpredsedníčky vlády SR G. Matečnej. Sľubne bola prijatá naša požiadavka, ale doteraz chýba koncový efekt riešenia tohto problému.

Stálica TOP AGRO tento rok takmer nebola

Ekonomická súťaž manažmentov TOP AGRO každoročne odpovedá na otázku, kde sa poľnohospodárstvo posunulo v rámci ostatných dvanástich mesiacov. Mohlo by sa zdať, že pre dlhé výrobné cykly príznačné pre agrosektor, je obdobie jedného roka prikrátke.

Emil Macho: Čo vlastne chceme?

Osobne som veľmi sklamaný a znechutený. Z nášho prístupu, prejavov a vyhrotených názorových rozdielov, ktoré sme v plnej kráse a s prehľadom rovno medzi oči vrazili samotnému eurokomisárovi pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Philovi Hoganovi.

Emil Macho: Je päť minút po dvanástej!

Neoprávnená závisť, ohováranie, množstvo skreslených alebo na fakty skúpych informácií, veľmi veľká nervozita v našich regiónoch a k tomu vyhrotená polarizácia odbornej, ale aj laickej verejnosti. Aj takto momentálne vyzerá situácia v slovenskom poľnohospodárstve.

ASYF: Chceli sme poukázať na neriešenie problémov

Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF podporilo traktorový protest naprieč Slovenskom, ktorý sa konal minulý týždeň. Myslíme si, že v spoločnosti je veľmi dôležité prejaviť solidaritu voči poškodeným farmárom na východe Slovenska, ako aj v ostatných častiach našej krajiny.

K rozvoju rezortu potrebujeme systém

V októbri 2011 sa viac ako 250 poľnohospodárov stretlo v kongresovom centre nitrianskeho výstaviska, aby počas konferencie Spoločná poľnohospodárska politika 2013 - 2020 hovorili o tom, čo tento zásadný dokument môže slovenskému poľnohospodárstvu priniesť. Okrem základných informácií, ako objem prostriedkov pre jednotlivé oblasti bolo témou aj stropovanie priamych platieb.

Kto fúka do pahreby?

Keď sa v spoločnosti AGRIA Liptovský Ondrej dozvedeli, že ich webový portál aktuality.sk zaradil na piate miesto najväčších poberateľov agrodotácií na Slovensku, zostali rozhorčení. V minulosti boli zvyčajne druhí. Upokojenie prišlo až s poznaním, že ich v čerpaní podpôr predbehlo samotné ministerstvo a poľnohospodárom (a v posledných dvoch mesiacoch aj verejnosti) dobre známa pépéačka.

Exminister Becík nešetrí kritikou, ale ani optimizmom

Okrem ročného šéfovania na ministerstve pôdohospodárstva venoval Stanislav Becík celú svoju profesionálnu kariéru pôsobeniu v družstve v Dvoroch nad Žitavou. Posledné roky propaguje chlebové odvetvie a hľadá možnosti k jeho pozdvihnutiu. Spoluorganizuje populárnu poľnú výstavu, alebo revitalizoval hospodársky dvor v Branove, ktorý sa stal v zápätí miestom odpočinku rodín s deťmi. Nie je prekvapením, že aktuálna situácia v rezorte sa ho dotýka. Z pod pokrievky vybublalo množstvo problémov, ktorým korunu nasadil pojem agromafia, ktorý sa s našim rezortom spomína.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ