VÚB
VÚB

Emil Macho: Je päť minút po dvanástej!

Neoprávnená závisť, ohováranie, množstvo skreslených alebo na fakty skúpych informácií, veľmi veľká nervozita v našich regiónoch a k tomu vyhrotená polarizácia odbornej, ale aj laickej verejnosti. Aj takto momentálne vyzerá situácia v slovenskom poľnohospodárstve.

ASYF: Chceli sme poukázať na neriešenie problémov

Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF podporilo traktorový protest naprieč Slovenskom, ktorý sa konal minulý týždeň. Myslíme si, že v spoločnosti je veľmi dôležité prejaviť solidaritu voči poškodeným farmárom na východe Slovenska, ako aj v ostatných častiach našej krajiny.

K rozvoju rezortu potrebujeme systém

V októbri 2011 sa viac ako 250 poľnohospodárov stretlo v kongresovom centre nitrianskeho výstaviska, aby počas konferencie Spoločná poľnohospodárska politika 2013 - 2020 hovorili o tom, čo tento zásadný dokument môže slovenskému poľnohospodárstvu priniesť. Okrem základných informácií, ako objem prostriedkov pre jednotlivé oblasti bolo témou aj stropovanie priamych platieb.

Kto fúka do pahreby?

Keď sa v spoločnosti AGRIA Liptovský Ondrej dozvedeli, že ich webový portál aktuality.sk zaradil na piate miesto najväčších poberateľov agrodotácií na Slovensku, zostali rozhorčení. V minulosti boli zvyčajne druhí. Upokojenie prišlo až s poznaním, že ich v čerpaní podpôr predbehlo samotné ministerstvo a poľnohospodárom (a v posledných dvoch mesiacoch aj verejnosti) dobre známa pépéačka.

Exminister Becík nešetrí kritikou, ale ani optimizmom

Okrem ročného šéfovania na ministerstve pôdohospodárstva venoval Stanislav Becík celú svoju profesionálnu kariéru pôsobeniu v družstve v Dvoroch nad Žitavou. Posledné roky propaguje chlebové odvetvie a hľadá možnosti k jeho pozdvihnutiu. Spoluorganizuje populárnu poľnú výstavu, alebo revitalizoval hospodársky dvor v Branove, ktorý sa stal v zápätí miestom odpočinku rodín s deťmi. Nie je prekvapením, že aktuálna situácia v rezorte sa ho dotýka. Z pod pokrievky vybublalo množstvo problémov, ktorým korunu nasadil pojem agromafia, ktorý sa s našim rezortom spomína.

Matečná: SNS spravila pre poľnohospodárov najviac

Slovenské poľnohospodárstvo bolo počas doterajších vlád nielen na okraji ich záujmu, ale vďaka nepochopeniu významu poľnohospodárstva pre krajinu aj na chvoste EÚ. Podarilo sa to zmeniť až vďaka iniciatíve Slovenskej národnej strany. Uviedla to v dnešnej diskusnej relácie V politike televízie TA3 Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Stráca predseda vlády pamäť?

V závere mája minulého roka sa zdalo, že pohľad na agrosektor sa mení. Situácia v oblasti výroby mlieka bola vážna a predseda vlády Róbert Fico pre TASR uviedol: "zastávam jednoznačne názor, že radšej dať na mlieko ako na zbrane."

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 201,75
CBoT Chicago 163,03
KBB Bratislava 182,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 119,61
KBB Bratislava 154,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 362,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ