VÚB
VÚB

České poľnohospodárstvo a SPP 2021-2027

Jan Doležal, tajomník Agrárnej komory Českej republiky hovorí o situácii u našich západných susedov, o novinkách v rámci reformy SPP 2021 - 2027, o zastropovaní priamych platieb, ale aj o ďalšom postupe vyjednávania a požiadavkách Agrárnej komory ČR.

Vznikla nová organizácia, ktorá má zlučovať farmárov Slovenska

„Najhlavnejšie ciele nášho združenia sú hájiť záujmy všetkých farmárov Slovenska, zabrániť rozpredávaniu slovenskej pôdy cudzincom a zdvihnúť status ľudí, ktorí pracujú v agrosektore na patričnú úroveň - aby neboli vnímaní ako nejakí outsideri“, povedal člen prípravného výboru Spolku farmárov Slovenska Milan Kyseľ.

Podpora na závlahy vyrieši ťažiskové problémy

Do 15.1.2019 môžu poľnohospodári podávať žiadosti o podporu na investície do zavlažovania. Dlhoročný odborník na zavlažovanie Peter Andráš hovorí, že je dôležité investovať aj do modernizácie čerpacích staníc a potrubia, aby sa nám nestalo to, čo v Českej republike.

Slovensko je v produkcii vajec sebestačné aj vďaka farme v Kežmarku

Od roku 2014 kežmarská farma Hydina Holding investovala do modernizácie a výstavby nových hál viac ako 5,5 milióna eur. Na otvorení novej veľkokapacitnej triedičky vajec sa zúčastnil Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Anna Hrnčiarová Turčiaková, riaditeľka spoločnosti Hydina Holding.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ