VÚB
VÚB

Pivovarníci Európy: Výroba piva narastá

Výroba piva v Európe sa v roku 2017 dostala na najvyššiu úroveň za posledných osem rokov, čo bolo podporené rekordným vývozom, pribúdaním minipivovarov a zvýšením výroby pivných nápojov s nízkym obsahom alkoholu. Uvádza sa vo výročnej správe organizácie The Brewers of Europe (Pivovarníci Európy).

Podpora agrorezortu nesmie mať negatívny dosah na spotrebiteľa

Opatrenia na podporu domácej produkcie poľnohospodárstva a potravinárstva nesmú mať negatívny dosah na slovenského spotrebiteľa a zamestnancov v celom dodávateľsko-odberateľskom reťazci. Uvádza sa to vo Výzve na podporu poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu na Slovensku, ktorá je reakciou na návrh zaviesť osobitný odvod pre obchodné reťazce.

Danko: SNS neustúpi od presadenia osobitného odvodu

Slovenská národná strana neustúpi od presadenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce a jej nominanti sa nedajú zastrašiť. Uviedol to v piatok podvečer na brífingu predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko za účasti šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej (SNS). Návrh predmetného zákona smeruje v parlamente do druhého čítania.

Zahraničný obchodný reťazec v SR má odlievať zisky

Minimálne jeden zahraničný reťazec pôsobiaci na Slovensku odlieva prostredníctvom transferových platieb časť ziskov do materskej krajiny. Tvrdí to Vladimír Bačišin zo spoločnosti Comeniu Analytica, ktorá v súvislosti s diskusiou o osobitnom odvode obchodných reťazcov analyzovala výročnú správu reťazca, ktorý má centrálu v Nemecku.

Pasívne saldo agroobchodu medziročne stúplo o 32,6 %

Saldo zahraničného obchodu (ZO) Slovenska s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v období január až august 2018 pasívne, a to v hodnote 1,146 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku sa zvýšilo o 32,6 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Pri osobitnom odvode sa zhodli na cieli, nie na nástrojoch

Pri návrhu skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR na vydanie zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov sa sociálni partneri zhodli na cieli zákona, nie na nástrojoch, ktoré má zaviesť. Uviedol to v pondelok na brífingu po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR minister práce Ján Richter (Smer-SD), ktorý podľa svojich slov nevie, či je aktuálne na zákone vo vládnej koalícii zhoda. Návrh zákona v NR SR bol už schválený v prvom čítaní a platiť by mal od roku 2019.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ