VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Slovenskí potravinári sa prezentovali na veľtrhu v Amsterdame

Amsterdam sa stal na dva dni (29. - 30. mája) dejiskom 33. ročníka svetového veľtrhu privátnych značiek PLMA. Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa po siedmich rokoch podarilo vrátiť na veľtrh národný stánok Slovenska, pod ktorým sa prezentovalo 16 slovenských výrobcov kvalitných potravín. Informoval o tom Michal Feik z MPRV SR.

Pasívne saldo agroobchodu stúplo o 66,4 %

Saldo zahraničného obchodu (ZO) SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v období január a február 2018 pasívne, a to v hodnote 269,9 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku sa zvýšilo o 107,7 milióna eur, teda o 66,4 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Agrárni diplomati prinášajú Českej republike efekt

Traja noví agrárni diplomati, ktorých české ministerstvo poľnohospodárstva plánuje vyslať do Japonska, Iránu a Mexika, by mohli začať svoje misie na jar 2019. Najviac nádejí vkladá rezort do Japonska, kde majú české firmy šance uspieť s potravinárskymi produktmi, najmä s mliečnymi a mäsovými výrobkami.

Hydinárom sa nedýcha ľahko

Slovenskí hydinári vítajú pripravovanú novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ale aj chystané systémové opatrenia na dlhodobú podporu hydinárskeho priemyslu.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 154,96
KBB Bratislava 155,33
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 164,75
CBoT Chicago 120,75
KBB Bratislava 142,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 352,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ