VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Hydinárom sa nedýcha ľahko

Slovenskí hydinári vítajú pripravovanú novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ale aj chystané systémové opatrenia na dlhodobú podporu hydinárskeho priemyslu.

Autá za potraviny

Krajiny Južnej Ameriky, ktoré sú členmi obchodného bloku Mercosur, majú v úmysle dokončiť rokovania o voľnom obchode s Európskou úniou (EÚ) čo najskôr. Oznámili to predstavitelia bloku po stretnutí ministrov zahraničných vecí a obchodu Mercosuru, na ktorom hodnotili stav rokovaní.

Manželia založili lisovňu olejov, vlani vyrobili 5000 litrov

Chuť robiť niečo prospešné a zároveň netradičné a tiež vzťah k regiónu, v ktorom žijú, priviedol pred časom manželskú dvojicu Matthiasa Dirka Roescha a Vieru Šimčikovú k myšlienke malovýroby, na Slovensku ojedinelých, lisovaných olejov za studena. Prevádzku Olej Hont zriadili pri svojom dome v Súdovciach v okrese Krupina a už piaty rok prinášajú na trh rastlinné oleje s jedinečnou vôňou a gastronomickým zážitkom.

Milan Lapšanský: Máme oblasti kde musíme pridať

S Milanom Lapšanským, generálnym riaditeľom sekcie potravinárstva na rezortnom ministerstve sme sa rozprávali o prepojení poľnohospodárstva a spracovateľského priemyslu. Neobišli sme export slovenských výrobkov, hovorili sme o rezervách nášho potravinárstva a poľnohospodárstva, odkryli sme vzťahy s obchodom, alebo vymenovali nové investície do spracovania.

Matečná: Riso je ukážkou, ako dať ovociu pridanú hodnotu

Rimavskosobotská konzerváreň Riso-R je príkladom, ako dávať nášmu doma vypestovanému ovociu pridanú hodnotu priamo vo vlastnej krajine. Po pondelkovej návšteve výrobných priestorov firmy a diskusii s jej vedením o budúcich plánoch to uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nom. SNS).

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ