VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

V Nemecku sa naplno rozbieha sezóna obľúbenej špargle

V Nemecku sa naplno rozbieha sezóna špargle. Výhonky tejto zeleniny so zemiakmi a maslom alebo populárnou holandskou omáčkou si v najbližších dvoch mesiacoch opakovane dajú prakticky všetci obyvatelia spolkovej republiky. V priemere do 24. júna - kedy sezóna špargle tradične končí - každý z nich skonzumuje zhruba 1,5 kilogramu tejto pochutiny.

ČR: Vysoká produktivita, ale nízka produkcia?

Zatiaľ čo produktivita českého poľnohospodárstva je v porovnaní s vyspelými štátmi veľmi dobrá, celkový objem produkcie a potravinová sebestačnosť ČR sú podľa prezidenta Agrárnej komory ČR Zdeňka Jandejska katastrofálne. Uviedol to na konferencii o budúcnosti českého poľnohospodárstva na brnenskom veľtrhu Techagro.

Sucho výrazne postihne svetové poľnohospodárstvo

Budúcnosť českého poľnohospodárstva môže byť podľa geológa a klimatológa Václava Cilka dobrá. Až sa situácia mierneho globálneho nadbytku potravín preklopí do mierneho nedostatku, zvýšia sa ceny a dlhodobo sa udržia. To, že porastie dopyt, je podľa neho vzhľadom na situáciu v Indii a Číne isté.

Poľnohospodári musia investovať do zavlažovacích zariadení

Poľnohospodári v SR s postupujúcimi klimatickými zmenami musia investovať do zavlažovacích zariadení. Vláda nemôže byť tá, ktorá každý rok rieši vlhko, sucho alebo nejaké iné živly. Uviedla to podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) v reakcii na stanovisko Agrárnej komory Slovenska (AKS) o potrebe riešenia následkov vlaňajšieho sucha.

Zimná paradajka s chuťou leta

Sedem odrôd, asi 30 tisíc sadeníc, 150 tisíc odnoží a doslova kilometre popínavých porastov posiatych paradajkami. Aj to sú nové levické skleníky Farmy Babindol. Otvorili ich vlani na jeseň na ploche 5,3 hektára. Odvtedy sa pestovanie rozbehlo naplno.

Ťažko poistiteľné riziká sú témou aj v ČR

Návrh na vznik Fondu ťažko poistiteľných rizík pre poľnohospodárov bude predložený do vlády najskôr za rok, povedal na Žofínskom fóre minister poľnohospodárstva ČR v demisii Jiří Milek (za ANO). Na návrhu sa teraz podľa ministra začalo pracovať, zišla sa prvá pracovná skupina.

Prudké mrazy mohli byť pre repku hraničné

Mrazy okolo mínus 20 stupňov Celzia bez pokrytia pôdy snehom nie sú dobré pre oziminy ako pšenica, jačmeň alebo repka, uviedol v sobotu Poľnohospodársky zväz ČR. Klimatické zmeny budú podľa neho ovplyvňovať poľnohospodárstvo stále viac. Podľa Agrárnej komory ČR sa však musí počkať, kým mrazy skončia, až potom sa budú sčítavať škody.

ČR: U obilnín a repky klesla produkcia o desatinu

Produkcia väčšiny hlavných poľnohospodárskych plodín vlani v Českej republike medziročne klesla, v prípade obilnín a repky až o viac ako desatinu. Prepadli sa aj hektárové úrody väčšiny plodín. Vyplýva to z konečných výsledkov úrody, ktoré zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ). Väčšia bola napríklad produkcia jarnej pšenice, strukovín alebo cukrovej repy.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ