VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

AKS: Straty zo sucha dosiahli vyše 37,2 milióna eur

Strata na poľnohospodárskych plodinách, ktorú spôsobilo extrémne sucho v roku 2017, vyčíslili poľnohospodári z regiónov Trnava, Senica, Galanta, Bratislava a Dunajská Streda na 37,2 milióna eur. Médiá o tom v pondelok informovala Agrárna komora Slovenska (AKS) s tým, že dotknutých bolo vyše sto subjektov.

Hraboše pri Bojničkách zlikvidovali dravé vtáky

V Bojničkách pri Hlohovci pribudli na poliach drevené posedy aj polobúdky pre dravé vtáky. Poľnohospodári nimi zareagovali na výsledky výskumov ochranárov, ktorí niekoľko rokov v Trnavskom kraji skúmajú správanie a výskyt hlodavcov na poliach. V Bojničkách sa sústredili najmä na lucernové polia.

AKS: MPRV si vyžiadalo aktualizáciu škôd

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR s cieľom objektívne kvantifikovať dopad výrazne nepriaznivých klimatických podmienok - sucha, si od poľnohospodárskych subjektov, ktoré pre minuloročné sucho utrpeli mimoriadne straty na úrode, vyžiadalo aktualizované podklady z regiónov, ktoré SHMÚ vo svojom odbornom stanovisku vymenovalo, a to Trnava, Senica, Galanta, Bratislava a Dunajská Streda. Tieto podklady musia dotknutí farmári odovzdať do 23. mája 2018. Informovala o tom Agrárna komora Slovenska (AKS).

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 154,96
KBB Bratislava 155,33
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 164,75
CBoT Chicago 120,75
KBB Bratislava 142,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 352,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ