VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Chcú obnovovať hodnoty, ktoré boli vybudované

Spoločnosť Greenpon Poniky v spolupráci s holandskou spoločnosťou S-S Engenering patrí k popredným výrobcom drenážnych čističov v Európe. Väčšina ročnej produkcie putuje k poľnohospodárom do západnej Európy, ale aj do Českej republiky, Maďarska a Poľska. Spokojným zákazníkom boli dodané stovky kusov zariadení.

Csicsai: Najväčším problémom farmárov na juhu je zver

Ničenie úrody divou zverou a slabá podpora mladých farmárov patria medzi hlavné problémy, ktoré trápia poľnohospodárov na juhu stredného Slovenska. Po piatkovom stretnutí s občanmi Fiľakova v okrese Lučenec to uviedol štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriel Csicsai (Most-Híd), podľa ktorého mu tieto problémy tlmočili poľnohospodári aj na nedávnom stretnutí v Chanave v Rimavskosobotskom okrese.

Exotická vôňa v Hucíne

Anna Švecová vedie spoločnosť PM krátko. V poľnohospodárskej reči by sme hovorili o troch žatvách. To ale neznamená, že tamojšie lúky a polia nepozná. Gemerskú spoločnosť založil a viedol jej otec.

Má slovenský cesnak šancu zaplniť domáce pulty?

Po nedávnom tlaku lacného čínskeho cesnaku, ten náš takmer zmizol z pultov predajní. No konzumenti rýchlo zistili, že chuťou nedosahuje kvalitu toho domáceho. Rastúci dopyt po cesnaku zo Slovenska opäť naštartoval slovenských pestovateľov a prebudil aj obchodné reťazce. Pokryje ale domáca produkcia aj dopyt týchto veľkých odberateľov, ktorí požadujú stabilné dodávky počas celého roka?

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ