Ematech
Ematech

Zimné paradajky končia sezónu uprostred leta

Zatiaľ čo poľní pestovatelia paradajok či záhradkári majú sezónu v plnom prúde a v týchto dňoch dosahujú najvyššie úrody, sezóna zimného pestovania sa u nás končí. V skleníkoch v Leviciach aktuálne likvidujú staré rastliny, aby mohli priestory pripraviť na ďalšie pestovanie.

ČR: Nízke úrody maku katapultovali jeho ceny

Tohtoročná úroda maku môže byť najnižšia od roku 2000. Je za tým jarné sucho a škodcovia. Kde napršalo, tam rastliny udusilo bahno, povedal ČTK Václav Lohr z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Očakáva sa výnos okolo pol tony z hektára, v posledných rokoch bol priemer 0,67 ton.

Juraj Máčaj: 22 miliónov na závlahy nepostačí

Spoločnosť Agromačaj patrí k najväčším a najúspešnejším pestovateľom zemiakov, zeleniny, kukurice či pšenice a cukrovej repy. Na pestovanie väčšiny plodín potrebuje aj zavlažovacie systémy. Tie využíva už v súčasnosti, potrebuje ich ale rozšíriť. Na tento účel plánuje čerpať prostriedky z aktuálnej výzvy na závlahy. Jej zástupca Juraj Máčaj v rozhovore vysvetľuje, prečo sú závlahy potrebné a prečo sa obáva, že alokované prostriedky z výzvy nebudú roľníkom na Slovensku stačiť.

Pod strechou sú dve tretiny obilnín

Deň, ktorý oslavujú všetci ľudia, by mal byť deň žatvy, povedal nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe. A aj keď sa dnes význam žatvy v symbolickej podobe prenesený do chleba ako každodenného jedla podceňuje, azda príde čas keď to bude aj naopak. Žatevné práce sa na Slovensku v posledných rokoch posúvajú o niekoľko týždňov, a aj v súčasnosti môžu prvovýrobcovia na v juhozápadnej a juhovýchodnej časti Slovenska povedať, že majú svoju úrodu už pod strechou.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ