Aktuálny pohľad na agrosektor

ČR: U obilnín a repky klesla produkcia o desatinu

Produkcia väčšiny hlavných poľnohospodárskych plodín vlani v Českej republike medziročne klesla, v prípade obilnín a repky až o viac ako desatinu. Prepadli sa aj hektárové úrody väčšiny plodín. Vyplýva to z konečných výsledkov úrody, ktoré zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ). Väčšia bola napríklad produkcia jarnej pšenice, strukovín alebo cukrovej repy.

Myši na poliach im zlikvidujú dravce

Viaceré druhy dravých vtákov patria k potravným špecialistom a prirodzeným predátorom myší aj hrabošov na poliach. Využiť sa to rozhodol aj poľnohospodár Milan Horný, ktorý farmárči v okolí Zlatých Moraviec a Čiernych Kľačian. Pšenicu, kukuricu, repku či jačmeň pestuje už od roku 1992.

Sucho spôsobilo výpadok príjmov

Minuloročné sucho spôsobilo výpadok príjmu na úrode 19,33 milióna eur. Informovala o tom na tlačovej besede Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.

Politikovi učarovalo pestovanie zeleniny v kruhu

Memorandum o spolupráci pri vytvorení modelovej farmy na pestovanie zeleniny v biokvalite na území Košického kraja podpísali v piatok predseda KSK Rastislav Trnka a ekologický pestovateľ zeleniny a vynálezca systému AgroKruh Ján Šlinský. Podpis memoranda je prvým krokom k realizácii projektu, ktorý môže priniesť trvalo udržateľný rozvoj celého regiónu v podmienkach malých fariem.

Opatrenia na boj so suchom si vyžiadajú desiatky miliónov eur

Na opatrenia na zníženie dôsledkov sucha a jeho prevenciu má do roku 2021 smerovať 59 miliónov eur. Peniaze pôjdu najmä z eurofondov. Vyplýva to z návrhu Akčného plánu na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody z dielne envirorezortu. Celkovo by však na nevyhnutné opatrenia podľa ministerstva životného prostredia bolo potrebných minimálne 140 miliónov eur.

Akčný plán pre pesticídy sa možno zmení

Národný akčný plán pre udržateľné používanie pesticídov schválila vláda v roku 2012 ako vôbec prvý takýto plán svojho druhu u nás. Slovensko ho muselo prijať v súlade s európskou legislatívou. Cieľom akčného plánu je najmä venovať väčšiu pozornosť zdraviu ľudí aj ochrane životného prostredia a prijať kroky, ktoré by dosahy používania pesticídov a prípravkov na ochranu rastlín čo najviac znížili.

Záujem trhu je, chýbajú pestovatelia

Už viac ako dvadsať rokov je oveľa pravdepodobnejšie, že spotrebiteľ siahne po dovezenej zelenine skôr, ako po tej zo slovenských polí. Naše zeleninárstvo prešlo zmenami, ktorých výsledkom je, že domáci dopyt pokrýva najmä produkcia z dovozu. Na aktuálnom trhu sa vyprofilovali buď špecializovaní skleníkoví pestovatelia, farmy s výborne zvládnutou agronómiou, alebo malí hospodári, ktorí produkciou zásobujú svoje okolie.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ