VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Kukučínovská radosť z práce zabezpečila osoh regiónu

Obdobie žatvy neprináša priestor na hlboké zamyslenie. Hodnota času sa meria pozberaným obilím. Zapĺňajúce sa sýpky idú ruka v ruke s finančnou stabilitou roľníka v ďalších mesiacoch. Uvedomujú si to aj všetci zamestnanci družstva v Kukučínove, keď sa k dvom družstevným kombajnom pridávajú v čase vrcholiacich prác aj tri brigádnické posily. Cieľ je vždy rovnaký. Pozberať kvalitné obilie, a tým uchrániť celoročne vynaloženú snahu.

V Tvrdošíne mohlo byť všetko inak

Spoznali sa pred viac ako polstoročím. V rezorte si vyskúšali rôzne pozície a aj dnes výrazne ovplyvňujú smerovanie nášho chlebového odvetvia. Kým prvý sa na konci šesťdesiatych rokov upísal čerstvo kolektivizovanému oravskému poľnohospodárstvu, druhý stál za výchovou generácií našich mechanizátorov.

Život v Dolnom Dubovom udržala pridaná hodnota

Svieže pracovné nasadenie v Roľníckom družstve podielnikov v Dolnom Dubovom pôsobí, akoby tamojší družstevníci ani nespali. Napriek skorým ranným hodinám je do práce zapojená takmer desiatka traktorov, dva teleskopické manipulátory, vakovačka, ale aj výkonná službová rezačka. Pohľad na začínajúce práce dokazuje, že leto postupne strieda jeseň a príprava na časy snehom prikrytej krajiny vrcholia.

Hospodárske zvieratá a ľudia sú perspektívou Tvrdošína

Vlaňajší nadpriemerne suchý rok Oravcom prial. Zrážok, ktoré sa tomuto regiónu nikdy nevyhýbajú, bolo minulý rok presne toľko, aby zabezpečili priemerné päťtonové výnosy kŕmnej pšenice a aj úrody ostatných plodín boli nadpriemerné. Tak sypali v ŽIARCI, poľnohospodárskom družstve Tvrdošín, ktoré obhospodaruje 1578 hektárov verifikovanej poľnohospodárskej pôdy, z toho 397 hektárov ornej.

Bačovka z Pružiny

Na považských lúkach, v malebnom údolí Strážovských vrchov sa kocháme krásou slovenskej krajiny, ktorá sa skutočne podobá na časť Švajčiarska. Sú tu zaujímavé tiesňavy, chránené druhy rastlín a viac ako 220 objavených jaskýň. Prekrásna krajinka. Lúky a pasienky už na pohľad vravia, že krm z nich určite ovečkám chutí. Veď prečo by aj nie. S láskou a fortieľom, ktorý priniesli odborné znalosti a životné skúsenosti sa o ne stará už dvadsiaty druhý rok Oľga Apoleníková.

Pod Vtáčnik vrátili ovce a perspektívu

V akciovej spoločnosti POĽNO VTÁČNIK, ktorá hospodári v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza, chovajú v súčasnosti viac oviec, ako pred rokom 1990 v štyroch Štátnych majetkoch a siedmych poľnohospodárskych družstvách tohto baníckeho okresu. Za obrovskou intenzitou živočíšnej výroby, ale aj nadpriemerných ukazovateľov rastlinnej výroby sú hospodári z Rakúska. Tí vstúpili do priestorov, ktoré nenašli v najlepšom stave po privatizéroch pôvodného Štátneho majetku, v roku 2000.

Vo Važci obhájili prvenstvo

Družstevníci z Važca sú dlhodobo stálicou súťaže o Najkrajší chotár roka. To iba potvrdzuje, že starostlivosť o polia, lúky, pasienky či zvieratá nie je u nich vecou náhody, ale výsledkom roľníckej odbornosti a premysleného podnikania na podtatranskej pôde.

Ohrozené plemeno je v Čimhovej predmetom plánov

Skorušínske vrchy, ktoré sa zdanlivo dotýkajú Oravskej priehrady, podávajú si ruku so Západnými Tatrami a ich úbočia plynulo klesajú k poľským hraniciam zdobí pinzgauský dobytok. Jeho druhý najväčší chovateľ na Slovensku, Poľnohospodárske družstvo LČV Čimhová, už desaťročia spása plemenom, ktoré je natrvalo späté s horskými oblasťami Slovenska katastre obcí Liesek, Čimhová a Vitanová.

Vidieť na polia prináša Oliverovi Slezákovi istotu a úspech

Vlani sa na Farme Olivera Slezáka v Cíferi do porastu drobnozrnného hrachu ešte lenivo zahryzávali dvaja zrobení východonemeckí deduškovia. Pred desaťročiami oslavovaní ako pýcha intenzifikácie poľnohospodárstva a dnes ukážka umu drobných roľníkov, ktorí ich aj po rokoch aktívnej služby vedia udržať prevádzkyschopných a zabezpečiť s nimi vrchol organizácie poľnohospodárskych prác – žatvu.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 158,25
CBoT Chicago 133,19
KBB Bratislava 138,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 115,91
KBB Bratislava 133,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 375,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ