Ematech
Ematech

Horúci Agrokomplex pripomenul tému sucha

Vo štvrtok začal písať štyridsiaty piaty rok svojej existencie medzinárodný poľnohospodársky a potravinársky veľtrh AGROKOMPLEX. V sentimentálnom tóne a s pohľadom na minulosť vystúpili predseda vlády Peter Pellegrini aj Gabriela Matečná, šéfka agrorezortu. Pri Emilovi Machovi, predsedovi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory bolo naopak vidieť odklon od zaužívanej rétoriky predstaviteľov komory.

Kráľovstvo gerbier je pri Nových Zámkoch

V minulosti sa pestovaniu kvetov v skleníkoch venovalo u nás aj v Českej republike viacero pestovateľov, ktorých ale postupne ubúdalo. Opačným príkladom je Branislav Oremus z Bánova v okrese Nové Zámky, ktorý na rozdiel od ostatných, plochy pestovania kvetín neustále zvyšoval. Dnes je najväčším pestovateľom gerbier na Slovensku i v Česku.

Agrorezort urobil 25.000 kontrol potravín

Za šesť mesiacov tohto roka uskutočnili potravinoví inšpektori agrorezortu 25.000 kontrol potravín od prvovýroby až po pulty obchodov. Nedostatky zistili v 2363 prípadoch, čo predstavovalo 9,4 %. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) spolu s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefom Bírešom.

Úrodu nemá kto zbierať

V sadoch v tomto roku zostala nepozbieraná asi tretina jahôd. Podobný osud postihol asi štvrtinu marhúľ a čerešní. Aktuálne sa s problémom chýbajúcich sezónnych pracovníkov na zber boria aj pestovatelia broskýň či sliviek, pestovateľov jadrového ovocia čaká o pár týždňov.

SPPK bude oficiálnym členom COPA-COGECA

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) bude oficiálnym členom COPA-COGECA. Členstvo v tejto prestížnej medzinárodnej organizácii zaručí pre SPPK opätovný prístup k zásadným informáciám týkajúcim sa napríklad aj pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) po roku 2020. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Zimné paradajky končia sezónu uprostred leta

Zatiaľ čo poľní pestovatelia paradajok či záhradkári majú sezónu v plnom prúde a v týchto dňoch dosahujú najvyššie úrody, sezóna zimného pestovania sa u nás končí. V skleníkoch v Leviciach aktuálne likvidujú staré rastliny, aby mohli priestory pripraviť na ďalšie pestovanie.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ