VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Poľnohospodárstvo je kľúčom k oživeniu vidieka

V posledných rokoch sa stále viac hovorí o zmenách charakteru slovenského vidieka a jeho vyľudňovaní. Mnohí v tomto procese zdôrazňujú úlohu poľnohospodárstva a jeho stratu schopnosti stabilizovať štruktúru obcí, ich sociálne a spoločenské parametre tak, ako to dokázalo v minulosti. Poľnohospodárstvo ako také však vinu nenesie. Príčiny ležia inde a ich korene siahajú až do pomerne vzdialenej minulosti

Novela o nájme pozemkov precizuje vznik podnájmu

Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov precizuje doterajšiu úpravu týkajúcu sa vzniku podnájomných vzťahov v prípadoch, ak nájomca užíva pozemky, kde sa zmluvný nájom skončil alebo sa má skončiť a pozemky sú neprístupné alebo ich nemožno racionálne užívať.

Chotár roka 2017 bol mimoriadne kvalitný + fotogaléria

Všetkých trinásť poľnohospodárskych subjektov, ktoré sa v tomto roku prihlásili do súťaže o najkrajší chotár roka, by si zaslúžili veľké ocenenie. Rozhodovanie bolo naozaj ťažké, no napokon 8-členná odborná komisia vybrala troch najlepších v dvoch kategóriách v 17.ročníku tejto súťaže.

Ide ma poraziť z tých neprispôsobivých!

Bývam na dedine a okrem toho pracujem aj v poľnohospodárstve. Práca ma často zavedie do rôznych kútov slovenského vidieka. Polia nemám, venujem sa hlavne technike, ale vďaka tomu sa stretávam s mnohými ľuďmi z branže aj mimo nej a v poslednej dobe sa nestačím čudovať. Pre mnohých môj objav možno nebude nič nového, ale som proste rozčarovaný z toho, čo sa tu deje.

Pasívne saldo agroobchodu sa medziročne znížilo 15,8 %

Saldo zahraničného obchodu (ZO) SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v období január až máj 2017 pasívne, v hodnote 490,8 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sa znížilo o 15,8 %. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Praktické ukážky techniky majú zmysel

V poli, len niekoľko sto metrov od obce Neverice, ale zároveň aj od Jelenca, rodiska najpopulárnejšieho slovenského speváka - Karola Duchoňa, sa konal Deň poľa. Návštevníci našli miesto podujatia veľmi ľahko, keďže spevákovi s najmužnejším hlasom, akoby na poli v blízkosti jeho rodiska vzdávali hold. Dievča z Budmeríc, alebo Čardáš dvoch sŕdc sa niesol do uší návštevníkov, ktorí kráčali po vlahe túžiacich poliach.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 159,50
CBoT Chicago 134,38
KBB Bratislava 140,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 119,09
KBB Bratislava 141,08
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 366,00

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk?

Výhody

  • Každý deň dostanete elektronickou poštou zoznam článkov, ktoré boli uverejnené v daný deň.
  • Nikdy si nezabudnete prečítať to, čo môže byť pre vaše podnikanie dôležité.
  • Odber noviniek je možné kedykoľvek jedným kliknutím zrušiť.

takmer 1000 čitateľov poľnoinfo.sk dostáva od nás čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.