VÚB
VÚB

Schválili osobitný odvod pre obchodné reťazce

Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Vyplýva to z návrhu zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov koaličnej SNS a plénum ho pri štvrtkovom hlasovaní schválilo.

SPPK: Poľnohospodári bojujú s počasím aj s lesnou zverou

Jesenné práce sú na väčšine územia SR prakticky ukončené. Poľnohospodári finišujú so zberom kukurice a slnečnice, ale aj ovocia. Zber cukrovej repy sa presunul do poslednej tretiny. Pestovatelia upozorňujú aj na škody na ornej pôde a trvalých trávnych porastoch následkom premnoženej poľovnej zveri. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

S cukrovou repou pravdepodobne v Oponiciach končia

Na Slovensku pestuje cukrovú repu takmer 200 poľnohospodárov. Zatiaľ k nim patria aj hospodári z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach. Do budúcna však s touto plodinou už viac menej nepočítajú. Dôvodom je sucho aj pokles cien v dôsledku zrušenia kvót.

MPRV SR: Odvod pre obchodné reťazce má do agrosektora vrátiť rovnováhu

Návrh na mimoriadny odvod pre obchodné reťazce vznikol najmä preto, aby odstránil nespravodlivé rozdelenie marže a do agrosektora vrátil rovnováhu. Pre TASR to v stredu uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) v reakcii na Výzvu na podporu poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu na Slovensku z dielne Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) a Združenia miest a obcí Slovenska.

ZSD SR: Situácia na trhu s drevom je kritická

Zväz spracovateľov dreva (ZSD) SR vníma situáciu na trhu s drevom za kritickú, a to kvôli zvyšujúcemu sa podielu tzv. kalamitného dreva nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Značne to vplýva na kvalitu ponúkaných sortimentov a ohrozuje finančnú politiku pri dodávkach dreva a odbyte výrobkov z nich. Konštatovali to zástupcovia ZSD SR na pravidelnom štvrťročnom pracovnom rokovaní s vedením štátneho podniku Lesy SR.

SPP 2020 – veci sa hýbu vpred

V budúcej spoločnej poľnohospodárskej politike si niektoré nastavenia určia členské štáty samé. Do budúceho roka musia vypracovať vlastné strategické plány, ktoré by mali Bruselu odovzdať do konca budúceho roka.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ