VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Exotická vôňa v Hucíne

Anna Švecová vedie spoločnosť PM krátko. V poľnohospodárskej reči by sme hovorili o troch žatvách. To ale neznamená, že tamojšie lúky a polia nepozná. Gemerskú spoločnosť založil a viedol jej otec.

Štátna pomoc môže naštartovať produkciu mlieka

Výroba mlieka zažila za ostatné dva roky významne zmeny. Odstránenie kvót a následný prepad cien spôsobil otras, z ktorého sa odvetvie spamätáva doteraz. Aktuálne navrhnutá štátna pomoc pre rezort pôdohospodárstva sa, podľa účastníkov Dňa prvovýrobcov mlieka, podobá zlému vtipu. Odvetvie opäť postaví do zložitej situácie.

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 9.10.2017

Kurz USD voči euru stúpa, aktuálne je 1,17 USD/euro. Cena ropy ku koncu septembra stúpla na svoje dvojročné maximum, až 56 USD/barrel, ale neočakáva sa, že tento trend bude pokračovať a cena ropy opäť klesá. Rusko opäť navýšilo odhady úrod 2017 na 133 mil. t (z toho 81,1 mil. t pšenice, 20 mil. t jačmeňa a kukurica na 15,2 mil. t).

Návrh rozpočtu pre pôdohospodárstvo je 1,1 miliardy eur

Kapitola Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má na rok 2018 rozpočtované zdroje vo výške 1,10 miliardy eur, v tom rozpočtové prostriedky kapitoly predstavujú sumu 85,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý dnes zverejnilo ministerstvo financií.

Za európske prostriedky sme toho mohli dokázať viac

Záleží mi na tom, aby sa poľnohospodársky sektor na Slovensku dobre rozvíjal. Aby využíval možnosti, ktoré mu ponúka Európska únia a aby sme mali na Slovensku dostatok zdravých, kvalitných a bezpečných potravín. Začal rozhovor o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (SPP EÚ) Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Dvojaká kvalita je problémom už tretiny krajín EÚ

Dvojaká kvalita tovarov, najmä potravín, je problémom už tretiny krajín EÚ. Uviedla to dnes na brífingu v Bratislave šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS), po rokovaní pracovnej skupiny pre dvojakú kvalitu potravín z deviatich krajín EÚ (V4+5), za účasti generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV Milana Lapšanského a ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefa Bíreša.

Dokument Sedliacky rozum uvedie festival Jeden svet

Dokument Zuzany Piussi a Víta Janečka Sedliacky rozum uvidia aj diváci na Slovensku. Film "o obrábaní pôdy, sedliakoch i najväčšom sedliakovi všetkých čias v kontexte systémov českej krajiny, vidieku i štátu" bude mať slovenskú premiéru v Bratislave na festivale Jeden svet.

Leopoldovský závod Meroco vyrobil milión ton biopaliva

Milióntu vyrobenú tonu biopaliva nazývaného biodiesel vyrobili v týchto dňoch v spoločnosti Meroco, a.s., v Leopoldove. Vďaka tomuto objemu mohlo prísť k úspore najmenej 1,67 milióna ton emisií CO2, čo je približne rovnaké množstvo, ako vyprodukuje jedna veľká cementáreň za tri roky.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 161,25
CBoT Chicago 132,45
KBB Bratislava 141,50
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 145,25
CBoT Chicago 114,77
KBB Bratislava 124,25
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 366,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ