Aktuálny pohľad na agrosektor

Preddavky k platbám na plochu sú nateraz v nedohľadne

Preddavky na priame platby vyplatila Pôdohospodárska platobná agentúra historicky po prvý raz v roku 2017. Dostalo ich asi 4 a pol tisíca žiadateľov v celkovej sume takmer 24 miliónov eur. V podobnom objeme sa preddavky dostanú žiadateľom aj v tomto roku. Opäť sa o ne podelia najmä chovatelia zvierat, predovšetkým kôz, oviec, či hovädzieho dobytka.

Stropovanie vraj nepresadzuje Nemecko ani Francúzsko

Ministri poľnohospodárstva ostatných krajín Európskej únie včera (19.2.2018) dávali najavo väčšie pochopenie pre odmietavý postoj Českej republiky a ďalších východoeurópskych štátov na určenie hornej hranice priamych platieb pre poľnohospodárov. Novinárom to v Bruseli povedal český minister Jiří Milek s tým, že asi dve tretiny krajín únie majú teraz na problematiku podobný pohľad ako Praha.

Metro dosiahlo vo 4. štvrťroku zisk 232 miliónov eur

Metro, nemecký veľkoobchod s potravinami, vlani v poslednom štvrťroku dosiahol zisk 232 miliónov eur. Prebytok stúpol medziročne takmer o 88 %. Prenikavé zlepšenie zisku súviselo s tým, že v októbri až decembri nemal už zvýšené náklady na svoju reštrukturalizáciu ako v roku 2016. Vedenie koncernu o tom informovalo v utorok.

Vidiecka platforma: Mikropodnikom výzva nepomôže

Výzva pre malých a začínajúcich farmárov je určená najmä mikropodnikom v oblasti agrosektora, ktorí s farmárčením majú skúsenosti a snažia sa presadiť na trhu. Na svoj štart môžu získať 15 tisíc eur. Cieľom je najmä podporiť ich v rozvoji a konkurencieschopnosti. Podľa Vidieckej platformy ide o prvú výzvu zameranú na mikropodniky, ktorá ale ich predstavy nenapĺňa.

Agrorezort víta podporu opozície pre zelenú naftu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR víta záväzok opozičného hnutia Sme rodina, že podporí projekt systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby tzv. zelená nafta z dielne agrorezortu. Uviedol to hovorca MPRV SR Vladimír Machalík v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Sme rodina Borisa Kollára a Jaroslava Karahutu.

Potravinári: Reťazce sa zaväzujú k férovým vzťahom

Potravinárska komora Slovenska (PKS) a Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) v piatok v Bratislave podpísali vznik Iniciatívy pre férový obchod aj na Slovensku. Pripojením sa k európskej Supply Chain Initiative sa zaviazali k presadzovaniu zásad správnej obchodnej praxe a transparentnému a korektnému riešeniu všetkých prípadných sporov, ktoré môžu vzniknúť v každom obchodnom vzťahu.

Na východnom Slovensku rastie záujem o nové traktory

Podľa údajov, ktoré spracoval AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR zo zdrojov Prezídia Policajného zboru, bolo v roku 2017 prihlásených do evidencie 799 nových traktorov. Je to o 2,5 percenta viac, ako v roku 2016. Vtedy bolo prihlásených 779 nových traktorov.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ