VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

OLAF začal vyšetrovať údajné zneužívanie fondov

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli vo štvrtok oznámil, že začal vyšetrovanie údajného zneužívania fondov Európskej únie na Slovensku, ktoré odhalil slovenský novinár Ján Kuciak. Vo februári ho zavraždili a spolu s ním aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Politico.

ČR: Vysoká produktivita, ale nízka produkcia?

Zatiaľ čo produktivita českého poľnohospodárstva je v porovnaní s vyspelými štátmi veľmi dobrá, celkový objem produkcie a potravinová sebestačnosť ČR sú podľa prezidenta Agrárnej komory ČR Zdeňka Jandejska katastrofálne. Uviedol to na konferencii o budúcnosti českého poľnohospodárstva na brnenskom veľtrhu Techagro.

Výrobca strojov Agrio vlani výrazne navýšil svoje tržby

Výrobca poľnohospodárskych strojov Agrio MZS z Křemže na Českokrumlovsku mal vlani tržby 240 miliónov korún (9,5 milióna eur), čo znamená medziročný rast o 35 percent. Firma zarobila pred zdanením 16 miliónov korún (630-tisíc eur). ČTK to na veľtrhu Techagro v Brne povedal konateľ spoločnosti Ivan Olšan.

Marcinčin: Navrhujeme obmedzenie platieb pre veľké farmy

Najmenej rozvinuté okresy na Slovensku najviac trpia súčasným modelom poľnohospodárstva, v ktorom 5 % veľkých korporatívnych fariem získava takmer tri štvrtiny priamych platieb, čo je asi 300 miliónov eur ročne, pričom zamestnáva len štvrtinu zamestnancov v poľnohospodárstve. Myslí si to splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin.

Efektivita spájania fariem

Slovenské poľnohospodárstvo sa koncentruje, pričom tento proces môžeme pozorovať aj v ekonomicky vyspelých štátoch. Dochádza k zmenám, ktorých výsledkom je, že dnes niekoľko skupín obhospodaruje 15 percent poľnohospodárskej pôdy. Ide o približne 200 tisíc hektárov, najmä v južných oblastiach Slovenska.

Brnenský Zetor vlani predal 3-tisíc traktorov

Brniansky Zetor Tractors vlani predal okolo 3-tisíc traktorov, teda zhruba o stovku viac, než predpokladal. Firma je ôsmy rok po sebe v zisku. Podľa predbežných výsledkov zarobila pred zdanením 110 miliónov korún (4,3 milióna eur), čo je rovnaké číslo ako za rok 2016.

ČR: Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku vzrástol

Predaj traktorov a kombajnov v minulom roku, po prepade v roku 2016, vzrástol na štandardnú úroveň dlhodobého priemeru. V Českej republike sa vlani predalo 2247 traktorov, čo znamená medziročný nárast o 20 percent. Kombajnov sa predalo 162, medziročne o 17 percent viac. Vyplýva to z informácií, ktoré na veľtrhu Techagro v Brne poskytla Asociácia poľnohospodárskej a lesníckej techniky.

Matečná: Kontrolný systém dotácií je nastavený dobre

Kontrolný systém v SR s agrodotáciami je nastavený dobre. Uviedla to v relácii RTVS O 5 minút 12 podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) v diskusii s opozičným poslancom Národnej rady (NR) SR a bývalým ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom (nezaradený).

Nákupná cena mlieka vo februári klesla

Surového kravského mlieka nakúpili spracovatelia spolu vo februári 64 609 ton, čo bolo o 8,2 % menej ako v januári 2018. Mlieka Q. triedy sa nakúpilo spolu 46 361 ton (-6,0 %). Nákup mlieka 1. triedy kvality dosiahol 17 563 ton, bolo to o 14,0 % menej ako pred mesiacom.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,00
CBoT Chicago 138,28
KBB Bratislava 144,17
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 162,50
CBoT Chicago 120,42
KBB Bratislava 141,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 340,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Na archívnej snímke z 30. júla 1969 nový pivovar v Hurbanove. V Hurbanove, okres Komárno, dali začiatkom tohto mesiaca do skúšobnej prevádzky nový pivovar s kapacitou 600.000 hektolitrov piva. Pivovar bol postavený za dva a pol roka za 120 miliónov korún. S riadnou výrobou chcú začať začiatkom augusta a budú vyrábať všetky druhy piva - biele a čierne, sedem, desať a dvanásťstupňové. Novinkou bude pivo v plechovkách, ktoré bude o niečo drahšie ako fľaškové, ďalším zlepšením bude pasterizované sudové pivo. Hurbanovské pivo sa bude predávať pod značkou "Zlatý bažant", a má výbornú chuť a vysokú kvalitu, čoho zárukou je vlastná sladovňa s kapacitou 30.000 ton sladu za rok, ktorá pracuje už 3 roky a slad z nej si získal dobré meno v zahraničí, kam ho väčšinou exportovali. Na snímke pivovar so sladovňou. Autor: dobový text a foto TASR

Komerčné informácie

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ