VÚB
VÚB

Poľnohospodárom pritečú peniaze cez naftu

Prvé čísla normatívov na podporu špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby má portál poľnoinfo.sk k dispozícii. Ide o dôležitý údaj, ktorý hovorí o podpore na jeden hektár pôdy, alebo na hospodárske zviera. Prostriedky pritečú do poľnohospodárskych subjektov cez štátnu pomoc, ktorá je notifikovaná pod názvom Zelená nafta.

AKS: Roľníci postihnutí suchom počkajú na kroky premiéra

Roľníci, ktorí mali v roku 2017 pre extrémne sucho straty na úrode až do 70 %, pomoc od štátu zatiaľ nedostali napriek tomu, že vláda v tomto smere opakovane garantovala podporu. Protesty však zatiaľ organizovať nebudú, počkajú na kroky premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), informovala Agrárna komora Slovenska (AKS).

Poľnohospodárov má rozpočet na rok 2019 motivovať

Slovenské poľnohospodárstvo potrebuje naštartovať. Pomôcť tomu má výroba s vyššou pridanou hodnotou, ktorá viaže zamestnanosť a zvráti negatívny obraz obchodnej bilancie s potravinami. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná hovorí, že naši poľnohospodári často volili ľahšiu cestu pri voľbe výrobného programu. Za týmito rozhodnutiami boli podľa jej slov chýbajúce prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktoré by roľníkov motivovali k určitým typom výrob. To sa má od roku 2019 zmeniť.

Pivovarníci Európy: Výroba piva narastá

Výroba piva v Európe sa v roku 2017 dostala na najvyššiu úroveň za posledných osem rokov, čo bolo podporené rekordným vývozom, pribúdaním minipivovarov a zvýšením výroby pivných nápojov s nízkym obsahom alkoholu. Uvádza sa vo výročnej správe organizácie The Brewers of Europe (Pivovarníci Európy).

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ