VÚB
VÚB

Na stropovanie majú rovnaký názor

Päť kráv a dvanásť kuriatok je krásna a romantická predstava o poľnohospodárstve, ale nie príliš reálna. Uviedol na stretnutí s novinármi v Bratislave Pekka Pesonen, generálny tajomník európskej organizácie farmárov COPA COGECA. Odpovedal tak na otázku k stropovaniu priamych platieb, ktorá je živá najmä na Slovensku, Českej republike, alebo v Nemecku.

PD Pravotice bude medzi spotrebiteľmi stále známejšie

Chov ošípaných je oblasť, od ktorej mnohí poľnohospodári upustili. Za poklesom produkcie je viacero faktorov od zníženia nákupných cien ošípaných po vstupe do EÚ - respektíve ich vyrovnanie so spoločným európskym trhom, až po rušenie domácich porážacích kapacít a orientácia mäsopriemyslu na nákup porazených kusov veľmi často zo zahraničia.

Spokojnosť s návrhom štátneho rozpočtu

Rezort pôdohospodárstva by mal v budúcom roku hospodáriť so sumou 1,19 miliardy eur. Ako aj po iné roky, väčšiu časť tohto balíka, 949 miliónov eur, by mali tvoriť prostriedky z eurofondov. Samotné prostriedky rozpočtovej kapitoly by mali dosiahnuť 244 miliónov eur. Oproti minulým rokom by v roku 2019 malo dôjsť k výraznejšiemu navýšeniu štátnej pomoci. Po jej zvýšení volajú poľnohospodári už roky.

Uspieť v cukrovej repe je stále ťažšie. Aj v Kukučínove

Od cieľa našej cesty - Kukučínova, nás delí už len jedna obec. Ešte predtým, ako sa do nej dostaneme, prechádzame okolo mäsokombinátu, ktorý v minulosti poskytoval prácu viac ako 500-zamestnancom a zabezpečoval odbyt ošípaných zo širokého okolia. Sme v Zbrojníkoch a tamojší spracovateľ už roky nefunguje.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ