VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Kiska: Je načase, aby vláda riešila požiadavky farmárov

Je načase, aby vláda začala poctivo a citlivo pristupovať k požiadavkám a problémom farmárov. Po stredajšom stretnutí s protestujúcimi farmármi to vyhlásil prezident Andrej Kiska. Situáciu v poľnohospodárstve označil za vážnu, treba podľa neho riešiť nejasné majetkovoprávne vzťahy k pozemkom, aj problém s agrodotáciami.

Absolventi VŠP si po 50 rokoch obnovili inžiniersky titul

V aule Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre si po 50 rokoch symbolicky obnovili titul „inžinier“ absolventi Vysokej školy poľnohospodárskej z roku 1968. Pred promočné kolégium svojej alma mater sa vrátilo 144 absolventov odborov fytotechnika, zootechnika, meliorácie, prevádzka a ekonomika, mechanizácia a trojročného špecializovaného inžinierskeho vysokoškolského štúdia.

Nové laboratóriá posilnia výskum aj v agrooblasti

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre spustila do prevádzky nové moderné laboratóriá. Ide o poslednú časť laboratórií, ktoré sú súčasťou projektu vedecko-výskumného centra Agrobiotech. To otvorili na jeseň 2015 v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Chýbajúci agromechatronici prídu do praxe o 3 roky

Agrosektor dlhodobo trpí nedostatkom pracovníkov. Ich priemerný vek sa navyše neustále zvyšuje, prílev mladých ročníkov do odvetvia je pomalý. Problémom sú najmä odvetvia, ktoré napredujú aj po technologickej stránke. Patrí k nim aj servis či obsluha moderných poľnohospodárskych strojov.

Agrofert vlani významne investoval aj na Slovensku

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert sa vlani medziročne znížil o 38 percent na 4,8 miliardy korún (187 miliónov eur) . Konsolidované tržby firmy, ktorú do minuloročného februára vlastnil český premiér Andrej Babiš (ANO), stagnovali na 155,1 miliardy (6,035 miliardy eur), predvlani predstavovali 155,3 miliardy korún.

Francúzski poľnohospodári protestujú proti vláde

Na protest proti poľnohospodárskej politike francúzskej vlády sa v nedeľu začala blokáda niektorých skladov pohonných látok v krajine. Protestnú akciu organizuje najväčšia odborová organizácia francúzskych poľnohospodárov (FNSEA) a združenie Mladí poľnohospodári.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 173,75
CBoT Chicago 154,95
KBB Bratislava 154,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 164,00
CBoT Chicago 120,46
KBB Bratislava 141,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 349,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ