VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Už desaťročie spoluvytvárajú obraz rezortu

Zsolt Bindics pracoval do svojich dvadsiatich troch rokov v tlačiarni, kde zarábal 9-tisíc korún mesačne. Vtedy sa mu sen o vlastnom podnikaní zdal ako neuveriteľne vzdialený. Dnes je tento mladý poľnohospodár najväčším pestovateľom paradajok na Slovensku. Minuloročné tržby spoločnosti, ktorú vedie, presiahli 16 miliónov eur. Príbeh ako z rozprávky, ktorý by chceli napodobniť stovky mladých ľudí na Slovensku. Tých najvytrvalejších s láskou k pôde a zvieratám, už desať rokov spája Združenie mladých farmárov.

Chuť pracovať v Ludrovej vítajú

Svoje malé jubileum oslavuje tento rok Poľnohospodárske družstvo Ludrová. Už 45-rokov hospodária v katastroch troch obcí, na dohľad od priemyselného Ružomberku. Rozširovanie neďalekých papierní a rozvoj turistického ruchu, postavili manažment družstva pred otázku, nad ktorou sa zmýšľajú čoraz častejšie.

Nové učebne pre štúdium techniky

Trnava sa vďaka automobilke stala, popri iných slovenských regiónoch, symbolom automobilového priemyslu. Vďaka tomu sa sústredila pozornosť vzdelávania a požiadaviek trhu práce na odbory súvisiace práve s týmto odvetvím. Popritom sa roky zabúdalo na výchovu mladých ľudí pre poľnohospodárstvo a agrotechniku.

Zoznam najlepších družstiev a spoločností

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum - Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva na základe výsledkov dosiahnutých za rok 2016 vyhodnotil 508 právnických osôb, ktoré sa prihlásili do 22. ročníka súťaže Top Agro Slovensko. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo vo štvrtok (19.10.2017).

V Spišských Tomášovciach ocenili vidiecke ženy roka 2017

V rámci svetového Dňa vidieckych žien sa dnes v Spišských Tomášovciach, okres Spišská Nová Ves, konal v poradí 16. ročník súťaže Vidiecka žena roka – Líderka 2017. Záštitu nad podujatím prevzala europoslankyňa Jana Žitňanská. Organizátori udelili celkom štyri ocenenia v kategóriách žena – aktivistka, politička, podnikateľka a remeselníčka. TASR o tom informovala predsedníčka Vidieckeho parlamentu (VP) na Slovensku Mária Behanovská.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 156,00
CBoT Chicago 122,66
KBB Bratislava 136,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 154,00
CBoT Chicago 114
KBB Bratislava 131,83
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 364,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ