Ematech
Ematech

Kráľovstvo gerbier je pri Nových Zámkoch

V minulosti sa pestovaniu kvetov v skleníkoch venovalo u nás aj v Českej republike viacero pestovateľov, ktorých ale postupne ubúdalo. Opačným príkladom je Branislav Oremus z Bánova v okrese Nové Zámky, ktorý na rozdiel od ostatných, plochy pestovania kvetín neustále zvyšoval. Dnes je najväčším pestovateľom gerbier na Slovensku i v Česku.

Úrodu nemá kto zbierať

V sadoch v tomto roku zostala nepozbieraná asi tretina jahôd. Podobný osud postihol asi štvrtinu marhúľ a čerešní. Aktuálne sa s problémom chýbajúcich sezónnych pracovníkov na zber boria aj pestovatelia broskýň či sliviek, pestovateľov jadrového ovocia čaká o pár týždňov.

SPPK bude oficiálnym členom COPA-COGECA

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) bude oficiálnym členom COPA-COGECA. Členstvo v tejto prestížnej medzinárodnej organizácii zaručí pre SPPK opätovný prístup k zásadným informáciám týkajúcim sa napríklad aj pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) po roku 2020. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Belgicko prichádza kvôli suchu o vianočné stromčeky

Súčasná vlna tropického počasia v Európe tvrdo dopadá aj na belgických pestovateľov vianočných jedlí. Oblasť Arden, z ktorej pochádza 85-percent belgických vianočných stromčekov, je v týchto dňoch plná zvädnutých a niekedy aj úplne spálených malých stromčekov, napísal web belgickej rozhlasovej a televíznej stanice RTBF. Zrážkové úhrny sa v Belgicku za posledné týždne blížia k historickému minimu.

Aj vďaka paradajkám dosiahli rekordné tržby a zisk

Poľnohospodárske družstvo Haňovice (okres Olomouc) vďaka sprevádzkovaniu nového skleníka na pestovanie paradajok a rastúcemu predaju plastových výrobkov zvýšilo vlani medziročne tržby o 57-percent na rekordných 206,2 miliónov českých korún (8 miliónov eur) zo 130,5 milióna (5 miliónov eur) v roku 2016.

Ako dlho budete jesť chlieb upečený z našej krvi

Iránski poľnohospodári postávajú okolo svojich traktorov zaparkovaných pri kanáli, ktorým kedysi prúdila voda a zavlažovala ich polia. Niekoľko rokov už je ale vyschnutý a Iránci chcú, aby im pomohla vláda. Pri Varzanehu, ktorý leží v provincii Isfahán, sa podobné protesty konajú každý deň. Ako napísala agentúra AP, medzi ľuďmi rastie zlosť kvôli nedostatku vody.

Sme rodina: Žiadame odvolanie J. Kožucha

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) by mala odvolať Juraja Kožucha z funkcie generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a sama zvážiť odstúpenie. Žiada ju o to opozičné hnutie Sme rodina v súvislosti s pochybeniami vo veciach farmárov, o ktorých v pondelok informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ