VÚB
VÚB

Agrofert má pozastavené vyplácanie prostriedkov z PRV

Český Štátny poľnohospodársky intervenčný fond (obdoba slovenskej PPA) potvrdil, že od 2. augusta 2018 nepreplatil koncernu Agrofert žiaden nový projekt z európskeho Programu rozvoja vidieka. Ostatným poľnohospodárom sa dotácie štandardne vyplácajú, oznámila dnes ČTK hovorkyňa SZIF Vladimíra Nováková a potvrdil to aj hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý.

Investície z minulosti zmenili bobrovské polia

Poľnohospodárske družstvo v Bobrove vzniklo v roku 1958. Aj keď je to už šesťdesiat rokov, pozostatky domáceho hospodárenia sú stále prítomné. Možno za to môže hlboko zakorenený vzťah Oravy k pôde, alebo to, že si aj ďalšie generácie Bobrovčanov pamätajú, kde ich starí rodičia gazdovali. Predseda tamojšieho družstva Tomáš Lúchava odhaduje, že ešte aj dnes by sme v domoch najmä starších obyvateľov tejto hornooravskej obce našli do dvadsať kráv.

Ukrajina si pripomína 85. výročie hladomoru

Ako Deň spomienky na obete hladomoru z rokov 1932-1933 si Ukrajina každý rok v štvrtú novembrovú sobotu pripomína tento pamätný deň. V tomto roku pripadol na 24. novembra a Ukrajinci si túto udalosť pripomenú viacerými podujatiami. Vo vtedajšej Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) zomrelo na následky umelo vyvolaného hladu vyše sedem miliónov ľudí. Súčasná Ukrajina hladomor spred 85 rokov označuje slovom genocída.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 207,25
CBoT Chicago 172,06
KBB Bratislava 186,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 133,4
KBB Bratislava 152,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 367,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ