VÚB
VÚB

V Poprade neprikrášľujú, ani nedramatizujú

Vymlátiť jarný jačmeň tak, aby ho neznehodnotila búrka, sa v popradskej spoločnosti Zemedar podarilo v poslednej chvíli. Už v stredu, keď zakosili do prvých hektárov bola známa predpoveď na sobotu, keď mali oblasť severného Slovenska zasiahnuť prívalové dažde. Meteorológovia sa nemýlili. Na polia, ktoré obhospodaruje Ján Regec padlo 37-milimetrov zrážok a ak by len niekoľko hodín predtým nepokosil poslednú parcelu, pohľad tohto poľnohospodára na aktuálnu žatvu by bol iný. Dnes je spokojný. S úrodami aj s cenami.

Úrad geodézie rozširuje elektronické služby

V súčasnosti je v rámci projektu Elektronické služby katastra nehnuteľností (ESKN) prevádzkovaných 15 elektronických služieb. Zahŕňajú poskytovanie informácií z katastra nehnuteľností o vlastníkoch, nehnuteľnostiach, o právach k nehnuteľnostiam, poskytnutie číselníkov a súpisov nehnuteľností a účastníkov právnych vzťahov.

PD Pravotice bude medzi spotrebiteľmi stále známejšie

Chov ošípaných je oblasť, od ktorej mnohí poľnohospodári upustili. Za poklesom produkcie je viacero faktorov od zníženia nákupných cien ošípaných po vstupe do EÚ - respektíve ich vyrovnanie so spoločným európskym trhom, až po rušenie domácich porážacích kapacít a orientácia mäsopriemyslu na nákup porazených kusov veľmi často zo zahraničia.

Spokojnosť s návrhom štátneho rozpočtu

Rezort pôdohospodárstva by mal v budúcom roku hospodáriť so sumou 1,19 miliardy eur. Ako aj po iné roky, väčšiu časť tohto balíka, 949 miliónov eur, by mali tvoriť prostriedky z eurofondov. Samotné prostriedky rozpočtovej kapitoly by mali dosiahnuť 244 miliónov eur. Oproti minulým rokom by v roku 2019 malo dôjsť k výraznejšiemu navýšeniu štátnej pomoci. Po jej zvýšení volajú poľnohospodári už roky.

Uspieť v cukrovej repe je stále ťažšie. Aj v Kukučínove

Od cieľa našej cesty - Kukučínova, nás delí už len jedna obec. Ešte predtým, ako sa do nej dostaneme, prechádzame okolo mäsokombinátu, ktorý v minulosti poskytoval prácu viac ako 500-zamestnancom a zabezpečoval odbyt ošípaných zo širokého okolia. Sme v Zbrojníkoch a tamojší spracovateľ už roky nefunguje.

Janka Holéciová je medzi najlepšími slovenskými hovorcami

Najlepším hovorcom v kategórii štátna správa a štátny sektor sa v roku 2018 stal Roman Krpelan, ktorý je riaditeľom komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta SR. V kategórií privátny a komerčný sektor zvíťazil PR a tlačový hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák a v kategórií samospráva a neziskový sektor triumfovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová. Najlepších víťazov vyhlásili v piatok večer v Bratislave.

Sme rodina: Vítame, že MPRV navrhlo pomôcť farmárom

Opozičné hnutie Sme rodina víta, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh vlády SR na finančnú pomoc slovenským farmárom, ktorí v roku 2017 utrpeli straty na úrode pre extrémne sucho. Uviedlo to tlačové oddelenie hnutia v reakcii na zverejnený materiál agrorezortu.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ