Aktuálny pohľad na agrosektor

OĽaNO v kauze Babindol podá podnety na NKÚ aj OLAF

Poslanci hnutia OĽaNO chcú v kauze Babindol podať podnety na Najvyšší kontrolný úrad a na Európsky úrad boja proti podvodom. Poslankyňa Veronika Remišová totiž v piatok upozornila na ďalší prípad firmy, ktorá mala podozrivo získať dotáciu z eurofondov. Podozrivé praktiky pritom majú pokračovať na ministerstve pôdohospodárstva aj pod vedením súčasnej ministerky Gabriely Matečnej (nom. SNS).

Mladí farmári z východu hovoria o poľnohospodárskej politike

O poľnohospodárskej politike a ďalších perspektívach farmárčenia na Slovensku i očakávaných zmenách v legislatíve, ktoré sa dotknú poľnohospodárov, hovoria účastníci dvojdňového podujatia na Drienici v okrese Sabinov, ktoré pripravilo Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF a Národná sieť rozvoja vidieka SR pre Prešovský kraj. Stretnutie sa koná v dňoch 16. a 17. februára a je určené pre členov Klubu mladých farmárov z východu republiky, ktorých prišlo okolo 70.

Vidiecka platforma: Mikropodnikom výzva nepomôže

Výzva pre malých a začínajúcich farmárov je určená najmä mikropodnikom v oblasti agrosektora, ktorí s farmárčením majú skúsenosti a snažia sa presadiť na trhu. Na svoj štart môžu získať 15 tisíc eur. Cieľom je najmä podporiť ich v rozvoji a konkurencieschopnosti. Podľa Vidieckej platformy ide o prvú výzvu zameranú na mikropodniky, ktorá ale ich predstavy nenapĺňa.

Valentín prináša aspoň dočasnú prácu

Dni pred sviatkom zaľúbených, sv. Valentínom, sú v Kolumbii mimoriadne rušným obdobím. Táto krajina je totiž jedným z najväčších exportérov kvetov na svete. Výsledkom je obrovský dopyt po sezónnych zamestnancoch v skleníkoch neďaleko Bogoty.

Na východnom Slovensku rastie záujem o nové traktory

Podľa údajov, ktoré spracoval AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR zo zdrojov Prezídia Policajného zboru, bolo v roku 2017 prihlásených do evidencie 799 nových traktorov. Je to o 2,5 percenta viac, ako v roku 2016. Vtedy bolo prihlásených 779 nových traktorov.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ