VÚB
VÚB

Pruské na Považí ako symbol intenzity?

Cieľom predsedu Poľnohospodárskeho družstva Vršatec v Pruskom je dosiahnuť s päťsto dojnicami ročnú produkciu mlieka na úrovni 5-miliónov litrov. Na relatívne malý podnik umiestnený najmä v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty ide o odvážny podnikateľský zámer. Obdobie z prelomu tisícročia nám ale môže napovedať, že tento cieľ nie je nereálny.

Budúcnosť hovädzieho dobytka je v Tvrdošíne spečatená

Pod dočasnú stagnáciu mliekovej úžitkovosti v Tvrdošíne sa podpísali provizórne riešenia, ktoré vznikli na hospodárskom dvore tamojšieho družstva. Sú daňou za masívne stavebné zásahy, najväčšie za ostatné desaťročia. Ich cieľom sú lepšie životné podmienky zvierat a vyššia úžitkovosť. Hlavnou investíciou je moderný kravín, ktorý bude prvým na Orave.

Mor ošípaných je v Európe na vzostupe

Africký mor ošípaných sa ďalej šíri Európou, prípadov nákazy je už teraz viac, ako za celý minulý rok. Svetlou výnimkou zostáva Česká republika, kde sa vďaka prísnym opatreniam od tohtoročného apríla žiadny nový prípad neobjavil. Podľa odhadov nemeckej vládnej agentúry Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) sa obzvlášť kritickou javí situácia v Rumunsku.

Prepad tureckej líry výrazne zasiahol našich chovateľov

Kurz tureckej líry už niekoľko týždňov dosahuje rekordné minimá. Nemá to vplyv len na tureckú ekonomiku – pociťujú to aj naši chovatelia mäsového dobytka. Práve Turecko je totiž cieľovou krajinou väčšiny odstavených slovenských teliat. Z celkovej produkcie asi 30 tisíc kusov ročne putovali v uplynulých rokoch do Turecka v priemere asi tri štvrtiny.

Kto horí za živočíšnu výrobu?

Tradičnou súčasťou výstavy Agrokomplex je vyznamenanie najlepších chovateľov. Ocenenie Zlatý kosák, alebo Šampión výstavy sú ceny, ktoré poznajú viac ako dve generácie slovenských zootechnikov. Mnohých sprevádzajú od začiatku profesionálnej kariéry a pôsobia ako meradlo úspešnosti ich dlhoročnej zootechnickej práce. Dosiahnuť špičkové výsledky v živočíšnej výrobe nie je pritom otázkou mesiacov, ale často rokov a občas aj desaťročí.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 201,75
CBoT Chicago 163,03
KBB Bratislava 182,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 177,00
CBoT Chicago 119,61
KBB Bratislava 154,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 362,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ