VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Štátna pomoc môže naštartovať produkciu mlieka

Výroba mlieka zažila za ostatné dva roky významne zmeny. Odstránenie kvót a následný prepad cien spôsobil otras, z ktorého sa odvetvie spamätáva doteraz. Aktuálne navrhnutá štátna pomoc pre rezort pôdohospodárstva sa, podľa účastníkov Dňa prvovýrobcov mlieka, podobá zlému vtipu. Odvetvie opäť postaví do zložitej situácie.

Vďaka úcte k tradíciám sú v Liptovskom Ondreji moderní

Keď Ján Paciga ako čerstvo vyštudovaný zootechnik nastúpil na poľnohospodárske družstvo v Liptovskom Ondreji, produkciu mlieka zabezpečovalo 1 700 dojníc pinzgauského plemena. Písala sa polovica sedemdesiatych rokov a od Ilavy po Svidník, s južným ohraničením mesta Zvolen, boli v chovoch zastúpené najmä tieto višňovočervené stáda hovädzieho dobytka.

Biomäso z Važca už zrejme na vianočný stôl

Vo važeckom poľnohospodárskom družstve, či možno presnejšie – na Ekofarme Važec neutícha už tretí rok stavebný ruch. Rekonštruované maštale či dojáreň práve čakajú na refinancovanie z európskych peňazí. Vynovený je aj prístrešok na stroje aj senník. Pred dokončením je bio - bitúnok, o ktorom družstevníci snívali už niekoľko rokov.

Kampaň Adoptuj si kravičku opäť ožíva

Mliečny fond, ktorý financujú prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka, po niekoľkých rokoch opätovne oživil kampaň Adoptuj si kravičku. V rámci projektu, ktorý má za cieľ prispieť k zvýšeniu spotreby slovenského mlieka a mliečnych výrobkov, sa bude môcť verejnosť stať adoptívnym rodičom pre kravy z 58 fariem na Slovensku.

Farma ako životný štýl

Nie je to príbeh ako z rozprávky, ale má dobrý koniec. Disciplína, skromnosť a zodpovedný prístup ku všetkému, čo si „skrotila“ Svetlana Iršová na Tlstej hore v svahoch Malých Karpát, ju priviedli k životnému štýlu, o ktorom sa dá romanticky snívať.

Európa čelí nedostatku mlieka a masla

Európa čelí nedostatku mlieka, masla a smotany a v plnej miere sa to ukáže v období vianočných sviatkov. Ceny mliečnych produktov tak budú pokračovať v raste, najmä pred Vianocami. Uviedla to v týchto dňoch jedna z najväčších mliekarenských spoločností na svete, dánska firma Arla Foods.

Ovce na pasienkoch národného parku Muránska planina

Agrofarma Dianiška, s.r.o. síce funguje od roku 1998, no málokde by ste našli také rodinné prepojenie s históriou, ako práve tu, pri prameni riečky Rimavy. Dvaja bratia, Miroslav a Peter Dianiškovci, zakladatelia spoločného podniku, mali vzťah k prírode a domácim zvieratám od detstva. Už ich starí rodičia sa zaoberali chovom hovädzieho dobytka a oviec v kopcoch nad Tisovcom, v lokalite Jaslište.

Záujem o regionálne mliečne špeciality rastie

Diskusiou o stúpajúcej obľúbenosti slovenských mliečnych výrobkov u spotrebiteľov vyvrcholila séria odborných diskusných stolov na tohtoročnej medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, ktorá sa dnes končí v Nitre. Päť diskusií na aktuálne témy pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Agroinštitútom Nitra a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou.

Opatrenia v dôsledku afrického moru ošípaných

Africký mor ošípaných (AMO) atakuje územie Slovenskej republiky, realizujú sa však už mimoriadne opatrenia. Informovala o tom dnes na brífingu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS), za účasti ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 161,25
CBoT Chicago 132,45
KBB Bratislava 141,50
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 145,25
CBoT Chicago 114,77
KBB Bratislava 124,25
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 366,75

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ