VÚB
VÚB

Menej dobytka pre sucho

Tohtoročné sucho postihlo celú Európu, vrátane Slovenska. Na rozdiel od vlaňajška je však poľnohospodárov zasiahnutých nedostatkom dažďa zrejme menej. Vlani postihlo sucho najmä roľníkov v oblasti Trnavy, Bratislavy a Žitného ostrova. V tomto roku sa hlasy zasiahnuté suchom ozývajú najmä z východu krajiny. Patrí medzi nich aj Ján Petro z PD Vinohrady Choňkovce v okrese Sobrance. Venuje sa rastlinnej aj živočíšnej výrobe – sucho vraj postihlo obe oblasti.

Mor ošípaných necelých 60 kilometrov od slovenskej hranice!

Vírus afrického moru ošípaných izoloval maďarský Národný úrad pre bezpečnosť potravín (NÉBIH) v tele zastreleného diviaka pri obci Tarcal v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe na severovýchode krajiny, informoval v stredu úrad agentúru MTI. Obec Tarcal sa nachádza necelých 60 kilometrov južne od slovenskej obce Kechnec pri Košiciach.

Najväčším problémom chovateľov je dovoz bravčoviny

Chovatelia ošípaných stále považujú za najväčší problém dovoz lacného a nekvalitného bravčového mäsa zo zahraničia. Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, družstvo, Andrej Imrich, za účasti Martiny Gondekovej z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – Výskumného ústavu živočíšnej výroby, ako aj za účasti vybraných chovateľov ošípaných.

Mor ošípaných v Európe sa šíri, v ČR chcú prijať opatrenia

Štátna veterinárna správa ČR uvažuje o zavedení povinného testovania dovážaného bravčového mäsa na prítomnosť afrického moru ošípaných. Opatrenie by sa malo vzťahovať najmä na krajiny, ako je Poľsko a Rumunsko, v ktorých je infekcia najviac rozšírená. Vyplýva to z pondelkového (24.9.) rokovania ministra pôdohospodárstva Miroslava Tomana s ústredným riaditeľom veterinárnej správy Zbyňkom Semerádom.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 199,75
CBoT Chicago 164,11
KBB Bratislava 179,83
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 174,75
CBoT Chicago 126,57
KBB Bratislava 153,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ