Aktuálny pohľad na agrosektor

Matečná: Živočíšna výroba napomáha udržiavať kultúru krajiny

Viac ako 80 ministrov poľnohospodárstva z celého sveta rokovalo v sobotu na konferencii Global Forum svetového potravinového veľtrhu Internationale Grüne Woche o význame živočíšnej výroby pre krajinu a potravinovú bezpečnosť sveta. Na rokovaniach sa zúčastnila aj Gabriela Matečná (nominantka SNS), podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Informoval o tom hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.

Väzni konzumujú najmä slovenské bravčové mäso

Približne 70 percent bravčového mäsa, ktoré sa spotrebuje v slovenských väzniciach, vyprodukuje Otvorené oddelenie Rimavská Sobota-Sabová, ktoré je súčasťou Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Želiezovce. Počas štvrtkovej návštevy ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v zariadení o tom informoval generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan.

Africký mor ošípaných sa na Zlínsku rozšíril

Africký mor ošípaných sa na Zlínsku rozšíril mimo vysoko rizikovej oblasti ohraničenej elektrickými a pachovými ohradníkmi. ČTK to dnes povedal riaditeľ krajskej veterinárnej správy František Mahdalík. Veterinári podľa neho chorobu potvrdili u siedmich uhynutých diviakov nájdených mimo ohraničenej zóny.

Utratili 660-tisíc kusov hydiny

Rusko oznámilo vypuknutie vtáčej chrípky na hydinovej farme v Kostromskej oblasti, ležiacej okolo 300 kilometrov severovýchodne od Moskvy. Farma musela zlikvidovať viac ako 660.000 kusov hydiny, informovala dnes podľa agentúry Reuters Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE).

V Kolibe Papradno je vždy dobre a veselo

Aj keď už nie je ovčiarska sezóna a ovečky sa už nedoja, na Kolibe v Papradne je vždy rušno a veselo. Tentokrát v predvianočnom čase, keď chodieva Mikuláš so svojimi pomocníkmi, sa aj tu v Kolibe Papradno zastavil a bol svedkom veľkolepej verejnej „Mikulášskej zabíjačky“.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ