Ematech
Ematech

Aktuálny pohľad na agrosektor

V Senici uviedli do prevádzky nový kravín

V Senici sa uskutočnilo slávnostné otvorenie novej prevádzky kravína s dojárňou, ktorá nahradí viac ako 50 rokov staré maštale. Na spustení prevádzky sa zúčastnili podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS), predseda predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva (PD) Senica Peter Morávek a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Slovenská bravčovina je kvalitnejšia

Až 80-percent bravčového mäsa na pultoch našich obchodov naďalej predstavuje dovoz. Dôvodom sú najmä ceny, pre ktoré sa obchodníkom oplatí mäso prepravovať aj tisícky kilometrov. Mäso, ktoré k nám musí cestovať, pritom v testoch nedosahuje také známky, ako to tunajšie.

Dánsky parlament schválil hraničný plot proti diviakom

Poslanci dánskeho parlamentu v pondelok schválili výstavbu 68 kilometrov dlhého plotu na hranici s Nemeckom, ktorý má zabezpečiť, aby sa do Dánska nedostali diviaky nakazené africkým morom ošípaných. Choroba bola nedávno zaznamenaná napríklad medzi diviakmi v Česku či Poľsku. Kodaň sa obáva, že by mor ošípaných mohol ohroziť významný dánsky mäsový priemysel.

Pocity a želania v protiváhe odbornosti?

Ak chce Slovensko meniť svoju podnikateľskú štruktúru, musí to robiť na základe riadnej analýzy svojho poľnohospodárstva, demografického zloženia obyvateľstva, skutočného záujmu mladých o štúdium stredných aj vysokoškolských odborov v poľnohospodárstve. Zatiaľ je všetko viac o pocitoch, želaniach a túžbach pretláčaných rôznymi malými, mediálne aktívnymi združeniami. Krajina však potrebuje racionálne rozhodovanie. Hovorí v rozhovore pre víkendové vydanie denníka PRAVDA Ladislav Sedmák, úspešný chovateľ ošípaných zo spoločnosti AGRORIS Rimavská Sobota.

Íri sa pre brexit preorientovávajú z cheddaru na iné syry

Obrázok stáda vodných byvolov na kopci môže pôsobiť ako scéna z južného Talianska. V skutočnosti sa tento dobytok pasie na kopci na juhozápade Írska. Johnny Lynch, farmár z grófstva Cork, vyrába z ich mlieka mozzarellu. Niektorí írski farmári sa totiž pred brexitom začínajú "preorientovávať" z cheddaru na iné druhy syrov, vrátane mozzarelly.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 184,00
CBoT Chicago 153,15
KBB Bratislava 163,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 168,50
CBoT Chicago 114,8
KBB Bratislava 147,00
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 360,00

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ