VÚB
VÚB

Úroda pšenice a raže v Ruskej federácii medziročne klesla

Úroda chlebových obilnín (pšenice a raže) v Ruskej federácii dosiahla tento rok 110 miliónov ton. V porovnaní s vlaňajškom klesla o 25 miliónov ton. Na raporte v Kremli to uviedol v pondelok (3.12.) prezidentovi Vladimirovi Putinovi minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev. Dodal, že aj ich tohtoročná úroda je vyššia, než bol priemer za uplynulých päť rokov.

ČR: Vláda súhlasila so sprísnením hospodárenia na pôde

Štandardy hospodárenia na poľnohospodárskej pôde sa od roku 2020 sprísnia. Vyplýva to z vládneho nariadenia, ktoré dnes schválil český kabinet. Pokiaľ bude podľa materiálu pôda ohrozená eróziou, budú môcť poľnohospodári pestovať jednotlivé plodiny maximálne na 30 hektároch, inak prídu o časť dotácií. Vyplýva to z informácií na vládnych internetových stránkach.

Zelení v EP nie sú spokojní s odpoveďou o Agroferte

Politická skupina Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) v Európskom parlamente (EP) v stredu oznámila, že nie je spokojná s odpoveďou Európskej komisie na otázky zaslané kvôli podozreniam z možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša súvislosti so skupinou Agrofert.

Ukrajina si pripomína 85. výročie hladomoru

Ako Deň spomienky na obete hladomoru z rokov 1932-1933 si Ukrajina každý rok v štvrtú novembrovú sobotu pripomína tento pamätný deň. V tomto roku pripadol na 24. novembra a Ukrajinci si túto udalosť pripomenú viacerými podujatiami. Vo vtedajšej Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) zomrelo na následky umelo vyvolaného hladu vyše sedem miliónov ľudí. Súčasná Ukrajina hladomor spred 85 rokov označuje slovom genocída.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 206,25
CBoT Chicago 166,86
KBB Bratislava 183,75
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 176,25
CBoT Chicago 130,56
KBB Bratislava 152,17
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 369,50

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ