VÚB
VÚB

Mor ošípaných necelých 60 kilometrov od slovenskej hranice!

Vírus afrického moru ošípaných izoloval maďarský Národný úrad pre bezpečnosť potravín (NÉBIH) v tele zastreleného diviaka pri obci Tarcal v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe na severovýchode krajiny, informoval v stredu úrad agentúru MTI. Obec Tarcal sa nachádza necelých 60 kilometrov južne od slovenskej obce Kechnec pri Košiciach.

AFP: Svetový boom mandlí zmenil krajinu v Španielsku

Úroda odštartovala za rachotu mechanických vytriasadiel. Keď zachytia jednu vetvičku do svojich klieští, spadnú do troch sekúnd všetky mandle. Mandle ako moderná zdravá potravina zmenila krajinu v Španielsku, píše agentúra AFP. V údolí Guadalquivir v Andalúzii na juhu krajiny sa čoraz viac polí s obilím stáva plantážami mandľovníkov, pretože ich pestovanie je ziskovejšie.

Mor ošípaných v Európe sa šíri, v ČR chcú prijať opatrenia

Štátna veterinárna správa ČR uvažuje o zavedení povinného testovania dovážaného bravčového mäsa na prítomnosť afrického moru ošípaných. Opatrenie by sa malo vzťahovať najmä na krajiny, ako je Poľsko a Rumunsko, v ktorých je infekcia najviac rozšírená. Vyplýva to z pondelkového (24.9.) rokovania ministra pôdohospodárstva Miroslava Tomana s ústredným riaditeľom veterinárnej správy Zbyňkom Semerádom.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 200,25
CBoT Chicago 162,39
KBB Bratislava 181,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 166,50
CBoT Chicago 126,56
KBB Bratislava 146,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 373,25

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ