VÚB
VÚB
VÚB

Aktuálny pohľad na agrosektor

Francúzski poľnohospodári protestujú proti vláde

Na protest proti poľnohospodárskej politike francúzskej vlády sa v nedeľu začala blokáda niektorých skladov pohonných látok v krajine. Protestnú akciu organizuje najväčšia odborová organizácia francúzskych poľnohospodárov (FNSEA) a združenie Mladí poľnohospodári.

Dánsky parlament schválil hraničný plot proti diviakom

Poslanci dánskeho parlamentu v pondelok schválili výstavbu 68 kilometrov dlhého plotu na hranici s Nemeckom, ktorý má zabezpečiť, aby sa do Dánska nedostali diviaky nakazené africkým morom ošípaných. Choroba bola nedávno zaznamenaná napríklad medzi diviakmi v Česku či Poľsku. Kodaň sa obáva, že by mor ošípaných mohol ohroziť významný dánsky mäsový priemysel.

NKÚ ČR: Dotácie na poľnohospodárov mieria k veľkým firmám

Väčšinu z miliárd českých korún európskych dotácií na rozvoj poľnohospodárstva z Programu rozvoja vidieka štát rozdáva veľkým firmám. Podpora malých a stredných podnikov, ktorým mal program pomôcť, naproti tomu viazne. Uviedol to včera (4. júna) v tlačovej správe Najvyšší kontrolný úrad Českej republiky (NKÚ).

Peru dalo svetu zemiaky, slávi ich osobitným dňom

Deň zemiakov, ktorý v Peru slávia zo zákona od roku 2005 vždy 30. mája, sa stal oslavou tohto 100-percentne peruánskeho produktu. Peruánci oceňujú popri výživových a gastronomických hodnôt aj historický pôvod zemiakov a zdôrazňujú, že zemiaky pochádzajú z peruánskych Ánd a odtiaľ sa rozšírili do celého sveta.

Cenu pre najlepších ekofarmárov získava Ekostatok Vlkaneč

Ocenenie Bartákov hrniec pre najlepších ekologických poľnohospodárov tento rok mieri na Ekostatek Vlkaneč na Kutnohorsku. Putovnú cenu v podobe keramického hrnca naplneného čerstvo razenými českými dvadsaťkorunáčkami v hodnote 30.000 KČ získajú Diana Benšová a Stanislav Svatoň za vynikajúce spracovanie vlastné bioprodukcie zeleniny, ovocia a byliniek a dlhodobú osvetu ekologického poľnohospodárstva.

EÚ má nové pravidlá na využívanie vody pri zavlažovaní

Európska komisia (EK) v pondelok navrhla nové pravidlá na podporu a uľahčenie opätovného využívania vody v Európskej únii (EÚ) na zavlažovanie pôdy. Exekutíva EÚ vychádza v ústrety poľnohospodárom, aby čo najlepšie vedeli využiť úžitkovú odpadovú vodu a zmierniť nedostatok vody pre zavlažovanie s dôrazom na ochranu životného prostredia a spotrebiteľov.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 173,75
CBoT Chicago 154,95
KBB Bratislava 154,42
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 164,00
CBoT Chicago 120,46
KBB Bratislava 141,33
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 349,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ