Ematech
Ematech

Belgicko prichádza kvôli suchu o vianočné stromčeky

Súčasná vlna tropického počasia v Európe tvrdo dopadá aj na belgických pestovateľov vianočných jedlí. Oblasť Arden, z ktorej pochádza 85-percent belgických vianočných stromčekov, je v týchto dňoch plná zvädnutých a niekedy aj úplne spálených malých stromčekov, napísal web belgickej rozhlasovej a televíznej stanice RTBF. Zrážkové úhrny sa v Belgicku za posledné týždne blížia k historickému minimu.

ČR: Nízke úrody maku katapultovali jeho ceny

Tohtoročná úroda maku môže byť najnižšia od roku 2000. Je za tým jarné sucho a škodcovia. Kde napršalo, tam rastliny udusilo bahno, povedal ČTK Václav Lohr z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Očakáva sa výnos okolo pol tony z hektára, v posledných rokoch bol priemer 0,67 ton.

ČR: Žatva je skoro v polovici

Úroda obilnín a repky je tento rok v predstihu o niekoľko týždňov, povedal ČTK viceprezident Agrárnej komory ČR Josef Kubiš. Podľa Štátneho poľnohospodárskeho intervenčného fondu (SZIF) je zozbierané 45,4 percenta plôch základných obilnín a skoro 83-percent plôch repky, vlani nebola v tomto období zozbieraná ani pätina. Výnosy repky sú mierne nadpriemerné, oproti vlaňajšku je na tom lepšie aj pšenica.

Rakúski hydinári zápasia s cenovým dumpingom zo zahraničia

Rakúsky hydinársky priemysel zápasí s lacnou konkurenciou zo zahraničia a najmä s katastrofálnym cenovým dumpingom. Naposledy sa musel koncom mája zatvoriť burgenlandský podnik Pöttelsdorfer Edelpute. "Dôvodom je katastrofálny cenový dumping u morčacieho mäsa," povedal pre denník Kurier Karl Feichtinger, riaditeľ korutánskej skupiny Wech, ku ktorej patril zatvorený podnik.

Ako dlho budete jesť chlieb upečený z našej krvi

Iránski poľnohospodári postávajú okolo svojich traktorov zaparkovaných pri kanáli, ktorým kedysi prúdila voda a zavlažovala ich polia. Niekoľko rokov už je ale vyschnutý a Iránci chcú, aby im pomohla vláda. Pri Varzanehu, ktorý leží v provincii Isfahán, sa podobné protesty konajú každý deň. Ako napísala agentúra AP, medzi ľuďmi rastie zlosť kvôli nedostatku vody.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 211,50
CBoT Chicago 180,8
KBB Bratislava 186,25
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 190,00
CBoT Chicago 125,89
KBB Bratislava 164,67
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 383,75

História zaznamenaná fotoobjektívom

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Rača začalo od 28.júna 1999 so zberom čiernych, červených a bielych ríbezlí takmer na 34 hektároch rozlohy. Jarné mrazy v období kvitnutia ríbezlí poškodili 80% úrody. Na snímke František Benkovič (vľavo) a Benjamin Čík (vpravo) vykladajú ríbezle z kombajna na vlečku. Foto: TASR - Pavel Neubauer, 29.júna 1999 Autor: dobový text a foto TASR

Aktuálna predpoveď počasia

iMeteo.sk

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ