Aktuálny pohľad na agrosektor

ČR: U obilnín a repky klesla produkcia o desatinu

Produkcia väčšiny hlavných poľnohospodárskych plodín vlani v Českej republike medziročne klesla, v prípade obilnín a repky až o viac ako desatinu. Prepadli sa aj hektárové úrody väčšiny plodín. Vyplýva to z konečných výsledkov úrody, ktoré zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ). Väčšia bola napríklad produkcia jarnej pšenice, strukovín alebo cukrovej repy.

Biosvet upriamil oči na výstavu, kde konečne nechýbame

Ekologické poľnohospodárstvo nie je módnou vlnou, ktorá sa privalila v rýchlosti okamihu a neskôr opadla. Bioprodukty si našli svojich zákazníkov a záujem o ne už 20 rokov bez prestávky rastie. V Nemecku dosahuje ročný obrat s potravinami z ekologického hospodárenia 9,5 miliardy eur, čo je o miliardu viac, ako pred rokom. Šancu presadiť sa na najväčšom európskom trhu cítia aj slovenskí potravinári.

Valentín prináša aspoň dočasnú prácu

Dni pred sviatkom zaľúbených, sv. Valentínom, sú v Kolumbii mimoriadne rušným obdobím. Táto krajina je totiž jedným z najväčších exportérov kvetov na svete. Výsledkom je obrovský dopyt po sezónnych zamestnancoch v skleníkoch neďaleko Bogoty.

Bulharské poľnohospodárstvo zažíva konjunktúru

Vyberáme z vystúpenia bulharského ministra pôdohospodárstva Rumena Porodzanova na otvorení výstavy Grüne Woche v Berlíne. Okrem partnerstva na najvýznamnejšej svetovej prehliadke potravinárstva je Bulharsko od 1. januára aj predsedníckou krajinou Rady Európskej únie.

Ceny komodít na svetových burzách

Pšenica €/tona Trend
MATIF Paríž 163,25
CBoT Chicago 135,11
KBB Bratislava 141,08
Kukurica €/tona Trend
MATIF Paríž 153,25
CBoT Chicago 117,24
KBB Bratislava 130,50
Repka €/tona Trend
MATIF Paríž 356,25

Aktuálna predpoveď počasia

img

Predpoveď počasia cez model ALADIN na SHMÚ